Indiában sem kellemes kütyüt gyártani

Indiában sem kellemes kütyüt gyártani

2012. május 8. 19:02, Kedd
Tavaly 1,8 milliárd mobiltelefont adtak el világszerte, e készülékek jelentős része Kínában, illetve Indiában készül. A Südwind osztrák egyesület két munkatársa az indiai Chennaiban található különleges gazdasági zónában jártak, ahol a Nokia telefonjai készülnek.

A zónát 2006-ban hozták létre és a Nokia, illetve a Foxconn és a Wintek megbízásából készülnek itt a telefonok és az alkatrészek. Több mint 20 000 indiai - a többségük nő - dolgozik itt elképesztő körülmények között. A munkások többsége messziről érkezik és a kapott pénzből szeretné a családját is támogatni. Ez azonban nem mindig sikerül, a havibér ugyanis átszámítva körülbelül 100 euró. Az ellátás megoldottnak számít, de egy gyékényekkel ellátott szobára átlagosan 5-10 alkalmazott jut. Csapvíz a helyiségekben nincs, a vécé pedig a folyosó végében található.


"Nekem elég az az étel, amit a gyárban kapok, de másokról ez nem mondható el. Sokan elájulnak, mert annyira éhesek. Amennyiben ilyen történik, akkor a menedzsment az elsősegély-helyiségbe küldi őket" - számolt be a tapasztalatairól a Foxconn egyik munkatársa. A munka 2 vagy 3 műszakban folyik, még a főzésre és a mosdásra szánt idő is pontosan be van osztva. "Az üzemekben folyamatosan van áram, de a telepeken naponta 10 órán át áramszünetek vannak" - közölte egy másik munkás.

Miközben az alkalmazottak szorosan vannak fogva, addig a cégek nem panaszkodhatnak, hiszen számos privilégiumuk van. Olcsóbban kapják a vizet és az áramot, éveken át adómentességet élveznek és a több száz négyzetkilométer területű zónáért évente egyetlen rúpiát kell fizetniük. A munkajog a zónán belül "konszernbarát". Egy példa erre: aki sztrájkol, kirúgják. Szakszervezetek létrehozása tilos.


A szakemberek ezeket az embereket az elveszett generációnak nevezik. "Rémisztő, hogy miként zsákmányolják ki a 20 és 26 év közötti, képzett fiatalokat. Egy jobb élet reményében jönnek ide és kizsákmányolva, meggyötörten, jövőbeli kilátások nélkül végzik" - fakadt ki Christina Schröder, a Südwind képviselője. Kollégája, Nora Holzmann hozzátette: "A piacon egyetlen olyan modell sem létezik, amit tisztességes körülmények között gyártottak volna. Egyetlen gyártónak sincs ilyen készüléke."

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások