A jövő mesterséges intelligencia rendszerei érteni fogják az emberi viselkedést

A jövő mesterséges intelligencia rendszerei érteni fogják az emberi viselkedést

2023. január 10. 10:48, Kedd
Tíz éven belül a technológia jelentősen meg fog változtatni néhány területet, például a tudományt, az oktatást és a klímavédelmet.

A mesterséges intelligencia segíteni és ártani is tud. Ez a kétélű kard félelmet vált ki sok laikusban és ezt a félelmet már régen elültették az emberekben, ráadásul napjainkban a filmipar folyamatosan erősíti is. Elég csak az olyan alkotásokra gondolni, mint a Mátrix-trilógia, a Terminátor-filmek vagy egyes sci-fi sorozatok. Az emberek aggódnak amiatt, hogy a gépek okosabbak lesznek náluk, pedig Sepp Hochreiter, a linzi Johannes Kepler Egyetem Gépi Tanulási Intézetének vezetője szerint nem szabad félni a mesterséges intelligenciától, hanem meg kell próbálni megérteni azt, annak veszélyeit, határait és az abban rejlő lehetőségeket.

"Az olyan rendszerek, mint a ChatGPT, nagyon ügyesek a meglévő információk kombinálásában és abból valami újat generálnak, de korlátozottak. Még nem értik a világot. Olvassák a fa szót, de nem tudják, hogy valóban van fa. Nem tapasztalják a világot. Tíz év múlva már sokkal fejlettebb rendszereket fogunk építeni. Megértik majd például, hogyan lépnek kapcsolatba egymással az emberek, vagy hogyan működik egy város. Ugyanakkor most még aligha érzékelhető tudatosság a mesterséges intelligencia rendszerek működésében. Az, hogy mi a tudatosság, filozófiai kérdés és nincs egyértelműen meghatározva. Több kritérium is van, mint például a memória és az időérzék. De ez egy szubjektív élmény, nehéz mérni. Jelenleg több kritérium nem teljesül, de semmi sem utal arra, hogy 10 év múlva ez bizonyos mértékig nem lesz lehetséges." - fejtette ki Sepp Hochreiter.

"Szintén kérdés, hogy mi a kreativitás. A mesterséges intelligencia képes különböző bemenetekből - például kifejezésekből - valami újat létrehozni. Ez lépésről lépésre történik. Az elemeket megrajzolják, átalakítják, valósághűvé teszik. Az emberek fordítva csinálják: először van egy ötletük, aztán ebből fejlesztenek valamit. Tehát amit a mesterséges intelligencia csinál, azt kreativitásként érzékeljük, de ez nem az a kreatív folyamat, amit elképzeltünk. Még a popdalok komponálásához sincs szükség mesterséges intelligenciára. Ez nagyon gyorsan elvégezhető, az áruházakban hallható zene már most is bizonyos mértékig automatikusan generálódik." Sepp Hochreiter hozzátette, hogy a tudományban paradigmaváltás zajlik. A múltban az emberek elméleteket állítottak fel és azokat empirikus kutatással tesztelték. De ha elég adat van, sokat lehet mérni és szimulációkat végezni, akkor már nem kell törvényeket levezetni, mert anélkül is közvetlen előrejelzéseket lehet tenni.


Sepp Hochreiter

A mesterséges intelligencia nagy hatással lesz a mobilitásra, például az autonóm vezetésben, de a forgalomirányításban is - legyen szó akár útvonalak megtervezéséről, menetrendek összeállításáról vagy csomagok minél hatékonyabb kézbesítéséről. A technológiát azonban az épületek és a termelési folyamatok optimalizálásában is alkalmazzák majd azért, hogy kevesebb energiát fogyasszanak. Az éghajlatváltozás hatásait a mesterséges intelligencia segítségével jobban lehet majd tanulmányozni, például a fizikai folyamatok szimulálása érdekében. A segítségével kiszámítható például, hogy két-három év múlva milyen gyorsan olvad el a hó bizonyos helyeken, hogy a folyómedrek telepítése hogyan befolyásolja az árvizeket, vagy hogy milyen építési intézkedésekkel lehet visszatartani a vizet a száraz időszakokra.

"A metaverzum nagyobb falat. A mostani metakísérletek még túl koraiak, de egy ponton sikeres lehet az ötlet. A mesterséges intelligencia segítségével virtuális világokat lehet építeni, ahol lehet vásárolni vagy banki ügyeket intézni. A technológia más módon is érzékelhetővé válik az interneten, például a weboldalak automatikus fordításával minden nyelvre. Egy másik terület az orvostudomány, ahol a mesterséges intelligencia inkább a gyógyszerfejlesztésben, de a vizsgálatok értelmezésében is használható. Az egészségügyi szakemberek számára ez nagyszerű támogatást jelenthet."

"A rutinmunkákat egyre inkább a technológia és az azzal felszerelt robotok veszik át. De ez a múltban is így volt: a mezőgazdaságban az évtizedekkel ezelőtt foglalkoztatottak töredéke dolgozik csak. Ami a szakképzett munkaerőhiányt illeti, a mesterséges intelligencia a programozást sem fogja kímélni. Sok nagyon egyszerű programot nem kell a semmiből kitalálni. Hasonló formában már léteznek, csak meg kell találni őket és egy kicsit át kell írni. Valami olyasmi, mint a ChatGPT, jó lenne erre."


"A technológia az oktatásban is segíthet. De ez nem azt jelenti, hogy a diákokat ezután egy mesterséges intelligencia fogja tanítani, de a nagy létszámú osztályokban az egyes diákok gyengeségeit nem látja a tanár, és lehet, hogy nincs is ideje foglalkozni velük. A technológia segítségével viszont ez felismerhető, több feladat állítható be ezen a területen, azaz itt is az emberek munkájának támogatására használható. A betegápolásra szintén igaz ez: Dél-Koreában egy egész kórházat felszereltek érzékelőkkel, pontosan látható a betegek állapota és helyzete. Az ápolószemélyzet nem tudja folyamatosan ellenőrizni, hogy minden rendben van-e, de egy mesterséges intelligencia igen" - taglalta a linzi Johannes Kepler Egyetem Gépi Tanulási Intézetének vezetője.

A téma szakértője hangsúlyozta, hogy a technológia és az arra épülő rendszerek etikus vagy etikátlan használatával kapcsolatos aggályok társadalmi problémát jelentenek. Egyes országokban a térfigyelő kamerákat ártalmatlannak, más országokban katasztrofálisnak tartják. Bizonyos területeken az emberek személyesen akarhatják a megfigyelést, például a metróban, máshol viszont nem. Ezeket a kérdéseket a társadalomnak kell eldöntenie. A kutatóknak az a feladatuk, hogy felvilágosítást adjanak a mesterséges intelligenciával kapcsolatos lehetőségekről. Ausztriában mindenki fél az arcfelismeréstől, de a technológia segítségével más módon is fel lehet ismerni az embereket, például a ruhájuk, az autójuk, a testméreteik, a járásuk alapján. Még az arcukra sem kell nézni, hogy felismerjük őket.

"Tíz éven belül lesznek olyan programok, amelyek képesek lesznek a mesterséges intelligencia által tett kijelentések osztályozására. Ugyanígy a kis következetlenségek miatt fel lehet majd ismerni a mély hamisítványokat. Lesz tehát technológia és ellentechnológia. A mesterséges intelligencia már sokat fejlődött az évek során, de az emberi agyban zajló gondolkodást még nem tudja reprodukálni. Amennyiben valaki autóval vezet és egy műanyag zacskót átfúj a szél az úttesten, akkor tudja, hogy habozás nélkül áthajthat rajta. Tudja mi az a műanyag zacskó, hogyan deformálódhat és mozgathatja a szél. Ebben rengeteg tudás rejlik. Amennyiben egy mesterséges intelligenciát minden lehetséges közlekedési helyzetre meg akarunk tanítani és sok kilométernyi adatot akarunk gyűjteni, akkor ez nem biztos, hogy elég lesz, mert egy műanyag zacskó csak egyszer vagy kétszer jelenik meg. Csak akkor tud helyesen reagálni a teljesen új helyzetekben, ha tudja, hogyan működik a világ. De a jelenlegi technológiák még messze vannak ettől" - szögezte le a szakember.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások