Okos tárgyak okos szövetből

Okos tárgyak okos szövetből

2004. október 30. 14:36, Szombat
Képzeljünk el egy kézitáskát, ami figyelmeztet, ha otthon felejtjük az irattárcánkat vagy esős időben az esernyőnket, vagy egy sálat, ami kijelzi az aktuális légszennyezettségi szintet. Vagy mit szólnánk egy falra akasztható kütyühöz, ami ha valaki ráakaszkodik vezeték nélküli internet csatlakozásunkra, elkezd villogni?

A fent említett bizarr tárgyak hamarosan akár valóra is válhatnak köszönhetően annak a számítógépesített szövet-toldalék rendszernek, amit az MIT mérnökei fejlesztettek ki. Minden toldalék egy rendszer működő egységeként viselkedik, egy mikroprocesszorból és memóriából áll, valamint tetszőlegesen egy rádió adó-vevőt, érzékelőt, mikrofont, akkukat vagy egy kijelzőt csatlakoztathatunk hozzá. Rakjuk össze a toldalékokat tetszés szerint és információközlő, vagy környezet érzékelő eszközök széles választékát hozhatjuk létre általuk, állítja Adrian Cable, Gauri Nanda és Michael Bove, az MIT Média Laboratóriumának kutatói.

Hogy vízállóvá tegyék, a toldalékok áramköri lapjait egy erős, átlátszó gyantával borították be. Ezután kibélelték egy vékony habréteggel és beágyazták a kiválasztott szövetbe, amit a Bluetooth adó-vevőktől kezdve egészen egy PC alaplapig számos komponenssel lehet társítani. A toldalékokat elektromos és fizikai kapcsolatok fogadásra is képes tépőzárral lehet összeilleszteni. Az áramköri lapok vezetékei ezüstborítású csatlakozókba kapcsolódhatnak a tépőzárban, ez közvetíti az adatot és az energiát az egységek között. A négyszög és háromszög alakú toldalékokkal a felhasználó olyan hasznos tárgyakat önthet formába és formázhat át, mint táskák, övek, függönyök és sálak. "Rendszerünket egyik nap viselhetjük sálként, míg másnap akár övvé is alakíthatjuk" - mondta Bove.

Az úgynevezett "átható számítástechnika" kutatói már elő­ruk­kol­tak ka­bá­tok­ban és mel­lé­nyek­ben visel­he­tő számító­gé­pek­kel és szen­zo­rok­kal, ezek azonban nem konfigurálhatók át más típusú munkákra. A toldalékokkal azonban a felhasználó könnyedén csereberélheti a modulokat, így a rendszert különböző funkciókkal ruházva fel.


Az emlékeztető táska megvalósításához Nanda és Cable egy modult rádió antennával és adó-vevővel látott el. Az egységet úgy programozták, hogy észlelje különböző tárgyak, mint mobiltelefonok, kulcsok és irattartók rádió frekvenciás azonosító jeleit. A táska fogójában elhelyezett szenzor érzékeli, amikor a táskát felveszik, ami azt jelzi, hogy tulajdonosa útra fog kelni. Ez beindítja a vevőt, hogy fusson végig a tárgyakon melyek keresésére a modult beprogramozták. Ha nem érzékel egy szükséges tárgyat, akkor egy másik toldalékban található hangszintetizátor modul alkalmazásával figyelmeztet: "Telefon van! Irattartó van! Kulcs nincs!"


Nanda és Cable okosabbá akarja tenni a rendszert, szeretnének hozzá csatlakoztatni egy Bluetooth chipet, amivel az internethez is kapcsolódhatna. Így például letölthetné az aktuális időjárás előrejelzést, és csak akkor figyelmeztetne egy otthon felejtett esernyőre, ha aznap esőre van kilátás. Amint ezek a kiegészítők megszületnek, a rendszer mindössze egy új érzékelő csatolásával bővíthetővé válik. "Az emberek funkcionalitással ruházhatják fel táskáikat, pont úgy ahogy ma csengőhangokat töltenek le telefonjaikra" - magyarázta Bove.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások