Warezkarácsony - megjelent DC-n és kazettán

Warezkarácsony - megjelent DC-n és kazettán

2006. december 28. 01:46, Csütörtök
Remélhetőleg legtöbbünknek volt lehetősége önfeledt csomagolópapír tépésre és ha minden igaz, akkor a legtöbben örültek is annak, amit a színes szalag alatt találtak. Érdekes élményben lehetett része azoknak, akik esetleg egy fekete DVD tokot leltek a TDK zenekar legújabb albumával vagy a Verbatim kiadó egy még forró konzoljátékával. Anélkül, hogy idegeket borzolnánk, számot vetünk a warezhelyzet 2006-os alakulásával.

A történetiséget nem kell sokáig boncolgatni, de azért jó megjegyezni, hogy a warez egyidős a kereskedelemmel, így másolt játékok is azóta vannak mióta eredetiek; ez igaz a zenékre, a filmekre és minden egyéb másra is. A 80-as években még meg sem fordult a fejében senkinek, hogy a nehezen becsempészett Commodore gépéhez egyáltalán léteznek eredeti szoftverek is, habár a klasszikus kiadók már oda is ontották termékeiket. Évekkel később a PC korszak felfutásakor emlékszem magamra, mikor a Doom első részét egy marék floppy lemezen vittem haza egy szatyorban, de az is örök emlék, mikor életem első CD-jét megírattam magamnak 3000 Ft-ért.

Kontra

Az üzletszerű CD/DVD írás a szélessávú internet terjedésével fordított arányban csökken, hiszen ma már bárki letöltheti gond nélkül mi szem szájnak ingere, publikus, meghívós vagy akár fizetős helyekről. Kicsit körülnézve a hazai fejekben két dologra lettem figyelmes az elmúlt időszakban.

Az első, hogy a régi jó Commodore-fíling most kezd eljutni azokhoz az emberekhez, akiknek csupán rövid ideje van számítógépük és azt sem használják másra MSN chatelésen és pornóképek nézegetésén kívül. Számukra nem tűnik fel, hogy létezik ezeknek a szoftvereknek dobozos változata és az internet valamiféle misztikus aranybányaként lebeg a szemük előtt, ahonnan bármit meg tud szerezni a szomszéd kocka srác, csak ők még nem tudják hogyan. Persze igazuk is van, ugyanis jó példát nem mutat szinte senki számukra.

A másik észrevétel kapcsolódik ehhez, ezt főleg játékokkal kapcsolatos fórumok böngészése közben realizáltam. Egyre többen érzik úgy, hogy ők elvből nem fizetnek a szoftverekért. Van aki szerint drága, van aki szerint szar minden mai játék. Viszont ha drága a Nike cipő, akkor sem lopok magamnak, szart meg akkor sem hordok, ha ingyen adják.

és Pro

Másik oldalról viszont valóban van létjogosultsága a letöltögetősdinek, legalábbis a világ azon pontjain, ahol egy minimálbérből maximum 10 darab DVD film vagy 5 darab PC-s játék fér ki. Becsülendő azon addikt játékosok magatartása, akik tudják, hogy nem bírják ki azt a fél évet, amíg lejjebb megy egy vadonatúj játék ára, de a büdzsében szerepelnek a 3-5 hónap alatt szinte felére csökkenő árú termékek, amiket aztán büszkén raknak ki a polcra. Azoknak is igaza lehet, akik azt az elvet vallják, hogy kipróbálják, és ha majd tetszik a játék annyira hogy pénzt érjen, akkor landol a kosárban.

Szívem szerint dekriminalizálnám az üzleti célú szoftverek magánfelhasználását, hiszen mekkora esélye van annak, hogy egy egyetemista művészlélek megengedheti magának az otthonra vett gép mellé a Corel vagy Photoshop licenceket. Amíg nem keres vele pénzt, gyakoroljon csak, legyen a világnak több képzett szakembere. Hazánk szinte minden számítógépén tanyázik egy Nero DVD író program, egy Total Commander és egy vírusellenőrző program. Az elsőt jó választás esetén ingyen kapjuk a hardverhez, a második tízezer forint, a harmadikat pedig diákkedvezménnyel (Nod32) 5000 ért haza lehet vinni. Kezdjük el itt.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások