Az internet elromlott?

Az internet elromlott?

2017. május 26. 12:06, Péntek
A világháló a tudásmegosztás paradicsoma helyett a figyelemhajhászás pokla, ahol extrém dolgokkal lehet eredményt elérni, és így pénzt keresni. Legalábbis ezen az állásponton van a Twitter alapítója.

Evan Williams, a Twitter és a Medium.com alapítója szerint az internet tönkrement, ráadásul idővel minden rosszabb lesz. A Facebookon egyesek már élő adásban közvetítenek öngyilkosságokat és erőszakos cselekményeket és a Twitteren rengeteg a troll, amely jelenséggel nem lehet mit kezdeni. Elöntik a netet a tényekkel semmilyen kapcsolatban nem álló álhírek és hazugságok, melyeket vagy pénzért vagy valamilyen ideológia nevében gyártanak. Egy kutatásban 10-ből négy ember állította, hogy már megfenyegették online, és az adatfelvétel még az amerikai elnökválasztás komolyabb sárdobálása előtt volt.

A Google által 2003-ban felvásárolt Blogger kitalálójaként és a Twitter legnagyobb részvényeseként mélyen hitt abban, hogy amint bárki szabadon nyilváníthat véleményt és cserélhet ötleteket, akkor egy jobb világ jöhet el, de tévedett. Williams szerint az internet alapproblémája az, hogy a világhálón a szélsőséges dolgokat jutalmazzák. Az emberek ugyanúgy megnézik ezeket, ahogy vezetés közben lelassítanak egy autóbaleset mellett, de itt újabb katasztrófákkal ki is szolgálják az erre vágyó embereket.

Néhány éve még a Twitter a szabadság legfőbb terjesztőjének tűnt, gondoljunk csak az arab tavasz eseményeire, amikoris az emberek ezen a platformon számoltak be az aktuális eseményekről, és percről-percre lehetett követni rajta a diktátorok bukását. De más is sokat köszönhet a Twitternek, például Donald Trump, az első amerikai elnök, aki a mikroblognak köszönhetően költözhetett be a Fehér Házba. A politikusnak közel 35 000 tweetje és 30 millió követője van. Az biztos, hogy nem ő a legnépszerűbb twitterező, de alighanem a legbefolyásosabb. A mostanában orosz kapcsolatai miatt támadott dollármilliárdos egy néhány héttel ezelőtti interjúban elismerte, hogy saját csatornája és a közvetlen választói kapcsolattartás nélkül nem tartana itt.


Evan Williams szerint a Szilícium-völgyben szeretnek magukra Prométheuszként tekinteni a dolgozók, olyan hősként, amelyik ellopta a tüzet az önző istenektől (a szűrő és ellenőrző szerepet is betöltő újságíróktól) és az egyszerű emberek kezébe adta. De szerinte a történet végéről sem szabad megfeledkezni, mely szerint Zeusz haragjában egy sziklához láncolta az árulót hogy az az örökkévalóságig szenvedjen a máját tépkedő sastól. Williams arra számított, hogy az emberek ugyanolyan felelősségteljesen fognak viselkedni az interneten, mint ő, és ugyan a lakásunk ajtaján van zár, de az interneten erre már nem lesz szükség.

Ő ezt nem szeretné tovább eltűrni és ezen akar változtatni. A legnagyobb problémát a reklámok által vezérelt tartalomban látja, mely a figyelemhajhászást támogatja a megértés mélyítése helyett. Ezzel szemben egy előfizetéses rendszer az értéket jutalmazza, hisz abban, hogy az emberek hajlandók fizetni a minőségi tartalomért, ezt próbálja érvényesíteni Medium.com nevű lapjánál is.

Az ágazat nagy szereplői rendkívül sok pénzt és időt fektetnek be abba, hogy megtalálják a megoldást az aktuális problémákra. A többi kommunikációs platform is próbálkozik, mesterséges intelligencia algoritmusokkal, további moderátorok alkalmazásával vagy éppen a közösség általi kiközösítés önműködő módszereivel próbál úrrá lenni a minden fórumon tapasztalható mérgező légkörön. A Facebook például több ezer segítőt alkalmaz az élő közvetítések figyelésére, szűrésére és adott esetben leállítására. A Google átdolgozza a keresési struktúráját és a Twitteren is csökkent a gyűlöletbeszéd mennyisége. Ezért Williams hiszi, hogy meg fogják oldani ezt a problémát, de csak az út elején járnak.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások