Nem kockázatos a Magyar Telekom és az Invitel

Nem kockázatos a Magyar Telekom és az Invitel

2007. január 11. 14:47, Csütörtök
Visszajavította negatívról alakulóra a Magyar Telecom B.V. és holdingcége, az Invitel Holdings N.V. egyébként mélyen spekulatív, "B plusz" szintű, hosszú futamú cégadósi osztályzatának kilátását csütörtökön a Standard & Poor's.

A hitelminősítő arra hivatkozott, hogy a Hungarian Telephone and Cable Corp.(HTCC) megállapodott az Invitel Holdingsszal a szolgáltatást ténylegesen végző Invitel Távközlési Szolgáltató Zrt. (Invitel) átvételéről. A S&P egyben megerősítette a megszorításokkal már befektetőinek tekintett "BBB mínusz" alapsávnál négy fokozattal gyengébb osztályzatot.

A héten jelentették be Budapesten, hogy a HTCC megvásárolja a Matel N.V. - a Magyar Telecom B.V. közvetlen anyacége - 100 százalékát, és ezáltal közvetett úton az Invitel részvényeinek 99,98 százalékát szerzi meg, a záráskori hitelállomány átvállalásának beszámításával összesen 470 millió eurós vételárért. A Standard & Poor's csütörtöki londoni elemzése szerint a hitelminősítő egyrészről elismeri az ügylet adósminőség-javító elemeit, mivel a tranzakció a két vezető magyarországi alternatív távközlési szolgáltatót egyesíti, 20 százalékos várható piaci részesedéssel, és piacvezető pozícióval a 54 magyarországi hagyományos koncessziós térség közül 14-ben.

Ez lehetővé teszi az egyesült cégnek, hogy jobb feltételek mellett versenyezzen a piacot uraló Magyar Telekommal - ennek besorolása az S&P listáján elsőrendű "A mínusz", de negatív kilátással -, és állja a folyamatos szabályozói és versenynyomást az alaptevékenységének számító hangátviteli üzletágban, áll a világ legnagyobb hitelminősítőjének elemzésében. A Standard & Poor's szerint emellett az egyesített vállalat várhatóan javítani tudja majd működési hatékonyságát hálózatának optimalizálásával, a támogatói funkciók vagy a piaci tevékenység összekapcsolásával, és így szilárd szabadkészpénz-képzési kapacitást teremt magának a magas adósságteher törlesztésére.

Másrészről azonban a tranzakció számos bizonytalanságot is jelent, például az új cég tőkeszerkezetével és pénzügyi politikájával kapcsolatban középtávon. Mindemellett a Standard & Poor's nem tartja a HTCC-t az anyavállalat, a TDC A/S alapvető fontosságú vagyonelemének, és jelentős kockázatát látja annak, hogy a TDC meg akar majd szabadulni a HTCC-től, ahogy az egyesülés lezajlik, áll a csütörtöki londoni elemzésben. Mindemellett az S&P szerint annak a kockázata is megvan, hogy az egyesített céget rövid- vagy középtávon eladják egy harmadik vállalatnak, ami további bizonytalanságot jelentene.

A Standard & Poor's október 12-én rontotta a Magyar Telecom B.V. cégadósi besorolásának kilátását leminősítést valószínűsítő negatívra az addigi stabilról, arra hivatkozva, hogy a vállalat adósságot akar kibocsátani a további osztalékfizetés fedezeteként. Az S&P akkori londoni indoklása szerint a lépés előzményeként az Invitel bejelentette, hogy új holdingcége, az Invitel Holding N.V. 2013-as lejárattal 125 millió euró változó kamatozású adósságot ad ki, amelyből a magánrészvényeseknek folyósít további osztalékot. Az S&P szerint ez a vártnál agresszívabb pénzügyi politikát jelent, mivel az osztalékfizetés a cég adósságterhének tényleges emelkedését fogja eredményezni.

A Standard & Poor's 2004 júliusában adta meg a Magyar Telecom B.V.-nek a jelenlegi "B plusz" besorolást. A Moody's Investors Service októberben a szintén mélyen spekulatív, "B1" szintű vállalati adóskockázati osztályzattal látta el az Invitel Holdings N.V.-t, és rögtön leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá is vette a besorolást, miután a cég bejelentette a 125 millió eurós adósság kiadását.

A Standard & Poor's szeptemberben az addigi stabilról negatívra rontotta a Deutsche Telekom és magyarországi stratégiai érdekeltsége, a Magyar Telekom cégadósi besorolásának kilátását is, a német cég vártnál nagyobb amerikai mobiltelefon-piaci beruházásaira, valamint a visszavett tavalyi és 2007-es előrejelzésekre hivatkozva. A S&P, amely hagyományosa együtt mozgatja a két cég adósosztályzatait és azok kilátásait, megerősítette a DT és a Magyar Telekom egyaránt elsőrendű, "A mínusz" hosszú távú kockázati besorolását, de megjegyezte, hogy ez a következő 12-18 hónapban egy fokkal romolhat, ha a német anyacég nem tudja mérsékelni a befektetések pénzügyi hatását.

A Magyar Telekom "A mínusz" besorolása egy fokkal meghaladja az S&P által a szuverén magyar devizaadósságra a tavaly júniusi leminősítés óta érvényben tartott, negatív kilátású, már csak közepes befektetői "BBB plusz"-t, viszont a szuverén magyar adósosztályzat kilátása ennél a cégnél karácsony előtt visszajavult negatívról stabilra.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások