Hatásos szert találtak a HIV majom-változata ellen

Hatásos szert találtak a HIV majom-változata ellen

2011. május 12. 13:39, Csütörtök
Első alkalommal sikerült teljes védelmet nyújtó vakcinát kifejleszteni a HIV majmok körében pusztító megfelelője, a SIV fertőzés ellen. 24 beoltott rhesus majomból 12 esetében alakult ki hosszú távú védelem, ezeknél az állatoknál a vírusfertőzést követő egy év leforgása alatt egyetlen tüntetet sem produkált a SIV.

"A majmok felénél drámai vírus ellenállási hatást tapasztaltunk" - nyilatkozott Wayne Koff, a kísérletekben közreműködő Nemzetközi AIDS Oltóanyag Kezdeményezés tudományos igazgatója. "Ezt jelentős előrelépésként értékeljük"

Az eddigi oltóanyagokhoz képest egy élő, ugyanakkor viszonylag veszélytelen vírust, a herpesz vírusok családjába tartozó cytomegalovirust (CMV) használtak fel gazdaként, amit genetikailag módosítottak. Louis J. Picker professzor és kollégái az Oregon Egyetem Oltóanyag- és Génterápiai Intézetében SIV géneket csomagoltak rhesus cytomegalovirusba (RhCMV), amivel a SIV-et támadó antitestek termelődését váltották ki. A majmok bőre alá injektált oltóanyag egy úgynevezett effektor emlékező T-sejtet, a fehérvérsejtek egy alcsoportját kezdte stimulálni, ami a fertőzés enyhülése után is tettre kész maradt a majmok testében, ezáltal egy hosszú távú védelmet alakítva ki.

Korábban a felső légúti megbetegedéseket előidéző adenovírusokba ültették a SIV géneket, ezek azonban csak egyszer replikálódtak a testben, majd eltűntek. Ezzel szemben az RhCMV a majom egész élete során folytatja a SIV antitestek termelését, így az RhCMV folyamatos SIV riasztást biztosít az immunrendszer számára, ezért amikor a fertőzés bekövetkezik, azonnal képes cselekedni. Az effektor T-sejtek folyamatosan készen állnak és az egész testben várják a SIV vírus felbukkanását, amit az eredmények is igazolnak, a vírus bejuttatása után a majmok felénél egyáltalán nem sikerült detektálni a SIV-t. A hagyományos adenovírus vakcinával kezelt majmok immunrendszerét a vírus fokozatosan felőrölte, annak ellenére, hogy eleinte még termelt ellene antitesteket.

"Ezzel újra visszatér a remény, hogy a HIV kontrollálhatóvá tehető az emberi immunrendszer számára" - mondta Robin Shattock, az Imperial College London szakértője. Ugyanakkor még magyarázatra vár ez a különös "mindent vagy semmit" hatás, vagyis miért működik a majmok egyik felénél tökéletesen a szer, míg a csoport másik fele látszólag egyáltalán nem reagál rá.

Az embereknél eddig tesztelt három vakcina meg sem közelíti az RhCMV által mutatott potenciált. A háromból mindössze egy, a 2009-ben Thaiföldön tesztelt RV 144 mutatott némi fertőzés megelőzési képességet, nagyjából 30 százalékkal csökkentve a kialakulás kockázatát.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások