Telefon- és internetadót vetne ki az NGM

Telefon- és internetadót vetne ki az NGM

2012. április 20. 21:04, Péntek
A Nemzetgazdasági Minisztérium azt javasolja a kormánynak, hogy minden vezetékes és mobiltelefonálást, valamint internetforgalmat adóztasson meg, a tárca szerint az ebből származó bevétel elérheti a 40-50 milliárd forintot - írta az Origo hírportál minisztériumi forrásokra hivatkozva.

A kormány jövő szerdai ülésén fogadja el az ez évre és jövőre tervezett takarékossági intézkedéseket is tartalmazó konvergenciaprogramot, amit április 30-ig ki kell küldeni Brüsszelbe. A kabinetnek az idén egy 150, jövőre pedig egy durván 400 milliárd forintos lyukat kell befoltoznia a költségvetésben, ennyivel szaladna túl a hiány az Európai Bizottság szerint a kormány 2012-es és 2013-as deficitcéljánál - írta az Origo. A hírportál szerint vannak olyan intézkedések már, amelyek majdnem biztosra vehetők: ilyen a 40 milliárd forintos pénzbefagyasztás a minisztériumoknál és az önkormányzati rendszerben és a pénzügyi tranzakciós adó. Az utóbbiból remélt bevétel nagysága még mozog, egy minisztériumi forrás 100-200 milliárd forint közötti összeget említett, míg két másik forrás akár 250 milliárd forintot. A tömegközlekedési rendszer átalakításából a napokban elhangzott kormányzati nyilatkozatok szerint 10-15 milliárd forintot lehet megtakarítani, és pár milliárdos spórolást eredményezhet, hogy a rokkantnyugdíjasok közül 15 ezren nem jelentkeztek felülvizsgálatra, így kieshetnek a rendszerből.

Mindezek ellenére azonban még marad egy több tízmilliárd forintos lyuk, az NGM ezért felkínálja a kormánynak, hogy minden vezetékes és mobiltelefonálás, valamint internetforgalom után vezessen be új adót, amiből a tárca 40-50 milliárd forintot is beszedhetőnek tart az Origo szerint. A telefon- és internetadó ugyanúgy működne, mint a sárgacsekkadó: a szolgáltatók számláznák ki, (ahogyan most az áfát is), szednék be, de a teher a felhasználókat sújtaná. Az adó mértékét a lap forrásai nem tudták megmondani, szerintük még nem dőlt el, hogy adatforgalom, vagy a felhasznált percek alapján fizettetik-e meg.

Az Origo úgy tudja, az elgondolásokat az NGM megosztotta az Európai Bizottság küldöttségével is, amely hétfőn és kedden járt Budapesten. A bizottság arra kérte az NGM stábját, hogy részletes számításokkal támassza alá, hogy az egyes intézkedésekből remélt bevétel megalapozott. Sem a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), sem a magyar távközlési szolgáltatók nem kommentálták az értesülést. Az NGM az MTI kérdésére annyit közölt: a tárca "sajtóhíresztelést nem kommentál". A Magyar Telekom Nyrt. ugyancsak azt közölte, nem kommentálja a sajtóértesülést. Hasonlóan nyilatkozott a Vodafone Magyarország, a Telenor Magyarország és az Invitel is.


Az LMP véleménye szerint a telefon- és internetadó terve valójában egy bújtatott áfaemelés. Scheiring Gábor azvalószínűnek tartotta, hogy az adófajta elfogadhatatlan lesz az Európai Bizottság számára. "Orbán Viktor és csapata úgy viselkedik, mint a gyarmatosítók, mert amikor hiány van a költségvetésben, újabb és újabb sarcokat vetnek ki a Fidesz-gyarmat Magyarország lakóira" - mondta a hírre reagálva az LMP gazdasági kabinetjének vezetője. A politikus úgy fogalmazott, hogy ez, az LMP által teljességgel elfogadhatatlannak tartott lépés gyakorlatilag egy burkolt áfaemelés lenne, ami a korábban végrehajtott személyi jövedelemadó és járulékemelések után nagyon súlyos terhet jelentene az állampolgárok számára.

Az LMP véleménye szerint ehelyett inkább az egykulcsos jövedelemadót megszüntetésére, a pazarló társasági adókedvezményeket szűkítésére illetve a "korrupciós- és luxuskiadások" felszámolására lenne szükség - jelentette ki. A politikus teljesen irreális bevételi tervnek nevezte a telefon- és internetadót, ahogy a sárgacsekkadóból tervezett 250 milliárdos bevételt is nehezen hihetőnek tartotta. Hozzátette, hogy miután nincsenek nyilvános hatástanulmányok, ezért valószínűnek tartja, hogy az Európai Bizottság számára elfogadhatatlan lesz az új adófajta.

A Budapesti Értéktőzsdén a nap vesztese a Magyar Telekom volt, amely a távközlési szektort érintő újabb adótervekről szóló - hivatalosan meg nem erősített - sajtóhírre esett. Varga Zoltán, a QUAESTOR Zrt. elemzője elmondta, hogy a hazai részvénypiac annak ellenére zárt csökkenéssel, hogy az európai tőzsdéken alapvetően pozitív hangulatban zajlott a kereskedés. Kiemelte, hogy különösen a Magyar Telekom árfolyama került eladói nyomás alá, miután a sajtó megszellőztetett egy újabb adókivetési tervet, mely szerint 2013. január 1-től a telefon, és internethasználat után adót szedne be az állam. A Nemzetgazdasági Minisztérium nem kommentálta az értesülést, a befektetők azonban heves részvényeladásokkal reagáltak a távközlési vállalat piacán. A Magyar Telekom árfolyama 13 forinttal, 2,36 százalékkal 538 forintra esett, forgalma 1,1 milliárd forint volt.

Szintén a céghez kapcsolódó hír, hogy idén elmarad a hagyományos, nyár elején rendezett ingyenes T-Mobile Kapcsolat koncert. A Magyar Telekom költségcsökkentési okokkal indokolta döntését. A Sziget szponzorációjából pedig a Vodafone vonul vissza: ők azzal indokolták, másra fordítják az idei szponzorációs keretet. A T-Mobile ingyenes szabadtéri rendezvényét, a Kapcsolat koncertet először 1997-ben a No Mercy fellépésével tartották meg, és az 1999-es koncert kivételével - amikor a magyar LGT szerepelt - mindig nemzetközi sztárokat hívtak el főelőadónak. A T-Mobile közleménye úgy fogalmaz: "A főszervező Telekom döntését az idei évi koncerttel kapcsolatban költségcsökkentési okok indokolják, de a zenei programok támogatása továbbra is a cég szponzorációjának kiemelt területe marad, és nem tartja kizártnak, hogy hasonló kezdeményezéssel még jelentkezik a jövőben." A Vodafone a Szigettel kötött 2010-es és 2011-es főszponzori megállapodásától lép vissza idén.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások