Egy iráni filmrendező panaszkodott Cannes-ban

Egy iráni filmrendező panaszkodott Cannes-ban

2010. május 19. 09:56, Szerda
A cannes-i filmfesztivál hivatalos versenyprogramjában szereplő iráni rendező, Abbasz Kiarosztami hazájában bebörtönzött honfitársa, rendezőkollégája, Dzsafar Panahi szabadon bocsátását követelte a mozis seregszemlén.

Kiarosztami Copie conforme című cannes-i versenyfilmje keddi sajtóértekezletét használta fel, hogy ismét ráirányítsa a figyelmet Panahi helyzetére. Egyúttal arról is őszintén beszélt, milyen nehézségekbe ütközik a filmkészítés hazájában. "Az iráni kormány régóta akadályozza a független filmesek munkáját. Ez történik az én esetemben, és ez történt Dzsafar Panahival is" - hangsúlyozta Kiarosztami, aki négy évtizede készíti filmjeit. Mint hozzáfűzte, a független rendezők Iránban "folyamatos nyomás alatt élnek, és nem tehetik a dolgukat".

Panahit március 1-jén tartóztatták le teheráni otthonában. Egy államügyész azt állította, hogy őrizetbe vételére nem politikai okból, hanem azért került sor, mert törvénysértést követett el. Azt azonban nem mondta meg, mivel vádolják a rendezőt. "Egy filmrendező bebörtönzése önmagában is elfogadhatatlan. Amikor egy művészt börtönöznek be, a művészet kerül rács mögé, ezért muszáj valamit tennünk" - szögezte le Kiarosztami, aki A cseresznye íze című drámájával 1997-ben elnyerte a fesztivál Arany Pálma-díját.

A Dzsarasz című iráni ellenzéki honlap jelentése szerint a teheráni Eving börtönben fogva tartott Panahi kedden arról számolt be telefonon a családjának, hogy vasárnap reggel óta nem evett és nem ivott. "Az éhségsztrájkot mindaddig folytatja, amíg a követeléseit nem teljesítik" - idézte a honlap. A filmes azt akarja elérni, hogy felvehesse a kapcsolatot ügyvédjével, látogathassa a családja, és feltétel nélkül bocsássák szabadon, amíg ügye bíróság elé nem kerül.

A rendező Mir Hoszein Muszavi ellenzéki vezetőt támogatta a tavaly lezajlott iráni elnökválasztáson, ami véres politikai zavargásokba torkollott, mert az ellenzékiek szerint Mahmúd Ahmadinezsád csalással érte el újraválasztását. A választást követően ellenzékiek ezreit tartóztatták le, többségüket azóta szabadon engedték, de több mint nyolcvanan súlyos, akár 15 évig terjedő börtönbüntetést kaptak. Két embert, akiknek ügyét a választások után tárgyalták, kivégeztek. A cannes-i filmfesztivál zsűrijébe meghívott Panahi érdekében a fesztivál múlt szerdai nyitónapján két francia miniszter is szót emelt. Az iráni filmes 1995-ben a filmmustra Arany Kamera-díját kapta A fehér léggömb című munkájáért.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások