Útnak indult a Nasa új marsjárója

Útnak indult a Nasa új marsjárója

2020. július 31. 09:53, Péntek
A fellövés teljes siker volt, ezután viszont kisebb hibába futottak bele.

A napokban írtunk arról, hogy elrajtolt a kínai Mars-küldetés, amelyet hosszú hónapokon keresztül a NASA új eszközének elindulásával kapcsolatos várakozás előzött meg, az amerikai változat ugyanis (szokás szerint) jóval nagyobb figyelmet kapott. Most ez utóbbira is sor került, ennek során egyetlen kisebb malőrt regisztráltak csak, aminek kijavításán már dolgoznak.

A hivatalos bejelentésből kiderül, hogy a Perseverance gond nélkül rajtolt el az erre kijelölt Atlas V rakéta segítségével, amelyet a ULA biztosított a NASA számára. Meglehetősen összetett és ambiciózus küldetésről van szó, hiszen az új, jóval nagyobb és komplexebb marsjáró mellett egy méretes helikopter is helyet kapott a raktérben. Ez szintén a vörös bolygón kutatódik majd a múlt egyes részletei, valamint a jelenlegi állapotok után, azonban egyelőre nyilván az odáig vezető utat kell megtenni, majd pedig a felszínen leszállni, ami legalább ekkora feladat. Ahogy említettük, maga a fellövés gond nélkül zajlott le, a hajtómű másodszor is bekapcsolt, hogy módosítsa a pályát, ezt követően azonban egy nem várt fejlemény okozott némi aggodalmat.


Csaknem 4 órával a start után ugyanis befutottak az első telemetriai adatok, ebből pedig világossá vált, hogy az eszköz az úgynevezett biztonsági módba kapcsolt át, nagy valószínűséggel azért, mert a Föld árnyékában annak egyes részei a tervezettnél alacsonyabb hőmérsékletet értek el. Ebben a módban minden, nem létfontosságú műszert és komponenst lekapcsolnak, később pedig az irányítóközpont utasításait követve állíthatják helyre az eredeti állapotot, ezen már a cikk írásakor dolgoztak a szakemberek, hogy mielőbb maguk mögött hagyják a kisebb malőrt.

A remények szerint jövő év februárban érkezik majd meg az eszköz a Marshoz, a leszállást követően pedig a geológiai részletek vizsgálata mellett az egykori mikroszkopikus élet nyomai után kutatnak majd, illetve demonstrálnak bizonyos megoldásokat, amelyek később a hosszabb Mars-küldetések során jöhetnek majd nagyon jól az űrhajósoknak.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások