Küszöbön áll az ARM kontra Intel háború

Küszöbön áll az ARM kontra Intel háború

2012. március 19. 00:49, Hétfő
Az Intel éveken keresztül piacvezető volt a processzorok területén. Az okostelefonok és a táblagépek megjelenése azonban mindent megváltoztatott. Egy új kihívó tűnt fel a színen: az ARM, amelyet még a Microsoft sem tud megkerülni.

Az ARM néhány év alatt bámulatos fejlődésen ment keresztül. Napjainkban már a mobiltelefonok 95 százalékában működik ARM fejlesztésű chip. Az ARM vezetője a 49 éves Warren East, aki meglehetősen magabiztos és ezen nem is lehet csodálkozni, a brit vállalat ugyanis eljutott oda, hogy az Intel első számú kihívójává lépett elő. "A világ változik" - szögezte le szűkszavúan. Szavaival arra utal, hogy az Intel a múltba tekint, ők viszont a jövőbe.

Első ránézésre a két piaci szereplő közötti küzdelem olyan, mint Dávid és Góliát harca: esélytelen. Az ARM forgalma tavaly 785 millió dollár volt, az Intelé 54 milliárd dollár. A brit vállalatnak 2000 alkalmazottja van, az Intelnek 100 000. S mégis az elmúlt hónapok az ARM sikereiről szóltak, a brit társaság megkerülhetetlen tényező lett az okostelefonok piacán. Chipjei egyaránt megtalálhatók az Apple iPhone és iPad készülékeiben éppúgy, mint a Samsung vagy a Huawei termékeiben. De ezenkívül ARM processzorok működnek több millió kávéfőzőben, mosógépben, fejhallgatóban, kamerában és nyomtatóban is.


Napjaink apró kütyüinek jórészét az ARM által fejlesztett chip müködteti

"A Microsoft bejelentése számunkra kehetővé teszi a belépést a notebookpiacra. Arra számítunk, hogy a chipjeinket támogató első windowsos eszközök az év végén jelennek meg" - jelentette ki Warren East. Az üzletember ugyanakkor némileg bizonytalan is, hiszen senki sem tudja, miként fogadják majd a fejlesztők az új platformot, hajlandók lesznek-e elkészíteni szoftvereik új verzióit. Ennek ellenére az ARM már komoly fenyegetés az Intel számára. A siker titka az, hogy az ARM nem gyárt, csak tervez, majd ezeket a licenceket eladja az olyan óriásoknak, mint a Samsung, a Texas Instruments, az Nvidia vagy a Qualcomm. A szigetországi vállalkozás tulajdonában jelenleg körülbelül 9000 licenc van és ezek alapján közel 300 társaság készít chipeket.

"Ezek a gyártók hozzáteszik a maguk innovációit és egymással is versenyeznek. Így ezek a platformok egymástól is különböznek, de mindegyik alapját a licenceink jelentik. Úgy gondoljuk, hogy az üzleti modellünk felel meg a legjobban a piac jövőbeli fejlődése szempontjából. Az Intel mostani megoldásai jóval versenyképesebbek a két évvel ezelőtti ajánlatoknál, ugyanakkor egy vagy két chipgenerációval el vannak maradva tőlünk. Felzárkóznak, de mindig egyre magasabbra tesszük a mércét" - emelte ki a chiptervező cég első embere.

Miközben az Intel a PC-gyártóktól akár 150 dollárt is elkérhet egy processzorért, addig az okostelefonok és a táblagépek piacán a Qualcomm, az Nvidia vagy a Texas Instruments 25-30 dollárért árulja a chipjeit. Ezek a processzorok olcsóbbak, mivel erős verseny van. Mindez szokatlan helyzet az Intel számára. Amennyiben az ARM megjelenne a PC-piacon, úgy nőne a nyomás a konszernen, hiszen az AMD mellett egy újabb szereplővel kellene megküzdenie és kénytelen lenne mérsékelni az árait.

Warren East tavaly januárban úgy nyilatkozott, hogy a legnagyobb fenyegetést jelenleg rájuk az önelégültség jelentheti. 2011 márciusában vált ismertté, hogy a brit cég és a Microsoft közösen tervez processzorokat, majd tavaly júniusban már arról olvashattunk, hogy a vállalat 50 százalékos részesedésre törekszik a mobil számítástechnikai piacon. A brit chiptervező a tavalyi esztendő harmadik negyedévében több mint a kétszeresére növelte a nyereségét és egyre több céggel tud licencmegállapodásokat kötni.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások