Nemzetközi RFID-hálózatba lépett be az Állami Nyomda

Nemzetközi RFID-hálózatba lépett be az Állami Nyomda

2006. június 15. 06:16, Csütörtök
Magyarországon az elsők között csatlakozott elektronikus termékkód szolgáltatójaként az EPCglobal nemzetközi szervezethez az Állami Nyomda, amely a rádiófrekvenciás azonosítókban használt elektronikus sorszámokért és a szabványstruktúra fejlesztéséért felel.

A három éve működő EPCglobal az ország- és ágazati határokat átlépve a rádiófrekvenciás technológia egységes használatára fejleszt ki standardokat a teljes ellátási láncolat mentén. Az EPC nemzetközi információs hálózatként a gyártók, kereskedők, szolgáltatók és fogyasztók érdekében a termékadatok hatékony és biztonságos cseréjét is lehetővé teszi. Az Állami Nyomda Nyrt. hivatalos EPCglobal-szolgáltatóként jogosulttá vált egyedi sorszámok létrehozására és az RFID-alapú azonosítókba történő kódolására. A társaság komoly lehetőséget lát a technológia elterjedésében, mivel annak számtalan alkalmazási területe lehet, a dokumentumkövetéstől a tömegközlekedés elektronikus jegyeinek, bérleteinek bevezetésén át az árukövetés automatizálásáig.

Magyarországon a rádiófrekvenciás azonosítási eljárást (RFID) a biztonságtechnikai és automatikus azonosítással - beléptetőrendszerekkel - foglalkozó cégek már hosszú évek óta alkalmazzák, ám a logisztikai célú felhasználás csak az elmúlt pár évben került a figyelem középpontjába - mondta lapunknak Rácz László. Az Állami Nyomda RFID-tanácsadója szerint a logisztikai cégek jelentős megtakarítást érhetnek el a rádiófrekvenciás rendszer alkalmazásával, külföldi példák alapján a költséghatékonyság átlagosan 10-30 százalékkal növelhető. A legtöbb magyar logisztikai vállalat egyelőre csak a gyűjtőegységek azonosítására használja az RFID-címkéket, de a technológia fejlődésével, ára csökkenésével pár éven belül eljuthatnak a termékszintű azonosításig is.

A cég a közelmúltban mutatta be második generációs, nagy sebességű logisztikai felhasználásra optimalizált RFID-megoldását, amely már az EPCglobal számozási szabványára épül. A raklapon lévő dobozok és ládák mindegyikét egyedi RFID-címkével látják el, amelyeket az adatgyűjtő kapu a raklap áthaladásakor egyszerre olvas le. A megoldás olyan nagy áruházláncoknál alkalmazott technológiával kompatibilis, mint a Wal-Mart, a Metro vagy a Tesco. A társaság K+F tevékenysége keretében az RFID-del kapcsolatos kutatások az előző években hangsúlyossá váltak, a cégnél több kísérleti projekten is dolgoznak, az eredményeket ez évtől várják. Az előrejelzések szerint az új technológia nagymértékű előretörése várható. Az elmúlt években az Állami Nyomda a logisztika, a gyártástechnológiai folyamatok és az egészségügyi szolgáltatások követése területén (kórház-informatika és költségfigyelés) speciális megoldásokat dolgozott ki, így középtávon akár piacvezető szerepet is elérhet a magyar és a regionális piacon egyaránt.

Az Európa-szerte csaknem 140 ezer benzinkutat termékekkel ellátó német Lekkerland is belép az EPCglobal hálózatba. A cég a logisztikai folyamatai közül először az áruátvételnél tér át az RFID használatára, mivel ezen a területen a technológia nagyobb folyamatbiztonságot tesz lehetővé a termékek minőségének jobb ellenőrzése folytán. A Lekkerland egyelőre Németországban teszteli a rendszert, de középtávon elterjesztené egész Európában.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások