Oscar 2019: a jelöltek

Oscar 2019: a jelöltek

2019. január 22. 17:42, Kedd
Az elmúlt évek leggyengébb mezőnye, nem lett zsinórban negyedjére is magyar Oscar-jelölt, és az elmúlt hét évből most nyerheti meg hatodjára mexikói rendező az amerikai filmakadémia díját.

Hány filmet láttál az idei Oscar-jelöltek közül?
Az a helyzet, hogy egyet sem.
Csak egyet. Még csak egyet.
Kettôt. Vagy hármat. De lehet, hogy kettôt.
4-5-öt.
Majdnem mindet megnéztem.
Az összes megvolt, köszi.
Ma 14:20-tól Tracee Ellis Ross és Kumail Nanjiani jelentette be az idei Oscar-jelölt filmek címeit, illetve filmesek névsorát. 2019-ben 91. alkalommal fogják kiosztani az Oscar-díjakat mindösszesen 24 kategóriában. A díjkiosztó gálát jelen állás szerint, rendhagyó módon konkrét műsorvezető nélkül, egymást váltogató hírességek konferálásával fogják megrendezni a Los Angelesben lévő Dolby Theaterben, ezúttal február huszonnegyedikén, és több mint 225 tévés piacon közvetítik majd élőben az aranyszobrok átadását - remélhetőleg itthon is.


Az amerikai filmes akadémia, azaz Academy of Motion Picture Arts and Sciences tagjai továbbra is a megszokott kategóriákban jelöltek, idén sem került új a kínálatba, s ismét zömében öt jelöltet találunk kategóriánként, mindössze a legjobb film címért versengők vannak többen, szám szerint 8-an (a fő kategóriás jelöltek száma nem meghatározott, csak 10-ben maximált), ami visszalépés a korábbi 9-hez képest... Ismét csak volt olyan kategória, ahová a hagyomány alapján csak 3 nominált került.


A jelölések kapcsán mindig érdemes elmondani, hogy az Oscar, bármennyire is a legfelkapottabb díjátadó, a spanyolviaszt nem találja fel. Mint általában, a jelölések most is papírforma-eredményeket hoztak, köszönhetően annak, hogy már több tucat díjátadóra sor került az elmúlt hónapokban. Kritikusok, szakmai szervezetek és más országok akadémiái is kihirdették már 2017-es legjobbjaikat, és mivel a jó film mindenhol jó film, ezért az idei Oscaron is az eddig emlegetett alkotások, illetve filmesek kaptak kiemelést. Aki pedig nem hisz ebben, annak ajánljuk a net feltúrását akár hazai, akár külföldi cikkek iránt, amik már ősz elején, a fesztiváltvetítések reakciói alapján megjósolták, hogy mely műveket fogják kiemelni - azelőtt, hogy mozis premiert kapott volna az alkotások nagy része. (Persze a Bohém rapszódia erős jelenlétét még akkor sem látta senki előre.)


Szinte minden évben előfordul, hogy az Oscarra jelölt színészek vagy rendezők, írók listája pontosan egyezik a színészek, a rendezők vagy az írók céhének jelöltlistájával. Ha pedig mégsincs így, akkor is csak minimális eltérés található a listák között. A győztesek személy persze már más kérdés, az jóval nehezebben jósolható meg a korábbi díjak alapján, bár persze papírforma kategóriák mindig vannak.


Idén is inkább csak az volt a kérdés, hogy ezúttal végre lesz-e 10 filmes jelölt, de persze az is kérdőjeles szokott lenni minden évben, hogy a jelölt, papíron egyenlőnek számító filmek között melyek az egyenlőbbek, ha úgy tetszik esélyesebbek, hiszen a maximum tíz esélyes címből csak ötnek a rendezője kaphat jelölést, vagy ha "kívülről" érkezik rendezői jelölt, akkor még kevesebb. Ilyen szempontból az idei év igencsak rendhagyó volt, hiszen ketten idegen nyelvű alkotással értek el rendezői nominációt, azonban az egyikük filmje csak az a külföldi kategóriába került be, cserébe a másik mindkettőben szerepel.


És talán ez is a 2018-as év egyik nagy "vívmánya", hogy ezúttal négy olyan idegen nyelvű film is volt, mely egyéb jelöléseket ért el. Nem csak az előzetesen nagyon hájpolt Roma, valamint a lengyel Hidegháború zsákolt be jelöléseket (10-et, illetve 3-at), hanem még a svéd Határeset (legjobb maszk) és a német Mű szerző nélkül is, így utóbbinak köszönhetően az operatőri kategóriában három nem angol nyelvű film is bekerült - nem lenne meglepő, ha idén sem amerikai győztes születne a legjobban fényképezett alkotások között, ahogy arra az elmúlt 9 évben 8-szor is példát láthattunk, a lengyel, német és mexikói jelölt mellett egy ír és egy amerikai verseng itt.


Persze azt is érdekes látni, hogy melyik lesz az a bizonyos meglepetés jelölés, amire minden évben sor szokott kerülni. de minket idén a Saul fia, a Mindenki és a testről és lélekről jelölése, illetőleg két esetben a jelölést követő győzelme után legjobban az érdekelt, hogy a Susotázs bejut-e a legjobb rövidfilmek kategóriájának kiválasztottjai közé azok után, hogy pár hete a film bekerült a szűkített listára, vagyis az elődöntősök közé. (Némi esélyt, főleg az elmúlt hetekben egyébként a Ruben Brandt, a gyűjtőnek is adtak az animációs kategóriában, ahova rendszeresen szokott nem amerikai film bekerülni.)


A fenti kérdésekre megszülettek a válaszok: mint írtuk, megint csak nem lett tíz filmes jelölt, mindössze nyolc, a kiemelt filmek közül a Fekete Párduc, a Bohém rapszódia, a Zöld könyv - Útmutató az élethez és a Csillag születik nem kapott rendezői jelölést (így egyesek szemében ezzel el is szállt a győzelmi esélyük), illetve idén sajnos magyar esélyes nélkül zajlik le a díjátadó, a Susotázs nem lett "döntős", mint ahogy a Ruben Brandt sem, helyette a Mirai jutott be. Meglepetés inkább csak a kimaradók között volt, bár sokan biztosan fel fogják kapni a fejüket a Fekete Párduc jelenlétére, hiszen a Marvel-filmek általában nem Oscar-alapanyagok, de már tavasszal lehetett susogásokat hallani a képregény-adaptáió esélyeiről.


Ahogy az lenni szokott, a technikai kategóriákban szerepelnek kritikailag nem túl elismert filmek, csak azért, mert bizonyos tekintetben nagyszerűen teljesítettek. Ennek megfelelően tehát mostantól Oscar-jelöltnek mondhatja magát a Bosszúállók 3, a Ready Player One, a Mary Poppins visszatér, valamint a Solo: Egy Star Wars-történet is. Sokan a Hang nélkült várták a kommersz szekcióból a díjátadóra, de a Tűnj el! tavalyi sikere után idén a horror műfajának nem termett babér.


A jelölések nagy nyertesének a Roma és A kedvenc (10 jelölés) tekinthető, de természetesen a korábban hájpos filmek (Csillag születik, Alelnök) is jól szerepeltek. A kommerszebb és kritikai sikernek számító filmek közül pedig még a Fekete Párduc kapott sok, egész pontosan hét jelölést, ami mindenképp elismerésre méltó, de az Első embernek is összejött négy. A Roma jelölései kapcsán mindenképp érdemes kiemelni, hogy egy Netflixes filmről van szó.


Íme a legfontosabb kategóriák jelöltjei, az összes többit az Oscar-díj honlapján lehet elolvasni.

Legjobb film

Fekete Párduc
Csuklyások - BlacKkKlansman
Bohém rapszódia
A kedvenc
Zöld könyv - Útmutató az élethez
Roma
Csillag születik
Alelnök

Legjobb rendező

Spike Lee - Csuklyások - BlacKkKlansman
Pawel Pawlikowski - Hidegháború
Yorgos Lanthimos - A kedvenc
Alfonso Cuarón - Roma
Adam McKay - Alelnök

Legjobb férfi főszereplő

Christian Bale - Alelnök
Bradley Cooper - Csillag születik
Willem Dafoe - At Eternity's Gate
Rami Malek - Bohém rapszódia
Viggo Mortensen - Zöld könyv - Útmutató az élethez

Legjobb női főszereplő

Yalitza Aparicio - Roma
Glenn Close - The Wife
Olivia Colman - A kedvenc
Lady Gaga - Csillag születik
Melissa McCarthy - Megbocsátasz valaha?

Legjobb férfi mellékszereplő

Mahershala Ali – Zöld könyv - Útmutató az élethez
Adam Driver – Csuklyások - BlacKkKlansman
Sam Elliot – Csillag születik
Richard E. Grant – Megbocsátasz valaha?
Sam Rockwell – Alelnök

Legjobb női mellékszereplő

Amy Adams – Alelnök
Marina de Tavira – Roma
Regina King – If Beale Street Could Talk
Emma Stone – A kedvenc
Rachel Weisz – A kedvenc

Legjobb idegen nyelvű film

Kafarnaum - Capernaum (Capharnaüm)
Hidegháború - Cold War (Zimna wojna)War
Mű szerző nélkül - Never Look Away (Werk ohne Autor)
Roma
Bolti tolvajok - Shoplifters (Manbiki kazoku)

Legjobb animációs film

A hihetetlen család 2
Kutyák szigete
Mirai - Lány a jövőből
Ralph lezúzza a netet
Pókember - Irány a Pókverzum


Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások