Vitatottak a YouTube törlési algoritmusai

Vitatottak a YouTube törlési algoritmusai

2017. augusztus 25. 09:36, Péntek
A videomegosztó a mesterséges intelligenciára támaszkodik az illegális tartalmak eltávolításakor, azonban ezek a megoldások néha túl aktívan végzik a feladatukat.

A YouTube algoritmusokat alkalmaz az emberek helyett a vitatott vagy törvénysértő anyagok kiszűrésére és törlésére, de számos esetben a rendszerek rossz döntést hoztak, így olyan felvételeket is töröltek, amelyek háborús jogsértéseket dokumentáltak. A platform augusztus elején jelentette be, hogy az összes erőszakot népszerűsítő videó háromnegyedét ismerte fel és törölte a mesterséges intelligencia még azelőtt, hogy azokat egy ember egyáltalán láthatta és jelenthette volna. Most azonban a portál kénytelen volt elnézést kérni, mert rossz döntéseket hozott.

A The New York Times szerkesztőinek nyilatkozó aktivisták közölték, hogy több ezer olyan anyagot is eltávolított a videomegosztó, amelyek megkönnyítették volna a nemzetközi háborús bűncselekmények felderítését. Az utóbbiakra jó példa Mahmud Musztafa Buszaif Al-Werfalli ügye. A férfi az Al-Szaika Brigád líbiai parancsnoka volt. Az egység a Líbiai Nemzeti Hadsereg részét képezte és nemrég nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki ellene, mert azzal vádolják, hogy 33 ember haláláért felelős. A vádiratban hét esetet írtak le, mindegyikhez hozzáfűzték, hogy a kapcsolódó videókat a közösségi hálózatokon keresztül terjesztették. A bűnüldözők teljesen azokra a felvételekre támaszkodtak, amiket a világhálón találtak.


A szoftver még nem tud különbséget tenni a terroristák propagandája és a pusztításokról történt beszámolók között

Egy terrortámadást bemutató anyag lehet erőszakot népszerűsítő tartalom, de akár a BBC eseményről szóló tudósítása is, és az algoritmusoknak még meg kell tanulniuk e kettő között különbséget tenni. A YouTube többek között blokkolta a nemzetközi légitámadásokat dokumentáló Airwars nevű szervezet, a Qasioun News és Eliot Higgins brit újságírónak, a Bellingcat nevű oknyomozó közösség alapítójának a csatornáját. Utóbbi augusztus 12-én ki is fakadt emiatt. Chris Woods, az Airwars vezetője pedig úgy fogalmazott, hogy a szemeink előtt tűnik el a szörnyű szíriai háborúnak a története.

A Facebook, a Twitter, a YouTube és a Microsoft június óta közösen lép fel a vitatott vagy tiltott anyagok és bejegyzések ellen. A négy vállalat megalapította a Global Internet Forum to Counter Terrorism nevű szervezetet, amelynek elsődleges célja, hogy koordinálja a társaságok erőfeszítéseit és közösen ismerhessék fel, majd törölhessék a szélsőséges és a terrorista tartalmakat.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások