Táblagépen tanulnak az Eszterházy Károly Főiskolán

Táblagépen tanulnak az Eszterházy Károly Főiskolán

2012. november 27. 22:26, Kedd
Tizenegy tantárgyból készített táblagépeken használható interaktív tananyagokat a Nemzeti Tankönyvkiadó, az Eszterházy Károly Főiskola és a Szinva Net Informatikai Kft. A kiadott közlemény szerint a fejlesztéssel lehetővé válik, hogy Magyarországon először egy új, digitális tananyagra alapozott oktatási módszertan keretében tanuljanak a diákok.

Idén tavasszal indította el az iBooks tankönyvcsalád fejlesztését a Nemzeti Tankönyvkiadó, az Eszterházy Károly Főiskola és a Szinva Net Informatikai Kft. A tananyagokat az Eszterházy Károly Főiskola gyakorló iskolájának 8. D osztályos tanulói már idén szeptemberben használatba is vették. A projekt keretein belül minden diák egy saját táblagépet használva vesz részt az órákon, ezen kívül pedig egy LCD kijelzővel rendelkező interaktív tábla segíti a pedagógusok munkáját, így Magyarországon először lehetővé vált, hogy általános iskolás diákok egy új, interaktív tananyagokra és táblagépekre alapozott oktatási módszertan keretében tanuljanak.


"A kísérletünk azt vizsgálja, hogy miként alkalmazhatók a táblagépek a mindennapi oktatásban, a digitális tananyagok milyen módon integrálhatóak a jelenlegi tanmenetbe, interaktív lehetőségeik hogyan segítik a jelenleg megszokott tanulási módszertanokat” – mondta el Dr. Kis-Tóth Lajos, az Eszterházy Károly Főiskola rektorhelyettese azt követően, hogy a sajtó jelenlétében fizika és földrajz tantárgyakból tartottak bemutató tanítást. Mint elmondta, a főiskola a tanárképzés észak-magyarországi központja, ily módon kötelességének tekinti új pedagógiai módszerek kipróbálását. A gyerekek által birtokolt táblagépek gyakorlatilag egy digitális hátitáskát jelentenek. Egyelőre a programban résztvevők térítésmentesen vállalták a tananyagfejlesztést, ám a jövő évtől már az Új Széchenyi Terv támogatásával folytatják a munkát. A cél 120 tankönyv táblagépre alkalmazott digitalizálása - mondta a rektorhelyettes.


Összesen 11 tantárgyból - köztük matematika, magyar nyelv és irodalom, történelem, fizika, kémia, biológia, földrajz – készültek el az interaktív tananyagok."Az iBook Author program lehetőségeit kihasználva a hagyományos tankönyveket új formában jelenítettük meg, interaktív feladatokkal, animációkkal, önellenörző tesztekkel kiegészítve, melyeknek köszönhetően könnyedebbé, élvezhetőbbé válik a tanulás.” - mondta Tímár Miklós, a Nemzeti Tankönyvkiadó projektmenedzsere. Közlése szerint azért csatlakoztak a kezdeményezéshez, mert számukra fontos, hogy hiteles, jó minőségű és megbízható tartalom kerüljön a diákokhoz.


Gulyás Imre, a Szinva Net vezetője arról beszélt, hogy a digitális eszközök fejlődése szinte kikényszeríti ezek oktatási alkalmazását, hiszen egyre több gyerek rendelkezik táblagéppel, illetve okostelefonnal, és az eszközök árcsökkenése révén tömeges elterjedésük várható.

A nyolcadikosok a bemutató fizikaórán az elektromos áramkörökkel, a földrajzórán pedig az Európai Unió történetével foglalkoztak. A táblagépeket gyakorlatilag tankönyvként használták, a pedagógus utasításának megfelelő oldalakat nyitották ki, illetve feladatokat oldották meg. Az óra menetét a saját gépeiken kívül a tanár rendelkezésére álló nagy képernyőn is követhették, amin külön - külön valamennyi tanuló táblagépe is kivetíthető.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások