Jönnek az önjavító szoftverek

Jönnek az önjavító szoftverek

2010. február 18. 13:58, Csütörtök
A Saar-vidéki Egyetem informatikusai olyan programokon dolgoznak, amelyek képesek megakadályozni a rendszerösszeomlásokat és kijavítani a saját hibáikat.

Gyakran előfordul, hogy a nagy számítógépes rendszerek összeomlásai csak egyetlen vagy néhány apró szoftverhibára vezethetők vissza. Az Andreas Zeller professzor és kollégái által vezetett csoport által kidolgozott eljárás képes ezeket a későbbi súlyos fennakadásokat okozó hibákat időben felismerni és azokat automatikusan kijavítani. A Pachika nevű rendszer előnye, hogy önállóan működő javítócsomagként gyakorlatilag hozzáilleszthető bármely alkalmazáshoz és kizárólag a hibák felismerésekor lép működésbe, vagyis nem akadályozza a szoftver alapvető működését.

A Pachika szó a Kelet-Afrikában beszélt szuahéli nyelvből származik, a jelentése "használni és javítani". A kifejlesztett szoftver pontosan ugyanezt teszi. Miután hozzáillesztették bármelyik futó programhoz, lesben áll és figyel, úgy, mint ha egy videokamera lenne. Pontosan megfigyeli az alkalmazás működését. Amennyiben az egyik folyamat során az megakad vagy összeomlik, akkor a Pachika a megfigyelt és rögzített folyamatok alapján elemzi a működését és megállapítja, hogy az aktuális folyamat miben tért el a korábbiaktól. A javítás automatikusan történik.

Az első laboratóriumi kísérletek során hat esetből egyben ezzel a módszerrel sikerült kijavítani több millió kódsort tartalmazó Javás alkalmazásokat. "A programozók életét naponta megkeserítő több ezer szoftverhibát figyelembe véve ez az arány nagyon optimistává tesz bennünket" - nyilatkozta Zeller professzor.

A Pachika rendszer részét képezi az Autofix kutatási projektnek, amit a Német Kutatási Társaság (DFG) és a svájci Hasler Alapítvány is támogat. A programban a Saar-vidéki Egyetem partnere a Zürichi Műszaki Főiskola, ahol Bertrand Meyer professzor foglalkozik a szakterülettel. A Pachikát először az idei CeBIT-en mutatják majd be. A szakemberek azt tervezik, hogy egy olyan programozók számára készült webes platformot is bemutatnak majd, ahol mindenki kiderítheti, hogy a saját szoftverei a megfelelő módon dolgoznak-e vagy sem. Zeller egyébként évek óta foglalkozik ezzel a területtel és 2005-ben jelent meg a témában a Why programs fail című könyve.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások