Törülközőket készíteni, jönnek a vogonok!

Törülközőket készíteni, jönnek a vogonok!

2005. június 1. 01:28, Szerda
A Star Wars 3. epizódja után már talán nem nagy merészség kijelenteni, hogy ebben a pillanatban a legjobban várt sci-fi a Galaxis útikalauz stopposoknak megfilmesítése, ami jövő héten kerül a hazai mozikba.

Remélhetőleg a film alapjául szolgáló könyv mindenki előtt jól ismert - ellenkező esetben érdemes még a film előtt beszerezni és elolvasni, hiszen annyira azért nem vaskos olvasmány az első kötet. A húzódozóknak elég csak a könyv körül kialakult kultuszra utalni, valamint arra, hogy (természetesen) a Galaxis útikalauz stopposoknak szerepel az Magyar Televízió "Nagy Könyv" című vetélkedőjének keretében közönségszavazással kiválasztott 50 legjobb külföldi regény között is.

A könyv érdekes módon eleinte nem is könyv, hanem csak egy rádióműsor volt, ahol Douglas Adams személyében egy fiatal egyetemista értekezett meglehetősen szórakoztató, olykor Monty Python-os stílusban az élet egyes nagy kérdéseiről. A rádiójáték és a később megszülető könyv főszereplője egyaránt Arthur Dent volt, aki hirtelen a világűrben találta magát, mivel szegény kék bolygónkat egy csillagközi hiperűr-bekötőút építése miatt szanálásra ítélték. Arthur nagy elveszettségében csak az életét megmenő földönkívülire Ford Prefectre és egy lexikonszerű könyvre számíthat, melynek címe: Galaxis útikalauz stopposoknak, mottója: "Ne ess pánikba!".

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!
Klikk a képekre a nagyobb változathoz

A hatalmas sikerre való tekintettel egy kiadó fantáziát látott a fiatal Douglas Adamsben, aki felkérésre könyvalakba öntötte fantáziájának legelképesztőbb szüleményeit, és így megszületett az a könyv, melyen azóta generációk nőttek fel, és kultikus státuszát továbbra is ápolják.

Természetesen a filmes adaptáció, mint lehetőség azon nyomban felmerült, azonban Csillagok háborúja ide, Csillagok háborúja oda, a kor technikai (és az angol filmipar anyagi) lehetőségei korlátozottak voltak. Csupán egy hatrészes tévésorozatra futotta a BBC-n, ami igazán csak a rajongók körében aratott csendes sikert. Persze Douglas Adams nem adta fel, hogy elkészítse egy nagy, egészestés mozifilm forgatókönyvét. Erőfeszítéseit 1998-ban siker koronázta, megszületett a filmes szerződés a Disney-vel. Pár hónappal az aláírást követően azonban Douglas Adams elhunyt, így a forgatókönyv csinosítása Karey Kirkpatrickre, a Csibefutam írójára várt, aki meglepő módon nem is olvasta a könyvet.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!
Klikk a képekre a nagyobb változathoz

A következő lépésként a rendezőt kellett leszerződtetni. Első választási lehetőség az utóbbi években két sorozatával (Austin Powers 1-3, Apádra ütök 1-2) sikert sikerre halmozó Jay Roach volt - vele azonban időpontegyeztetési nehézségek miatt nem jött össze az üzlet. A direktor végül az elsőfilmes Garth Jennings lett, aki olyan kult videoklipek rendezett a a mozifilm előtt, mint az REM Imitation of Life-ja vagy a Blur Coffee & TV-je.

A legsarkallatosabb rész a szereplők kiválasztása minden film esetében - ez természetesen most sem volt másképp. Arthur Dentet a hazájában nagyon népszerű angol komikus, Martin Freeman alakítja, akit mi magyarok leginkább az Igazából szerelem című romantikus komédiából ismerhetünk, ahol is egy pornófilm stand-in-jét alakította. Az ő társát, Ford Prefectet a hiphop szcéna egyik legismertebb alakja, Mos Def (Olasz meló) alakítja, akikkel a producerek szerint kiváló ellentétpárt alkotnak.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!
Klikk a képekre a nagyobb változathoz

Zaphod Beeblebroxot, a Birodalmi Kormány kétfejű elnökét Sam Rockwell (Trükkös fiúk, Egy veszedelmes elme vallomásai) játsza, míg a női főszereplő, Trillian, Zooey Deschnel alakításában kel életre. A kisebb szerepekben is találhatunk nagy neveket, hiszen Alan Rickman (Harry Potter-filmek, Igazából szerelem) lett a paranoid android, Marvin hangja, valamint John Malkovich is kapott egy kisebb szerepet, ő Humma Kavula bőrébe bújhatott bele. Természetesen a film címszereplője sem maradhat ki a felsorolásból - az Útikalauz szemtelen hangja az itthon többek között a Fekete vipera tévésorozatból jól ismert Lord Melchett, vagyis Stephen Fry lett.

Remélhetőleg a film megfelel az előzetes elvárásoknak, igaz úgy tűnik, hogy Amerikában a közel 50 millió dolláros költségvetésből készített film éppen csak behozza az árát, ami nagy valószínűséggel azt eredményezi, hogy a regényciklus többi részének megfilmesítéséről le kell mondanunk.

A film első előzetes videójának letöltése
A film második előzetes videójának letöltése


Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások