Ez alapvetoen ellentetes a biztositasi rendszer mukodesevel. Ket lehetseges modon lehet kezelni a problemat: - a dijak megemelesevel, azaz a begyujtott biztositasi osszeg novelesevel - az adott tul magas tetel kivetelevel a biztositas alol, azaz vis major-ra tetelevel
Ez utobbi pont azert lett kitalalva, hogy a biztositasi osszeg feleltti esetekben ne kelljen fizetni, ugyanis egy biztosito ket modon limitalja a kifizeteseket. Egyreszt a karosszeg fuggvenyeben az ugyfelenkent a befizetett osszeg bizonyos tobbszoroseeig, masreszt az osszes ugyfel eseten a befizetett teljes osszes bizonyos szazalekaig (tehat a teljes osszegnel kisebb osszegig). Ezzel garantaljak, hogy ha egyedi kar keletkezik, akkor azt lehetoleg teljes mertekben teritsek, de ha a teljes karosszeg egy adott idoszakon belul magasabb mint a teljes beveteluk, minusz a mukodesi koltseguk, akkor se lehessenek negativban.
Gyakorlatilag ez egy barati tarsasag altal osszedobott penz eseten, de mig a barati tarsasagok ha kisebb a karmennyiseg mint a befizetesek, akkor a mukodesi koltsegek utan megmarado penzt visszaosztjak a befizetes aranyaban, addig a kereskedelmi alapu biztositoknal ez extraprofitkent jelenik meg. A fenti rendszer egy a kaszinoknal is latott "mindig a haz nyer" rendszert biztositott a biztositok szamara, amik a tulvallalasok miatt most esetleg negativba kerulnenek. A bizositok szeretnek ezt a negativ osszeget a bankok mintajara allami, tehat kozossegi vagyonbol fedezni. Velemenyem szerint ilyen kimentesre csak akkor kerulhetne sor, ha az adott biztosito vagy bank minden vagyontargya mar ertekesitesre kerult es az ertektelen ceg felszamolasa utani koveteleseket venne at az allam vagy esetleg egy masik biztosito vagy bank, aki az allam helyett az osszeget kifizeti (ha van ilyen).
Az utolso bekezdesben leirt vis major megoldas szerintem jo, mert nem hasznal allami forrasokat es legalabb szerzodesi szinten megmutatja, hogy a biztositasi osszeg olyan mint a nyugdijmegtakaritas, ha magunknak kezeljuk sajat szamlan, akkor anyagilag jobban jarunk. (A nyugdijbiztositok es az altalnos biztositasi rendszer kockazatkozossegre alapul, de egy nonprofit kockazatkozossegi alap mindig elonyosebb es ilyen nonprofit ha mi magunk hozzuk letre. Kulonosen nyugdijbiztositas eseten, ahol a tenyleges "kockazatkososseg" az, hogy sokan meghalnak mielott felhasznalnak a befizeteseiket.)