Lézerrel jeleznénk az idegeneknek 

Lézerrel jeleznénk az idegeneknek 

2018. november 12. 12:11, Hétfő
Azt azonban még nem tudják, hogy ez mennyiben lenne jó ötlet.

Érdekes tanulmány látott napvilágot a hónap elején az MIT oldalán, amelyben egy hatalmas lézer megépítését, valamint annak potenciális alkalmazását vesézik ki, mint lehetséges jelzőfényt az idegen civilizációk számára. Ezzel jelezhetnénk létezésünket, amennyiben erre lenne érdeklődés (idehaza és odaát), a nagy kérdés azonban még megválaszolásra vár.

A napokban arról számoltunk be, hogy egy, a rendszerünkön átsuhanó aszteroidát egyesek idegen szondának vélnek, vagyis meglehetősen nagy az izgés-mozgás a témában. Nem sokkal ezt követően adta hírül a szaksajtó, hogy az MIT hallgatói olyan tanulmányt tettek közzé, amelyben már egy hatalmas teleszkóp, valamint az ezzel kombinált lézer üzembe helyezését vetítik előre, ezzel szerintük ugyanis jelezhetnénk az elérhető távolságon belül lévő esetleges idegen civilizációknak, akik hasonló módon akár válaszolhatnának is, vagyis a kommunikáció kezdetleges formája is kialakulhatna közöttünk. Arra meg sem próbálnak választ találni, hogy ez mennyiben lenne jó ötlet, egyelőre csak egyfajta megvalósíthatósági tanulmányként tekintenek saját munkájukra, amely azonban idővel egyéb kutatásokat is inspirálhat.

A részletes anyagban arról olvashatunk, hogy egy legalább 2 megawattos lézerre lenne szükség, az ennél gyengébb példányokat ugyanis teljesen elfedné a Napból érkező fény. Ezt egy legalább 30 méteres teleszkópra kellene felrakni, hogy elérjük a Proxima Centauri B-t, tekintettel azonban arra, hogy egy 2 megawattos lézer nem játék, egy olyan távoli helyet kellene kijelölnünk ehhez, ahol minimális az esély az esetleges károkozásra – a Hold túlsó oldala jön szóba lehetséges jelöltként, ami viszont már számos további problémát is felvet. Még így is a véletlenek összjátékára lenne szükség, hogy az esetleges idegen csillagászok megpillantsák a felvillanást, ennek növelése érdekében a legközelebbi szomszédokra koncentrálnánk (a 20 ezer fényéves tartomány helyett tehát a tőlünk 40 fényévre lévő TRAPPIST-1, valamint a 4 fényévre lévő Proxima Centauri lenne a fókuszban), azt viszont egyéb kutatásokban és cikkekben tárgyalnák ki, hogy ez mennyire javasolt az emberiség számára.

A most közzétett anyag mindenesetre elősegítheti a kapcsolódó kutatásokat, így többen kedvet kaphatnak például a speciális biomarkerek megfigyelésének kidolgozásához, hiszen ehhez ugyanúgy infravörös képalkotási technikákra lenne szükség, mint az idegen lézerek villanásainak megfelelő detektálásához.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások