Ezeket a filmeket néztük meg legtöbben tavaly

Ezeket a filmeket néztük meg legtöbben tavaly

2015. február 14. 07:19, Szombat
A 2013-as filmek közül Magyarországon A Wall Street farkasa volt a legnézettebb. Vajon 2014-ben is egy Oscar-kaliberű alkotás érdekelt minket legjobban, vagy valamelyik tömeggagyi?

Hány filmet láttál 2014 tíz legnézettebbje közül?
Egyet sem.
1-2-t.
3-5-t.
6-8-at.
(Egy híján) Az összeset.
A magyar mozikban legnézettebb filmek kiléte ritkán szokott meglepetést okozni, hiszen általában vagy egy animációs sorozat sokadik részét nézzük meg, vagy valamelyik látvány-franchise ikszedik rókabőrét - az elmúlt években a Mamma Mia! csak meglepő kivétel volt. Mindenki tudja, hogy ennek mi az oka: egyrészt a reklámok (plakátok, előzetesek), amik hatására a legtöbben moziba járunk a látvány üzenetét tudják leghatékonyabban átadni, no meg persze az sem elhanyagolható tényező, ha a néző tudja, hogy mire ül be. Mi sajnos(?) még mindig ott tartunk, hogy amikor évi pár alkalommal moziba tévedünk, akkor inkább egy kedvelt alkotás folytatására váltunk jegyet, ahelyett, hogy valami újdonsággal próbálkoznánk. Kockázatkerülőek vagyunk, ha már fizetünk érte, akkor tuti szórakozásra vágyunk.


Nem is meglepő, hogy a 2014-es év legnézettebb filmjei is zömében folytatások, vagy franchise-ok, tehát a 2013-as anomália, amikor mindenki döbbenetére a világon sehol máshol éves toplista élére nem kerülő A Wall Street farkasa volt a legsikeresebb, nem ismétlődött meg. A sok folytatás között ráadásul olyan eredeti film foglalta el legelőkelőbb helyet, melyet csak és kizárólag a rendezőjének nevével adtak el, így akár privát franchise-nak is tekinthető.

A tavalyi mozis premierek közül itthon a legtöbben A hobbit: Az öt sereg csatáját látták, a mai napig nagyjából 420 ezren. Ez az eredmény nem csak önmagában figyelemreméltó, hanem az előző két rész teljesítményét figyelembe véve is, hiszen A hobbit: Váratlan utazás 373, míg A hobbit: Smaug pusztasága 375 ezer nézővel zárt. A közönség tehát az amerikai és nemzetközi trendekkel ellentétben nem kiábrándult A hobbit-szériából, hanem még inkább beindult rá, pedig az első epizód utáni minimális érdeklődésnövekedés inkább az ellenkezőjét sejtethette.


Az év második legjobbja is lepipálta az elődjét, az Így neveld a sárkányodat 2. 380 ezer nézőig jutott el tavaly, a harmadik helyet pedig 2014 meglepetésfilmje, A galaxis őrzői kaparintotta meg jócskán lemaradva, 282 ezer nézővel - újoncként majdnem az összes korábbi szuperhősös mozifilmnél, X-Meneknél, Pókembereknél, Thoroknál jobban érdekelte a hazai közönséget, ki hitte volna?

Van egy bűvös intervallum idehaza, a 260-270 ezer nézős, az ebbe tartozó filmek is gigantikus sikernek bizonyultak. Tavaly összetorlódva a Transformers: A kihalás kora (267 ezer), A Madagaszkár pingvinjei (265 ezer), a Csillagok között (264 ezer) és a Rio 2 (257 ezer) foglalt itt helyet, de Az éhezők viadala: A kiválasztott, 1. rész sem sokkal maradt le 250 ezer nézős teljesítményével. (A sikerével mindenkit sokkoló Elrabolva 3 már 2015-ös bemutató volt, de nemsokára 270 ezer néző fölé ér, vagyis megelőzi a fenti 150-200 millió dollárba kerülő alkotásokat.)


Az eredeti filmek után kutatók számára a megváltás a magyar mozis toplista kilencedik és tizedik helyét látva jön el, ugyanis a harmatgyenge Lucy nem csak Amerikában és a világ minden részén vonzott sok nézőt a mozikba hatékony reklámjaival, hanem idehaza is (217 ezer néző). Viszont A csajok bosszúja igazi regionális sikernek tűnik, hiszen nem nagyon generált máshol tömeghisztériát, azonban Magyarországon a 212 ezer néző rettenetesen jó teljesítmény egy szimpla komédiától.

2014-ben több film nem is lépte át a 200 ezer nézőt, tehát sem Amerika kapitánynak, sem az X-Mennek, sem Pókembernek nem adatott meg ez a bravúr, s hiába vagyunk animációkat imádó nemzet, az eredeti (és zseniális) A Lego-kalandnak esélye sem volt itthon. Túl jól sikerült?

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások