És tessék mondani, Ukrajna többi részén is csak a demokrácia exportõrök keverik a szart a demokratikusan megválasztott kormány ellen, ? Mert akkor szólni kéne a kárpátaljai magyaroknak is, hogy csituljanak le, mert igazából semmi okuk elégedetlenkedni a kormány ellen, és csak megvezetik õket és felhasználják.
Ezt nem is vontam kétségbe. Azt hiszem nem az én tisztem eldönteni, hogy kinek van igaza. Csak arról ne feledkezzünk meg, hogy Ukrajna per pillanat nagyhatalmak "játszótere".
Akkor sem szabad elfelejteni, hogy egy demokratikusan megválasztott kormány ellen próbálnak forradalmat kirobbantani a demokrácia exportõrök!
A csatlakozási tárgyalások fonalát is újból fel lehetne venni, de az EU-nak kényelmesebb lenne ha olyan kormánnyal tehetné ezt meg, akik az õ kezükbõl esznek.
Igen ez az egyik oldala a történetnek. A másik meg az, hogy a jelenleg kormányon lévõ hatalom meg az oroszokhoz és az orosz gazdasági, politikai érdekszférához húz. Ha rajtuk múlik õk sosem csatlakoznának az EU-hoz, ezt mutatta az is, hogy felfüggesztették a csatlakozási tárgyalásokat. Egyik oldal sem szent. Szóval Ukrajna most 2 tûz között van. A választás meg az embereké. Van aki azt hiszi, hogy ha az országa az EU tagállam lesz akkor eljön a Kánaán. A másik meg úgy gondolja (fõként a 10 milliós orosz kisebbség), hogy a jövõ az orosz érdekszférához történõ csatlakozás. Ukrajna egy mesterséges állam. Ahogy a dolgok kinéznek hosszú távon nem biztos, hogy fennmarad ebben a formában.
Akkor elég világos, hogy a tüntetõket az EU támogatja. Az utóbbi napokban minden jel arra utalt, hogy békés megoldást fognak találni, kezdett nyugvópontra térni a dolog. Valami miatt azonban ez meghiúsult, ez nem volt cél.
Az eddig is nyilvánvaló volt, hogy az ellenzék ultimátumokat adott, a felajánlott lehetõségek elõl kitért, így pedig nem lehet tárgyalni. Mivel nem is tárgyalni akarnak, hanem a hatalmat megszerezni, mert csak úgy van esélyük a Merkel által felajánlott pénzért cserében kért "reformokat" végrehajtani. Úgy látszik ezért nem drága 28 ember halála sem...
Az EU-val úgy függ össze, hogy a kérdés most az az oroszokhoz vagy az EU-hoz fog tartozni Ukrajna. Piac és érdekszféra. Amit meg látunk az a leképzõdése ennek.
Hogy függ össze a tüntetõk halála Merkel és az ukrán ellenzék tárgyalásaival? Szerinted német csapatok vonúlnak majd be Ukrajnába, hogy megsegítsék az ellenzéket?
Érdekes dolgok ezek. Bejelentik a németek, hogy aktívabb külpolitikára törekednek. Február 14-én Merkel meghívja az ukrán ellenzéki vezetõket, õk 17-én Merkel segítségét kérik, 18-án pedig minden eddiginél véresebb harcok indulnak.
Ez érdekes, fõleg úgy, hogy a második VH óta amerikai gyámság alatt állnak. Bár ahogy látom, az amik noszogatják õket, gondolom szeretnék másra testálni a költséges és népszerûtlen feladatokat...
úgy tûnik a Kaukázus még egy jó ideig nem a nyugodtságáról lesz híres.
Ugye tudod, hogy az embereknek csak egy része nem fogadja el a kormányt ott sem? Ukrajna megosztott ország, és bár az ország középsõ és nyugati fele nyugatra tartana, ezer szállal kötõdik Oroszországhoz (pl. az olaj- és földgázigényének mintegy 90%-át Oroszországtól, vagy rajta keresztül szerzi be), miközben a nyugati üzleti kapcsolatai a kereskedelem alig harmadát teszi ki. Az ország keleti és déli felében az ukrán anyanyelvû lakosság konkrétan kissebbségben van...
Az mondjuk tény, hogy egyre inkább el akarja mindenki kerülni a polgárháborút, de hogy az ország hogy fog kikeveredni ebbõl a csávából, azt még senki sem tudja.
Hogy hosszú távon mi lesz azt nem lehet tudni. Igen lehetséges, hogy balhé lesz akkor is ha egy nyugatbarát kormány sem képes megoldani a helyzetet. Azonban jelenleg nem arra tendálnak a dolgok, hogy polgárháború lesz. Jelenleg az embereknek a kormánnyal van bajuk nem pedig egymással.
Jugoszlávia egy kissé más tészta volt. Azért az ami ott folyt majdhogynem nevezhetõ harmadik balkáni háborúnak is. Ha történelmet nézzük nem volt meglepõ, hogy ez történt. Kárpátalja visszaszerzése nekünk nem jönne jól, leszámítva azt, hogy elmondhatjuk visszaszereztünk egy szeletet a történelmi Magyarországból. Nyakunkba vennénk egy rakás ruszint, egy gazdaságilag totálisan elmaradt régiót és táptalajt adnánk sok országnak, hogy bezzeg a magyarok megint kezdik. Kinek kell ez?
Nem tudom honnan veszed hogy lemond, véleményem szerint ez még nincs lejátszva. De ha mégis igazad lesz, új választások lesznek, és azt megnyeri a nyugatra húzó ellenzék, attól még a bajok nem szûnnek meg, mert pénzügyi segítséget eddig az oroszok ajánlottak, amit - most úgy tûnik - felfüggesztenek addig, amíg teljesen tiszta nem lesz a kép. Ez pedig érthetõ, miért segítsenek meg egy olyan politikai vezetõséget, akik ellenségesen viszonyulnak hozzájuk. Egy államcsõd esetén pedig újra felfordulás lehet...
Rövid távon valszeg nem, de hosszabb távon? Elég komoly megosztottság van azért (mondjuk Lviv és Doneck között nem csak földrajzilag nagy a távolság), Jugoszlávia széthullásával sem számolt senki 5 évvel korábban sem.
Ennek kb ennyi a valóságalapja. Ukrajnában politikai válság van és az elmúlt hetek és legfõképpen az elmúlt napok eseményei azt mutatják, hogy Janukovicsék le fognak mondani, és új választásokat fognak megtartani. Az ország nem fog szétesni.
Most gondolj bele mi lenne, ha mi vetnénk fel ilyet Kárpátaljával kapcsolatban :) (na de ez elképzelhetetlen ugyebár, de ha megtennénk, akkor minimum napirendi pont lennénk a washingtoni képviselõházban és Strasbourgban is...)
Mert ahhoz olyan ürügy kell, ahol a közvélemény elfogadja a beavatkozást. Például egy olyan polgárháborús helyzet, ahol az orosz etnikumot fenyegetné közvetlen veszély.
az oroszok miért nem mennek rendet tenni? vagy olyat csak az amcsiknak szabad?
Az orosz ajkú lakosság nyilván örülne ha ismét Oroszországhoz tartozhatnának. Más kérdés, hogy ehhez azért jóval több kell mint a szándéknyilatkozatuk.
A lényeg, hogy addig baxakodnak, míg megen gázválság lesz minálunk, én már látom lelki szemeim elõtt... (mert mindig mi szívjuk meg, ha ezek hülyék).
:-DDD naponta vannak ilyen találgatások és levegõbe beszélések, már olyat is hallottam hogy valamelyik nagyobb kelet ukrán városnak a polgármestere felkérte az oroszokat hogy vonuljanak be "rendcsinálás céljából" az oroszok a lábújukat se mozdították, napjainkban már annyira nincs reális esély egy ország feldarabolásra hogy még egy szaros Irakból/szíriából se vált ki Kurdisztán pedig bõven lett volna alkalmuk a kurdoknak erre.
de hogy még egy közelebbi esetet említsek ott van a Hegyi Karabah, eddig államiságát csak három másik korlátozottan elismert állam ismeri el ezeken kívül a Hegyi Karabaht mindenki azerbajdzsán részeként fogadja el.
most én is feldobhatnám lehetõségként a független mucsaröcsögei királyságot egy nemzetközi fórumon de a kutya se venne komolyan.
A különbözõ minisztériumok/megyei közigazgatási hivatalok elfoglalása körül megy most a huzavona. Akit érdekelnek a fejlemények itt friss infokat kaphat: Kyivpost
Ezé mondom mindég, jobb dolguk volt ezeknek a szovjet "elnyomás" alatt. Most addig szakadoznak, aprózódnak, míg végül mindent végleg elbasznak. Szép dolog a függetlenség, de a gazdaság, meg az erõforrások nem ismernek elvi határokat... Összefogás helyett széthúzás = instant bukás.
Röviden: úgy volt, hogy Ukrajna aláír valami társulási szerzõdést az EU-val, szerintem azt nyugaton senki sem vette komolyan, hogy Ukrajnát felveszik belátható idõn belül, most is sírnak a románok, bolgárok miatt, ami az ukrán piacot megnyitotta volna az EU-s cégek elõtt. Na, de erre az oroszok beszóltak, hogy "nyet", ha ilyet tesztek, lezárjuk az orosz piacot az ukrán export elõl, meg drágábban adjuk majd a gázt. Erre az ukrán kormány visszatáncolt a szerzõdés aláírásától, és az orosz-fehérorosz-kazah stb. vámunióhoz való csatlakozásra tett ígéretet, az meg nyilvánvaló, hogy egyszerre nem lehet Ukrajna mindkettõnek a tagja. Ekkor kezdõdtek a tüntetések, amik aztán általános kormány és Janukovics elnök elleni tüntetéssé váltak, a tüntetõk egyrészt EU-pártinak mondják magukat, másrészt sok radikális nacionalista van köztük, akiket igazából csak az oroszok iránti gyûlölet mozgat. Ukrajna szétszakadása azért kerülhetett szóba, mert elég megosztott az ország, az ellenzék bázisa Kijev és az ország nyugati (kb. Kijevtõl, a Dnyeper folyótól nyugatra fekvõ rész) része, ami erõsen ukrán tudatú, oroszellenes érzelmû többségében, a keleti területek viszont erõsen eloroszosodottak, inkább orosz nyelven beszélnek és Oroszországhoz fûzik gazdasági kapcsolatok, ezek a jelenlegi kormány és Janukovics elnök hátországa. Persze nyilván nem fekete-fehér ennyire, meg pl. Kárpátalja inkább Janukovics-párti, a Krími tatárok meg Janukovics ellen nyilatkoztak a hírek szerint. Mellesleg ezek a hõs "demokrata" és EU-párti "szabadságharcosok" ugyanazok, akik rendszeresen megrongálják a vereckei emlékmûvet, be akarják tiltatni a magyar nyelvû oktatást stb... (na jó, persze nyilván nem mind, de õk is ott vannak mellettük)
Ez nagyon kemény..Valaki fel tudna világosítani, hogy miért is van ez most Kijevben? Hallottam ilyeneket, hogy köze van az EU tagságukhoz de nem vagyok benne 100%-ig biztos hogy mi is történik.
Ukrajna stratégiailag fontosabb az oroszoknak, mint az észtek és lettek. Ez mondjuk még nem jelenti azt, hogy feltétlenül szétdarabolnák az országot, de ha ennél is komolyabbra fordulna a helyzet, akármi történhet.
Hogy ne csak Ukrajnáról legyen szó mai hír: Az NSA ipari kémkedést is folytat Mondjuk ebben semmi meglepõ nincs, minden olyan ország csinálja akin ek megvannak a megfelelõ képességei.
Énis tartottam tõle, hogy ilyen irányt vesz majd a topic. Bízok benne, hogy a jövõben értelmes párbeszéd is kialakulhat a biztonságpolitika által lefedett témakörökrõl, és nem arról fog szólni mint pár másik topic pl nwo és társai. A jövõben légyszíves mellõzzétek az ilyen nwo, zsidók, háttérhatalom és egyéb hasonló dolgokat. Helyette, lehetne komolyabban beszélgetni akár az ukrajnai helyzetrõl, akár az egyiptomi zavargásokról, de akár bármi más hasonló témákról.
Kettõ komment kellett ahhoz, hogy eljusson oda a topik, amit megsaccoltam magamban. Nem semmi, én azt hittem, hogy kell legalább öt.
cöhh sok országnak megvan pl észt és lettországnak is de mégsem darabolgatják az orosz kisebbség miatt, ha számítana is valamit oroszországnak az ukrán orosz kisebbség már rég léptek volna.
az eu és az usa pénzeli és katalizálja a tüntetéseket:
1. kell nekik a piac/gyarmat 2. nem akarják, h a ruszkik megerõsödjenek 3. a háttérbõl operáló titkos társaságok NWO-terveinek része az eu terjeszkedése
Sziasztok! A topic megnyitásával a célom az volt, hogy a biztonság és védelempolitika iránt érdeklõdök számára legyen egy hely, ahol meg tudják vitatni az aktuális kérdéseket. Kezdetnek beszélgethetnénk az Ukrajnában zajló eseményekrõl, amely a régió biztonságát is komolyan veszélyeztet(het)i. A konfliktus hátterében egy igen komplex, politikai, gazdasági, történelmi és számos más okra visszavezethetõ érdekellentét húzódik. Vitaindítónak itt egy írás, amely az EU Ukrajnával kapcsolatos politikáját, és annak kudarcának okait vizsgálja. Annak ellenére, hogy az írás még tavaly decemberben született, jó kiindulási alap lehet a téma további boncolgatásához. A topicba várom továbbá mindazokat, akik szeretnének más a biztonságpolitika tárgykörébe beletartozó témákról beszélgetni, mint a kiberbiztonság, vagy a környezetbiztonság.