Web 2.0 felvilágosítás I. : A Netvibes

Web 2.0 felvilágosítás I. : A Netvibes

2006. augusztus 30. 01:03, Szerda
Ez év májusában hazánkban is megrendezésre került egy "szakmai" rendezvény, ahol a Web 2.0 misztériumait először boncolgatta az online média, a szolgáltatók és a bloggerek grénuma. A laikus felhasználó ebből viszont mit sem ért. Mire jó ez nekem? Mit jelent hogy webkettő? Az iWiW-et? Az SG.hu ezúton megkezdi felvilágosító hadjáratát és időről-időre bemutat egy már működő és gyakorlati hasznot is felmutatni tudó webkettes szolgáltatást.

Legalább 4-5 olyan webes szolgáltatás van a tarsolyomban már most, amiket jómagam napi rendszerességgel használok. Ezek közül nehéz volt kiválasztani azt, amivel érdemes kezdeni, de úgy érzem, hogy legjobb lesz a legpraktikusabbat elővenni és szemléltetni a kedves laikus és kevésbé laikus olvasó számára. Részemről ez a NetVibes nevű csoda, ami nem mást kínál, mint egy online hurcolható desktopot/honlapot, amibe gyakorlatilag olyan tartalmat illesztünk be, amilyenre csak vágyunk.

Mielőtt bemutatnám a konkrét szolgáltatásokat válaszolnék a "mire jó ez?" kérdésre: Egyetemisták, kalandorok, utazók, otthoni internettel még nem rendelkezők biztosan tudják, hogy milyen érzés, hogy minden alkalommal más számítógép elé kell leülniük és persze épp akkor nem jut eszébe az email jelszava vagy éppen a kedvenc külföldi híroldal címe. Másrészt egy családban, ahol többen használják a gépet és néha csak percek jutnak mondjuk a szülőkre, milyen jó lenne, ha egy kattintással minden fontos dolgunkat átláthatnák. Az addikt netfüggők - akiknek valószínűleg nem kell bemutatni a NetVibes-t - az egész irányítást áthelyezték már ide, hiszen fájdalmas és unalmas a 6 emailcímet, 15 híroldalt és minden egyéb kis kütyüt egyesével megnézegetni. Ezeken a problémákon mind túllendülhetünk a Vibes-szal.

Klikk ide! Klikk ide!

A honlap ugyan jelenleg még nem érhető el magyarul, de nem kell komoly angol tudás ahhoz, hogy használni tudjuk. Az első feladat természetesen a regisztráció. Ehhez egy működő email cím és egy általunk választott legalább 6 karakteres jelszóra lesz szükség. Amint ez megtörtént elkezdhetjük testreszabni álmaink irányítóközpontját. A felület szabadon, három hasábban mozgatható dobozokból áll, melyek lehetnek RSS Feedek, vagy Mini-API-k.

Az RSS (Really Simple Syndication/ Igazán egyszerű konzorcium vagy Rich Site Summary/ Bőséges szájt összegzés) egy olyan gépnyelven (XML) írt oldal, aminek segítségével a hírportálok (és egyéb oldalak, pl.: blogok) új híreit, bejegyzéseit, tartalmait listaszerűen rendezve láthatjuk egy külső alkalmazás segítségével. Legnagyobb előnye, hogy nem kell az adott oldalt rendszeresen látogatni, hanem azonnal értesülünk arról, amint új tartalom jelenik meg. A másik említett fogalom a mini-API (Application Programming Interface/Alkalmazás programozó felület), ami egyszerűen magyarázva arra hivatott, hogy adott felületen egy program képes legyen külső funkciókat előhívni anélkül, hogy az adott program forráskódjához hozzá kellene férni.

Klikk ide! Klikk ide!

Nyilván az egyszerűbb funkció az RSS-ek kezelése. Erre sok megoldás született már az egészen egyszerűtől a teljesen kiforrott, akár többszáz RSS Feedet kezelni és rendszerezni képes programokig. Itt az újdonság nyílván abban van, hogy bárhova ülünk le egy pillanat alatt elérhetjük egyszerre kedvenc hírszájtjainkat. A példa kedvéért az SG.hu RSS Feedje a http://www.sg.hu/plain/sg_rrs.xml címen található. A Netvibes oldalán az Add Content (Tartalom hozzáadása) menüpont alatt Az Add my Feed gomb megnyomása után egyszerűen bemásoljuk a fent említett címet és meg is kaptuk első dobozunkat. Ezután mindenki kedve szerint ismételgetheti minden hírszájttal a műveletet.

Ugyanakkor őszintén szólva jómagam még mindig a címlap híve vagyok, tehát ezt a funkciót csak elvétve használom, illetve gyakrabban keresek fel hírgyűjtő szájtokat, mint ahányszor az RSS gyűjteményemet böngészem. Persze a teljes sajtószemle helyett adott médium figyelésére tökéletes. A Netvibes fejlesztői egyébként kedveskedtek egy RSS könyvtárral, amit folyamatosan frissítenek, itt válogathatunk számos külföldi lap és sok-sok podcasting anyag közül.

Klikk ide! Klikk ide!

Az RSS-ek után az igazán forradalminak tekinthető rész a beépített modulokban rejtezik, ezek száma pedig napról-napra nő. A modulokat praktikus és szórakoztató csoportba sorolom be, hiszen egy ideális felhasználói felületnek mindkettővel rendelkeznie kell. A hasznosak közül elsődlegesen a Gmail/Yahoo, a POP3 email felületeket, a jegyzetfüzetet, a könyvjelző modult, a webkeresőt és az emlékeztetőt emelném ki. A Netvibes felületén belül képesek vagyunk beállítani akár Gmail vagy Yahoo email elérésünket, hogy az érkezett levelek küldőjét és fejlécét megjelenítse, illetve egy kattintással már a webes levelezőfelületünkön is teremhetünk a levelet olvasva. Ugyanez igaz a POP3/IMAP4 rendszerű postafiókjainkra is, ahol a mailszerver, a loginnév és a jelszó megadásával szintén láthatjuk az új leveleket. Kattintás után még egyszer be kell jelentkeznünk a webmailbe abban az esetben, ha a szolgáltatónk nem támogatja a cookiek használatát.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások