Az EU átláthatóbbá tenné az algoritmusok működését

Az EU átláthatóbbá tenné az algoritmusok működését

2018. június 27. 11:56, Szerda
Szoftverek kategórizálják az embereket, ki tudja milyen szempontok alapján, és sehogy sem lehet megkérdőjelezni ezeket. Egy politikus azt szeretné, ha a programok működése érthetőbb lenne.

Katarina Barley német igazságügyi és fogyasztóvédelmi miniszter tájékoztatná a felhasználókat arról, hogy egy adott algoritmus a világhálón miért sorolja be őket bizonyos kategóriákba. Azt akarja elérni, hogy európai uniós szinten is átláthatóbbak legyenek az internetes algoritmusok, s ezzel kapcsolatban megfelelő szabályozást kell kidolgozni és hatályba léptetni. A témával foglalkoznak már az európai uniós tagállamok igazságügyi miniszterei is.

"Az algoritmusokat arra használják, hogy az embereket kategorizálják és bizonyos fiókokba sorolják őket" - emelte ki Katarina Barley. A miniszter hozzátette, hogy mindez az egyes személyek számára komoly következményekkel járhat. "Amennyiben például egy olyan lakónegyedben élek, ahol sok az eladósodott háztartás, akkor nagy a valószínűsége annak, hogy a lakóhelyemet ismerő üzleti logika abból fog kiindulni, hogy nekem is pénzügyi nehézségeim vannak. S ezután valóban lehetnek is gondjaim az internetes hitelbírálatoknál. Meg kell akadályoznunk, hogy a számítási műveletek tárgyai legyünk. Meg kell értenünk, hogyan működnek az alkalmazott algoritmusok és ehhez átláthatóságra van szükség" - hangsúlyozta a politikus.

Barley leszögezte, hogy a fogyasztóknak joguk van tudni, hogy egy algoritmus miért sorolta őket egy bizonyos kategóriába. Mindenkinek meg kell kapnia azt az esélyt, hogy védekezhessen ez ellen, de ehhez szükség van olyan dolgokra, amelyek megkérdőjelezhetik ezeket az eljárásokat. Ezzel párhuzamosan a vállalatoknak közölniük kell, hogy milyen alapon mutatnak meg bizonyos ajánlatokat az egyes személyeknek.

Angela Merkel német kancellár már 2016 októberben azt sürgette, hogy az algoritmusoknak átláthatóknak kell lenniük. Minderre azért van szükség, hogy az érdeklődő polgárok tájékozódhassanak arról, hogy mi történik a médiaszokásaikkal kapcsolatos adatokkal. A döntéshozók is szabályoznák az algoritmusokat, amelyek szinte minden területen jelen vannak, meghatározzák az életünket, de kérdéses, hogy mennyire dolgoznak objektív módon. Nemrég ismertté vált, hogyha személyes tanácsokról van szó, akkor sokan inkább az algoritmusokban bíznak meg, mint a barátaikban vagy az ismerőseikben.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások