Hamarosan valósággá válhat a kinyomtatott autó

Hamarosan valósággá válhat a kinyomtatott autó

2019. november 30. 11:24, Szombat
A 3D nyomtatás elterjedésétől a piaci szereplők és az elemzők a gyártás új korszakát remélik.

Shahar Gafni, a Modix 3D nevű izraeli startup vezetője szerint a mai korszerű gépkocsik külsőre gyakorlatilag teljesen hasonlítanak egymásra. Közölte, hogy a cégnél ők abban hisznek, hogy a jövő közúti járművei egyedi kinézetűek lesznek és belül is jelentős mértékben különbözni fognak egymástól. Ehhez a kulcsot pedig a 3D nyomtatás jelenti majd, mivel így lehetővé válik az ügyfelek személyes ízlésének megfelelő individuális karosszériaelemek készítése.

Gafni szerint a technológia véget vethet az ipari sorozatgyártás "optikai unalmának", a Modix 3D ezért is specializálta magát a nagy méretű 3D nyomtatók gyártására. A megalkotott MAMA nevű berendezés 5 méter hosszú és 2 méter széles termékeket készíthet, így elég nagy akár a karosszériaelemek gyártásához is. Stefana Karevska, az Ernst and Young (EY) globális 3D nyomtatási vezetője elmondta, hogy egy olyan ponton van a gazdaság, amikor egyre több vállalat épít a technológiára. Ez pedig a teljes gyártási és szállítási láncot fogja a következő években megváltoztatni. Az áttörésre már évek óta várnak a szakemberek. Az Ernst and Young előrejelzése alapján a piac az idén 11 milliárd dolláros lesz, 2023-ig pedig 27 milliárd dolláros.

Karevska hangsúlyozta, hogy a költségek csökkentése mellett a technológia például lehetővé teszi a gyártás közelebb vitelét az ügyfelekhez, ezáltal megtakaríthatók a szállítási és a raktárkiadások. Ráadásul nem csupán egyedi, hanem versenyképes termékek is készíthetők. Egyes gyártók, például a Volkswagen ugyan nem tervezi a gépkocsik 3D nyomtatással való sorozatgyártását, de a kisebb alkatrészekét igen. Érdekesség, hogy 2014 novemberében a Local Motors már elektromos autók 3D nyomtatóval való gyártását tervezte.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások