Komoly állami segítség kell az amerikai chipgyártás fejlesz­téséhez

Komoly állami segítség kell az amerikai chipgyártás fejlesz­téséhez

2020. június 3. 22:38, Szerda
Az ágazat stratégiai jelentőségű az ország jövője szempontjából.

A Semiconductor Industry Association (SIA) nevű ágazati szövetség anyaga szerint az amerikai félvezetőiparnak 37 milliárd dollár állami segítségre van szüksége ahhoz, hogy felépíthessen az Amerikai Egyesült Államokban egy új chipgyárat és megkapja a kellő kutatási támogatásokat. A dokumentum a The Wall Street Journal birtokába került. Az újság információi szerint az amerikai kormány néhány befolyásos tagja, köztük Wilbur Ross kereskedelmi miniszter és Mike Pompeo külügyminiszter azokat a lehetőségeket vizsgálják, amelyek segíthetnek az ágazat erősítésében.

Ross közölte, hogy a kabinet mindent elkövet azért, hogy az USA egy biztonságos, élő és nemzetközi viszonylatban versenyképes csúcstechnikájú ökorendszerrel rendelkezzen, amelyet a hazai chipgyártás is támogat. Az amerikai külügyminisztérium egyik szóvivője mindezt azzal egészítette ki, hogy az állam szorosan együtt dolgozik az Amerikai Egyesült Államok Kongresszusával és a gazdasági élet szereplőivel azért, hogy biztosítsa a félvezetőipar jövőjét az USA-ban.

Republikánus és demokrata szenátorok azt javasolták, hogy a technológiai kiadások növekedése miatt 110 milliárd dollárral kellene támogatni az ipart és ezen belül a félvezető-kutatást. Az elképzelést támogató csoportot Chuck Schumer szenátor, a demokraták frakcióvezetője és Todd Young republikánus szenátor vezeti, míg Tom Cotton republikánus szenátor összeállított egy törvénytervezetet, amely a SIA néhány javaslatát tükrözi. A politikus azt nyilatkozta, hogy a fejlett mikroelektronika meghatározó jelentőségű az Amerikai Egyesült Államok jövőbeli technológiai vezető szerepe miatt és a Kínai Kommunista Párt számára nem tehetik lehetővé, hogy ellenőrizze ezt a kritikus fontosságú szállítóláncot.

A SIA becslései alapján Kína 2030-ig előreláthatóan megkétszerezi majd a chipgyártási kapacitásait, amely így el fogja érni a 28 százalékot. Ezzel szemben az USA határain belül csak a különböző chipek 12 százaléka készül. Az Amerikai Egyesült Államok mindenképpen változtatna ezen, mert nem akar kiszolgáltatott lenni a külföldi gyártóknak. A Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) Trump nyomására bejelentette, hogy a tengerentúlon felépít egy üzemet, amely 2024-től fog működni. Egyelőre annyit lehet tudni, hogy a gyár nem lesz túlzottan nagy, havonta csak kereken 20 000 szilíciumostyát készít majd és 1600 dolgozója lesz. Ezáltal csak ötödakkora lesz, mint egy tajvani létesítmény.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások