Hatalmas üzlet a kiberbűnözés

Hatalmas üzlet a kiberbűnözés

2006. december 8. 16:09, Péntek
Bűnszövetkezetek becsvágyó diákokat bérelnek fel kiberbűncselekmények végrehajtására - tárta fel a McAfee angol internetbiztonsági cég.

A tanulmány szerint a szervezett bűnözés nem rendelkezik a szükséges ismeretekkel és hozzáférésekkel ilyen bűncselekmények elkövetéséhez, viszont van elég pénze, hogy megfizesse azokat, akiknek megvan a megfelelő felkészültségük. A gyors meggazdagodás reményében diákok számítógépes vírusokat és kamuleveleket írnak, személyazonosságokat lopnak, pénzt mosnak egy sok milliárdnyi bevételt hozó iparág "alkalmazottjaiként", amely ma már a drogbizniszt is lepipálja.

A szervezett bűnözés taktikái sok esetben hasonlítanak a KGB orosz titkosszolgálatnak a hidegháború idején alkalmazott módszereire, arra, ahogyan akkoriban "kiszúrtak" egy-egy szakértőt különféle tudományos konferenciákon, vagy egyetemeken - mutatott rá a McAfee. Most a bűnözők az egyetemeken, az online fórumokon és a számítógépes klubokban keresik a nekik szükséges fiatal embereket. Arra is van példa, hogy anyagilag támogatják az így kiválasztott fiatalt, akit saját szakága mellett számítógépes képzésre küldenek, hogy aztán elmenjen szakképzettségének megfelelő helyre dolgozni, s ott később lehessen tőle "szívességet" kérni.

Az internetes betyárok, a hackerek megrendelésre vírusokat írnak, amelyek gépek millióit fertőzhetik meg, hogy hozzájussanak bizonyos bizalmas információkhoz, vagy spamokat küldjenek. Az úgynevezett spyvare - vagyis kémszoftver - felderítheti például a bankkártyák számát, vagy más magánjellegű, bizalmas információt, amelyeket aztán csalásokhoz használnak fel. Előszeretettel halásszák le a bűnözők az úgynevezett társasági honlapokat is: az itt talált "célszemélyektől" különféle emailekkel kicsalják bankszámláik adatait, vagy hitelkártyájuk számát.

De a hackereket egyre inkább üzleti kémkedéssel is megbízzák, amely ma az egyik "legfelkapottabb" bűnözési forma a világon. Az internetbiztonsági cég szerint Kelet-Európában a kiberbűnözés fő okai közé tartozik a munkanélküliség és az alacsony bérezés: például a kellően képzett munkanélküliek számára az internet kitűnő megélhetési lehetőséget nyújt.

A McAfee cég elemzését részben az FBI és európai hírszerző szolgálatok információi alapján készítette el.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások