Indokolatlanul adják drágábban Ausztráliában a szoftvereket

Indokolatlanul adják drágábban Ausztráliában a szoftvereket

2013. február 12. 12:13, Kedd
A helyi parlament meghallgatásra hívta az Adobe, az Apple és a Microsoft képviselőit. Az ausztrál honatyák választ várnak arra a kérdésre, hogy - más országokkal összehasonlítva - miért kerülnek jóval többe a különböző szoftverek.

A hatalmon lévő Munkáspárt ezzel az ausztrál polgárok és cégek panaszaira akart reagálni, számos esetben ugyanis jelentősen drágultak az eszközök beszerzési költségei és az egyik fő ok a külföldi társaságok üzleti praktikáiban keresendő. Ausztráliában sokkal többe kerülnek bizonyos termékek, mint például az Amerikai Egyesült Államokban, amit szerintük sem adózási különbségek, sem egyéb helyi terhek nem indokolnak. Ed Husic helyi képviselő szerint alighanem ez az első eset a történelemben, amikor egy nemzeti parlament ilyen módon próbálja meg védeni a fogyasztók érdekeit. A kérdés kivizsgálásával külön parlamenti bizottság foglalkozik. A testület már tavaly májusban állásfoglalást kért a három cégtől, hiába, ezután döntöttek úgy a bizottsági tagok, hogy meghallgatásra hívják az Adobe, az Apple és a Microsoft képviselőit. Az ezen való megjelenés kötelező. Amennyiben a társaságok menedzserei mégsem jelennek meg, úgy a legsúlyosabb esetben akár börtönbüntetés is kiszabható rájuk.

Husic nem hajlandó elfogadni az eddig elhangzott érveket, mondván az Apple készülékeit Kínában gyártják és onnan az Ausztráliába való szállítás költségei jóval alacsonyabbak, mint az USA-szállítás kiadásai. Még kevésbé magyarázható meg az is, hogy miért kerül többe Ausztráliában az Adobe és a Microsoft szoftvereinek licence, mint az Amerikai Egyesült Államokban, miközben a felhasználók letöltik a programokat, vagyis nincsenek plusz terjesztési költségek és az IT-társaságoknak emiatt ráadásul külön kirendeltségeket sem kell fenntartaniuk.

Az ausztrálok átlagosan 34 százalékkal fizetnek többet a szoftverekért, 52-vel az iTunesról letöltött zenékért, 88-cal a Wii játékokért és 41 százalékkal a számítógépes alkatrészekért, mint az Egyesült Államok polgárai - állapította meg a helyi fogyasztóvédő szervezet, a Choice. A szervezet közlése szerint ennek a hatalmas eltérésnek a legnagyobb részét az óriáscégek árazási politikája okozza.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások