Visszatért a jóöreg AMD?

Visszatért a jóöreg AMD?

2001. július 12. 10:12, Csütörtök
[EBNews] Amikor az Advanced Micro Devices (AMD) az elmúlt héten bejelentette, hogy a társaság mind az eladásokat, mind a profitot illetően alulteljesítette a várakozásokat, sokan úgy vélték, visszatértek a régi "szép" idők a társaság számára.

Az AMD idei második negyedéves mutatói messze elmaradtak a várakozásoktól. Egyes, az AMD útját hosszú ideje követő megfigyelők ennek hírét követően azonnal kifejtették azon véleményüket, miszerint az AMD visszatér múltbéli, kínkeserves útjára.

Nem szükséges azonban túlzottan mélyen elgondolkodni a tényeken ahhoz, hogy egyértelművé váljon: ilyesmiről szó sincs. Erre mindössze egy bizonyíték a sok közül, hogy a társaság a visszaesést hozó második negyedévben is nyereséges volt, márpedig a jelenlegi piaci helyzetben ezt nem túlzottan sok chipgyártó mondhatja el magáról a világon. Emellet nem szabad figyelmen kívül hagyni azt a tényt sem, hogy ez már korántsem az a társaság, amely a '90-es évek legnagyobb részét azzal töltötte, hogy egyik bukásból a másikba botladozott.


Az AMD részvényárának alakulása az utóbbi 5 évben

A '90-es évek elején még Intel klóngyártóként működő társaságot hosszú ideig elkerülte a szerencse legkisebb formája is. A cég első önállóan kifejlesztett processzora, a K5 későn érkezett, és látványosan elbukott. A K6 már sokkal jobban szerepelt, de a gyártási nehézségek megbélyegezték a processzort.

A '90-es évek végefelé az AMD a csőd szélére került. A rivális Intel sikert sikerre halmozott, és óriási piaci részesedésre tett szert. Az Intel sem pénzt, sem fáradságot nem sajnált, hogy jóval kisebb versenytársát kiszorítsa a piacról. Az AMD kiadta az Athlon processzort, amelyben a múlt negatív tapasztalatai miatt csak kevesen bíztak.

Az elmúlt két év eseményei azonban a feje tetejére fordították a PC processzorok világát. Az AMD-ből színvonalas és megbízható processzorfejlesztő és gyártó vált, az Intel lágyan suhanó kamionja azonban több alkalommal is csúnyán felborult. A két cég szerencséjének (ha ezt annak lehet nevezni) megfordulása az idei év elején vált nyilvánvalóvá, amikor az Intel bevétele éves szinten 16%-ot esett, miközben az AMD 9%-os növekedést ért el.


A legutóbbi nagy bejelentés, az Athlon MP

A siker döntő része az Athlon chipnek volt köszönhető. Miközben az Intel a Pentium III vonalat toldozta-foltozta, és a felmerülő problémák megoldásával bajlódott, az Athlon, mint az alapoktól felépített teljesen új chip a nagyobb problémáktól mentesen hódított jelentős teljesítményfölényére támaszkodva. Az AMD a gyártási nehézségekből is tanult, és felépítette a drezdai Németország) "megagyárat", amely azóta is teljesen problémamentesen ontja a chipeket magából.

Az Intel reakciója az AMD sikerére, amely az árak drasztikus lecsökkentésében mutatkozott meg, természetesen bevételcsökkenést eredményezett az AMD számára, mivel a cég követte az Intel árkorrekcióit. Az AMD 20%-os piaci részesedésével azonban 10 éves csúcsán áll.

Mivel a processzorversenynek sosem szakad vége, az AMD most új területeket próbál meghódítani, mint az üzleti, a szerver és a mobil piac. A konkurens Intel eközben természetesen bármikor visszaszerezheti a közelmúltig őrzött jelentős előnyét. Annyi azonban bizonyos, hogy amikor a jövő évben Jerry Sanders átadja az AMD vezérigazgatói posztját Hector Ruiznak, Sanders egy merőben más társaság vezetését adja át, mintha azt néhány éve tette volna.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások