A nemzet aranya

A nemzet aranya

2005. január 10. 09:26, Hétfő
Az ember a filmet látva önkéntelenül is elmorfondírozik, hogy miért nem írtak bele pár kígyót, egy ostort és nevezték el a hőst Indiana Jonesnak? Akkor szegény Harrison Fordnak nem kellene még mindig várnia az Indy 4 forgatókönyvét.

A fenti bevezetőből nagyjából a műfaj minden pozitívumát és negatívumát le is szűrheti a potenciális néző. Ahogy az Indiana Jones filmekben is szokás, egy kis múltbeli bevezetés után a film átmegy egy non-stop móka-izgalom-kacagás triumvirátus által átitatott akciófilmbe, ahol kedvenc régészprofesszorunk kesehajú alteregója rejtvényeket fejt, csajokat hódít és az elmondhatatlan értékű kincs nyomába szegődik.

Klikk ide! Klikk ide!

A nemzet aranyában az amerikai alapítóatyák (többek között Benjamin Franklin) által elrejtett mesés ereklyék nyomait kutatja Benjamin Franklin Gates - nesze neked névadás, az ilyen direkt utalást még a Filmbeli Beszédes Nevek Ügyosztálya is hátborzongva utasítja vissza. Főhősünk motivációja pedig - ahogy az szokás - a múltból fakad, hiszen a család férfitagjai generációkon át próbálták a kincs hollétére utaló nyomokat megfejteni. A kincs rejtekhelyét különböző rejtvények jelzik - a gondot csak az okozza, hogy a soronkövetkező segítség az amerikai Függetlenségi Nyilatkozat hátulján rejtőzik.

Klikk ide! Klikk ide!

A film az akciófilmes überproducer Jerry Bruckheimer (Szikla, Con Air, Karib tenger kalózai, Helyszínelők) irányítása alatt született meg, aki úgy tűnik, ritkán hibázik (Artúr király, Rossz társaság). Igazából ezzel az alapanyaggal nem is volt rá alkalma, de az igazi pénzügyi sikert a film Walt Disney névjegy alá emelése jelentette, amely így a csökkentett korhatár révén - hasonlatosan a tavalyi gigasiker, a Karib tenger kalózaihoz - igazi családi filmként került a mozikba, ezzel családok és fiatal gyerekek tömegét vonzva a mozikba. Ezt természetesen nem kell negatívumként értelmezni, hiszen igazából a kincskeresős-rejtvényfejtős műfaj nem az erőszakorgiáról szól, ezért a 80-as években az Indy-filmeken szocializálódott, akkor 6-16 éves korosztály sem érzi magát becsapva, inkább nosztalgikusan elmereng, és felidézi az elhalványuló emlékeket.

Klikk ide! Klikk ide!

A forgatás során John Turteltaub vehette kezébe a megafont és nyújtózkodhatott el a rendezői székben, akinek a nevét bár az előzetesekben ezerrel emlegetik, de itthon még kevésbé ismert, hiszen az olyan filmek, mint az Kölyök (Bruce Willisszel), az Ösztön (Anthony Hopkinsszal) vagy a Csodabogár (John Travoltával) nem éppen rendezői filmek voltak - viszont ezentúl majd könnyebben helyezi el a moziverzumban az ebben a filmben munkáját nagyszerűen végző filmkészítő nevét a magyar nézői is. (Persze a rosszmájúak szerint csak azért csipkedte magát, mert producerként ő is beszállt a filmbe Bruckheimer mellé.)

Klikk ide! Klikk ide!

A főszerepben Nicholas Cage, aki ismét a Jó seregeinek élén hozza a szokásos formáját (a magyar hang Józsa "Green doki" Imre sajnos a DVD-verzióig még pihenhet, hiszen a forgalmazó magas ívben ignorálta a gyerekeket és a feliratos verzió vetítése mellett döntött), a lányt, akit meg kell szereznie a huncutszemű Diane Kruger alakítja (aki a Trójából lehet esetleg ismerős). Hozzájuk hasonlóan nem vall szégyent a Rosszfiú köntösét ismét magára öltő Sean "Boromir lettem és az is maradok" Bean. A szokásos névtelen vicces szereplőt prezentáló szokásos, névtelen színész mellett két nagy öreg is tiszteletét teszi a vásznon: Jon Voight és Christopher Plummer a Gatesek egy-egy idősebb generációját képviselve teszi névjegyét.

Klikk ide! Klikk ide!

Végső konklúzióként ismét csak azt lehet mondani, hogy a film nem több és nem kevesebb, mint egy minden korosztálynak szóló, ártalmatlan és szórakoztató kétórás kikapcsolódás, melynek csekély nacionalizmusba ágyazott gondolatmenete olykor az amerikai történelmet kevéssé ismerő honfitársainkat egy kicsit lehet, hogy megkavarja fejtörőivel és azok megfejtéseinek magyarázatával, de ha túltesszük magunkat ezen a tényezőn, akkor azon vesszük észre magunkat, hogy a "Mikor lesz már Indiana Jones 4?" kérdés helyét, egyre inkább a "Nemzet aranya 2"-t akarok mantra veszi át.

Filmelőzetes letöltése

A nemzet aranya (National Treasure)
színes feliratos amerikai akciófilm, 131 perc, 2004

Rendező: Jon Turteltaub
Forgatókönyvíró: Jim Kouf, Cormac Wibberley
Operatőr: Caleb Deschanel
Jelmeztervező: Judianna Makovsky
Zene: Trevor Rabin
Producer: Jerry Bruckheimer, Jon Turteltaub
Vágó: William Goldenberg

Szereplők:
Nicolas Cage (Ben Gates)
Diane Kruger (Abigail Chase)
Justin Bartha (Riley Poole)
Sean Bean (Ian Howe)
Jon Voight (Patrick Gates)
Harvey Keitel (Sadusky)
Christopher Plummer (John Adams Gates)


Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások