A bitcoin több mint digitális pénz

A bitcoin több mint digitális pénz

2020. június 15. 23:05, Hétfő
A kriptovaluta a következő években megváltoztathatja az internet használatának módját - ha a jövőben erősebben veszik majd számításba digitális infrastruktúraként.

Rene Pickhardt, a Norvég Műszaki-Természettudományi Egyetem matematikusa szerint a virtuális fizetőeszközben rendkívül sok felhasználási lehetőség van, csak mivel sokan nem értik, hogy hogyan kell használni, ezért túl bonyolultnak tűnik. Ennek a hátterében csupán az van, hogy a bitcoin újszerű és szokatlan. A szakember jelenleg a doktoriját írja és azt akarja megfejteni, hogy miként lehetne a digitális pénzt annyira hatékonnyá tenni, hogy világszerte két másodpercen belül fizetni lehessen azzal. A fizetés ugyanakkor csak a legegyszerűbb felhasználási lehetőség. Az emberek ugyanis alábecsülik azt a tényt, hogy a kriptovalutával és a mögötte lévő technológiával, a blokklánccal akár szerződéseket is lehetne kötni.

Pickhardt rámutatott, hogy a fizikai aláírások még napjainkban is számos helyzetben univerzális eszköznek számítanak egy megállapodás aláírására, annak ellenére, hogy az aláírások a digitális megfelelőikkel szemben könnyen hamisíthatók. Ezzel szemben a bitcoin esetében a digitális aláírások biztosítják, hogy kizárólag az fizethessen a pénzzel, aki arra jogosult. S csupán az tudja a digitális aláírást elkészíteni, aki a kriptográfiai kulcs birtokában van, annak hiányában a szerződés nem érvényes.

Norvégiában már mindennapos a digitális aláírások alkalmazása. Amikor a matematikus orvoshoz megy, akkor egy ilyen azonosítóval jelentkezik be a rendszerbe és kér időpontot, és később a laboratórium oldaláról is így kapja meg a vérvételi tesztje eredményét. Majd egy az orvosával folytatott online konzultáció után egy tetszőleges gyógyszertárban beválthatja a virtuális receptjét. Az alkalmazott rendszer neve BankID és a skandináv államban immár 16 éve használják. Ilyen módon minden dokumentum és szerződés aláírható digitálisan. Mindez praktikus és időközben a helyiek háromnegyede van regisztrálva a BankID-nél.

A rendszer ugyanakkor bizonyos esetekben megtéveszthető és kijátszható. A bitcoin előnye viszont, hogy nyitott és decentralizált koncepción alapul, globálisan elérhető és eleve akadálymentesített. Bárki hozzáférhet és senkitől sem kell engedélyt kérni. Független a nemzetiségtől, a bevételtől, a nemtől, a társadalmi helyzettől és a tartózkodási helytől. Csak egy internetelérésre és egy alkalmazásra van szükség. Jelenleg már zajlanak az első tesztek azzal kapcsolatban, hogy a kriptovaluta infrastruktúrája milyen további lehetőségeket kínálhat a következő esztendőkben. A lényeg, hogy a felhasználóknak nem kellene jelszavakat kitalálniuk és megjegyezniük, s kívül kerülnének a nagy internetszolgáltatók és távközlési társaságok hatáskörén. Van azonban egy probléma, amelyet mindenképpen orvosolni kell. Amennyiben valaki elveszíti a kulcsait, akkor elveszítheti a teljes bitcoin-vagyonát. James Howell 2013-ban tévedésből kidobta a merevlemezét, amelyen 7500 bitcoint és a kapcsolódó kulcsokat tárolta, ezáltal átszámítva 64 millió eurót bukott el. Pickhardt ugyanakkor úgy vélte, hogy idővel erre a problémára is lehet megoldást találni.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások