Sokasodnak a kérdőjelek a sötét anyag körül

Sokasodnak a kérdőjelek a sötét anyag körül

2020. június 23. 23:05, Kedd
Az újabb eredmények nem várt furcsa számai óvatosságra intik a kutatókat.

Nagyon érdekes és a kutatók számára is izgalmas munka fejleményeit, az eddig látott eredmények listáját tették közzé a napokban, amelynek kapcsán a média egyes szereplői már a sötét anyag felfedezéséről, annak visszaigazolásáról számoltak be. Ezt a kísérletekben résztvevő szakemberek még nem jelentették ki, viszont az eredmények mindenki számára meglepők voltak.

A tanulmányt kiegészítő további közlemények kitérnek a fontosabb tudnivalókra, így a laikusok is gyorsan leszűrhetik, hogy igazából nincs még konkrét válaszunk, részletes magyarázatunk a nem várt eredményekre. Az olaszországi helyszínen éveken keresztül zajló kísérletek során a föld alatt elhelyezett laborban a Xenon 1T név alatt zajlottak a munkálatok, amelyek során egy méretes tartályban lévő, -95 Celsius-fokos xenon tulajdonságait, a laborban detektált eseményeket figyelték meg, itt pedig a vártnál jóval több fejleményt rögzítettek, ami alaposan meglepte őket. A mélyben elhelyezett, ezáltal pedig a külső radioaktív hatásoktól védett létesítményben ugyanis 285 jelet detektáltak, míg eredetileg 247 ilyen mérésre számítottak, azt azonban még nem tudjuk, hogy mi az oka a jelentős eltérésnek.

A csapat tagjai egyelőre 3 lehetséges választ körvonalaznak, amelyek közül kettő ígérkezik nagyon izgalmasnak. Az első kevésbé érdekes, hiszen itt felmerül egy ritka hidrogén-izotóp, a trícium jelenléte, ami egyben azt jelentené, hogy a felhasznált xenon mégsem ultratiszta. A második szerint már sikerült visszaigazolni az eddig pusztán elméleti modellekben megjelenő axionok létezését, amelyek jó eséllyel a sötét anyaggal állnak kapcsolatban, bár ennek kapcsán még szintén számos kérdőjel sorakozik előttünk. A harmadik eshetőség a neutrínók eddig nem ismert tulajdonságainak felfedezése, aminek igazolásához szintén további komoly kísérletekre lenne szükség, ezt tehát szintén nem tudjuk most magabiztosan kijelenteni. Természetesen a mérési hiba felbukkanása is a lehetséges magyarázatok között kap helyet, ennek esélye azonban minimális, a kutatók szerint 99,99 százalék, hogy valóban rábukkantunk valamire.

A mostani munkában a 2018 végén lezárult megfigyelési időszak eredményeit elemezték ki, a labor azóta áll, mivel további fejlesztési munkálatokkal igyekeznek azt kiegészíteni, a jövőbeni, még részletesebb eredmények érdekében. A tanulmány elkészítői nyugalomra és türelemre intenek, itt még bőven lesz mit megvizsgálni.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások