Új agyat fejlesztett az autonóm járművekhez az nVidia

Új agyat fejlesztett az autonóm járművekhez az nVidia

2017. október 12. 09:16, Csütörtök
Az eddiginél jóval kisebb és tízszer nagyobb teljesítményű platformot készített az nVidia, mely várhatóan szinte minden önvezető autó agya lesz.

Jen-Hsun Huang, az nVidia alapítója és vezérigazgatója mutatta be azt az új platformot, amely lehetővé teheti akár robottaxik forgalomba állítását is. A Pegasus körülbelül akkora, mint egy merevlemez, ennek ellenére hatalmas számítási teljesítményt kínál: egy időben akár 16 ultrahullámú szenzor, kamera, radar és LIDAR adatait elemzi. Ezáltal az autók hamarosan már centiméteres pontossággal állapíthatják meg a tartózkodási helyüket, ismerhetik fel a járókelőket és tervezhetnek biztonságos útvonalakat.


A menedzser kijelentette, hogy a DRIVE PX Pegasus nevű chip segítségével gyakorlatilag egy szuperszámítógépet helyeznek el a járművek csomagterében. A rendszernek köszönhetően a jövőben egy önállóan közlekedő gépkocsi az elindulástól a célig vezetői beavatkozás nélkül haladhat majd - függetlenül a használt utaktól és a környezettől. Ez teljes mértékben az 5-ös szintű autonóm vezetésnek felel meg, melynél az utasok akár alhatnak vagy filmet is nézhetnek az út során.

A gyártók 2018-tól integrálhatják a chipet és a szintén a vállalat által fejlesztett operációs rendszert a tesztjárműveikbe. Huang közölte, hogy e megoldások segítségével a gépkocsik nem csupán autonóm módon közlekedhetnek, hanem fel fogják ismerni a vezető arcát is és kinyitják a csomagtartót, ha látják, hogy szatyrokkal közeledik a szupermarketből. Így válik az autó mesterséges intelligenciává.


Már most is 25 társaság és startup használja az nVidia technikáját ahhoz, hogy teljesen önállóan közlekedő járműveket építsen. Új ügyfél viszont a DHL csomagszállító cég, amely 2018-tól tesztelési célból látja el e technikával a járműveit. Ugyanakkor azt is látni kell, hogy pusztán az új chip miatt nem fognak elterjedni a robotgépkocsik: szükség van egy robusztus szoftverre is, amely megbízhatóan felismer minden gyalogost és tárgyat, s képes minden közlekedési helyzettel megbirkózni. Az eső, az úton lévő szemét és a rosszul jelölt építési területek még mindig komoly gondokat okoznak az önállóan közlekedő autóknak.


Ahhoz, hogy a "szuperagy" gyorsabban megjelenjen az utcákon, az nVidia bemutatott egy új szimulációs szoftvert is, amely video- és szenzorfelvételeket tartalmaz az Amerikai Egyesült Államok útjairól. Ezeket a felvételeket a vezérlőrendszer kielemezheti, hogy még pontosabban ismerje fel a különböző tárgyakat. Huang hangsúlyozta, hogy nyolc rendkívül gyors nVidia DGX számítógép használatával a szimulátor már képes öt óra alatt virtuálisan bejárni 300 000 mérföldnyi utat, míg hamarosan képes lesz 2 nap alatt virtuálisan beutazni az USA teljes úthálózatát.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások