Nvidia: szabályozni kell a mesterséges intelligenciát!

Nvidia: szabályozni kell a mesterséges intelligenciát!

2023. január 26. 10:09, Csütörtök
Jensen Huang cégvezető szerint a technológia veszélyei miatt jogi keretek közé kell szorítani azt, emellett megfelelő társadalmi normák is kellenek.

Jensen Huang, az nVidia vezérigazgatója kijelentette, hogy a mesterséges intelligencia feltörekvő területe nagy teljesítményű eszközöket fog létrehozni, amelyekhez jogi szabályozásra és társadalmi normákra egyaránt szükség van. Az utóbbiakat még ki kell dolgozni.

Huang a mesterséges intelligencia egyik legjelentősebb alakja, mivel az Nvidia chipjeit széles körben használják a területen. A menedzser most egy stockholmi rendezvényen beszélt, ahol a tisztviselők bejelentették, hogy Svédország az nVidia eszközeinek segítségével korszerűsíti a leggyorsabb, Berzelius nevű szuperszámítógépét, hogy segítse a különböző betegségek, például a rák megértését, és a készüléket a világ leggyorsabb mesterséges intelligencián alapuló szuperszámítógépei közé emelje. A korszerűsítés magában foglalja egy úgynevezett nagy nyelvi modell kifejlesztését, amely folyékonyan beszél majd svédül. A kutatók azt tervezik, hogy idővel egy 175 milliárd paraméterrel rendelkező modellt fejlesztenek ki, amely dánul és norvégul is folyékonyan beszélni fog.

A Knut és Alice Wallenberg Alapítvány által finanszírozott Berzeliust 2021-ben mutatták be a Linköpingi Egyetemen, amely az nVidia 60 leggyorsabb mesterséges intelligencia rendszerét tartalmazza. A készülék a frissítéssel további 34 rendszerrel bővül, amelyek a kép- és videófelismerésben, valamint a gyárakban használt autonóm megoldások területén is segítenek majd.

"Ha az élet bármely a társadalom számra kényelmes vagy csodálatos dolgát távolról nézzük, és végiggondoljuk a hatásait, akkor számolnunk kell potenciális veszélyekkel is." - mondta Huang, utalva arra, hogy a mesterséges intelligencia alkalmazásának is vannak előnyei és hátrányai. Az nVidia vezetője szerint a mérnöki szabványügyi testületeknek szabványokat kellene kidolgozniuk a biztonságos mesterséges intelligencia rendszerek létrehozására, hasonlóan ahhoz, ahogyan az orvosi testületek is protokollokat határoznak meg a gyógyítással kapcsolatban. Ugyanakkor hozzátette, hogy a törvények és a társadalmi normák kulcsszerepet játszanak majd a technológiában.

"Mi a társadalmi norma a mesterséges intelligencia használatának az esetében? Ki kell alakítani a használat jogi kereteit. A technológia még csak most alakul, és az a tény, hogy mindannyian beszélünk róla, sokkal jobb helyzetbe hoz minket ahhoz, hogy végül jó helyre kerüljenek a dolgok" - hangsúlyozta a szakember.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások