Minden, amit a vezetéknélküli VoIP-ről tudni akartál

Minden, amit a vezetéknélküli VoIP-ről tudni akartál

2007. augusztus 9. 01:51, Csütörtök
#6 - A vezetéknélküli VoIP előnyei a normál mobilhálózatokhoz képest
A biztonság már korábban is kulcskérdése vol a VoIP-nek, hiszen telefonhívásokat továbbítottak publikus IP hálózatokon keresztül, ami eleve több biztonsági kérdést vet fel, mint a normál telefon hálózatok zárt rendszere. Emellé a vezetéknélküliség egy újabb biztonsági szintet emel be, hiszen kábelek helyett bárki által fogható rádiójelek továbbítják a hangot. Ennek ellenére a megfelelő titkosításokkal lehetővé válik, hogy a jel hiába fogható szabadon, mégsem értelmezhető. Az általános VoIP protokolloknak ugyan megvan a maga gyengesége, de a megfelelő azonosítási folyamatok és kódolás mellett biztonságossá tehető a hálózat. Másrészről viszont a mobil hívások is a levegőben utaznak, mégsem váltak veszélyeztetett területté a digitális kódolások miatt.

#7 - Régi hálózat nem jó hálózat
Azok a vállalatok akik felbátorodnak, és a már meglévő WiFi rendszerükre szeretnének ráhúzni egy VoIP hálózatot, szinte biztos, hogy csalódni fognak. A jó minőséghez - főként vállalati környezetben - kifejezetten hangforgalomra specializált hardver és szoftver elemekre lesz szükség.

A legfontosabb funkciók, amik a működőképes hálózathoz szükségesek, a megfelelő adatcsomag címzési és priorizálási szolgáltatások, illetve a biztonsági megoldások. Érdemes az integrált SIP és policy-alapú menedzsment rendszereket favorizálni, ami alapból képes blokkolni a nem kívánt forgalmat és hozzáférést.

#8 - Kiszolgáló és kliens összehangolás
A legtöbb népszerű hálózati hardver gyártó palettáján már jó ideje megtalálhatóak az otthoni és a céges felhasználásra szánt eszközök, nemcsak a kiszolgáló, hanem a kliens oldalon is. A példa kedvéért a Linksys, D-Link, Netgear cégek is ugyanúgy kínálnak IP telefonokat mint routereket, sőt a legbiztosabb, ha mindkét oldalon azonos embléma áll a biztos működés kedvéért. A ma forgalomban lévő vezetéknélküli IP telefonok a legtöbb routerrel képesek együttműködni, támogatják az összes SIP alapú VoIP szolgáltatót és működnek 802.11b vagy akár g szabványú hálózaton. Fontos továbbra is a biztonság, ezért ezek a készülékek is mind támogatják a legegyszerűbb WEP védelemtől kezdve a WPA és WPA2 kódolást is.

Eközben a főként vállalati hálózatokra specializálódott vállalatok, mint a Cisco megjelentek olyan IP telefon készülékeikkel, melyek IP PBX rendszereket is támogatnak, így elérhető a Unified Messaging szolgáltatás, illetve a nagyobb biztonság érdekében az EAP-FAST azonosítás is.

#9 - Kevesebb kütyü, alacsonyabb költség
Manapság számos céges alkalmazott használ okostelefonokat vagy kéziszámítógépeket Windows Mobile operációs rendszerrel, mint a Treo, HP iPaq vagy a Samsung i730. Ezek a telefonok a hanghívásokat GSM/3G rendszereken keresztül kezelik, így a nemzetközi hívások komoly extra költséget jelenthetnek. Ha viszont ezeket a készülékeket használják VoIP hívásokra is, akkor a hívásdíjak megtakarítása mellett egy újabb eszköz beszerzésének az árát is megspórolják, ráadásul eggyel kevesebb eszközt kell az embereknek magukkal cipelniük.

#10 - A jövő mobiljai kombinálják a WiFi-t és a GSM-et
A mobiliparág előrejelzései szerint a következő generációs mobil készülékek mindegyike képes lesz WiFi hálózatok használatára. Ezek a hibrid vagy duál módú eszközök pedig már képesek lesznek észrevétlenül váltani a különböző technológiák között. Elméletileg akár telefonhívás közben is lehetséges majd a váltás abban a pillanatban, amikor egy hotspot hatósugarába ér a felhasználó. Ezzel együtt szinte teljesen eltűnhetnek a vezetékes telefon megoldások, hiszen a hibrid telefonok teljesen komplex szolgáltatást nyújtanak majd, és a fix változatnak nem marad egyetlen előnye sem a mobillal szemben. A jóslások szerint ez a hanghívások díját még jobban leszorítja majd.

Kapcsolódó linkek:
Minden a wVoIP-ről

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások