Csajos scifi-akciófilm alázta The Rock tesztoszteron­moziját

Csajos scifi-akciófilm alázta The Rock tesztoszteron­moziját

2014. július 30. 11:36, Szerda
Nem sokan hitték volna, hogy az akciófilmek szerelmeseit a scifis Lucy jobban fogja érdekelni, mint a The Rock-féle Herkules.

Általános meglepetést keltett, amikor pár hónapja a Universal stúdió úgy döntött, hogy augusztus nyolcadikáról július 25-re hozza előre a Luc Besson-féle Lucy amerikai premierjét. A filmet eredetileg a Tini Nindzsa Teknőcök-reboottal és A vihar magjában című katasztrófafilmmel egy időpontban, így azonban egy másik akciómozi, a Herkules ellen kellett megküzdenie a nézők kegyéért. Ez akkor eléggé öngyilkos lépésnek tűnt, főleg, hogy Luc Besson filmjei sosem voltak túl népszerűek Amerikában, a Taken kivételével a francia producerkedése mellett készült alkotások az elmúlt 15 évben egyszer sem jutottak el 43,5 millió dolláros összbevétel fölé.


Nos, a Lucy, melyben Besson rendezőként is közreműködött, 44 millió dollárt gyűjtött össze Amerikában egyetlen hétvége alatt - ez az adat a fentiek fényében kifejezetten beszédes. Arról nem is beszélve, hogy a The Rock főszereplésével készült Herkules eközben "csak" 30 milliós startra volt képes - ami egyébként önmagában egyáltalán nem lenne rossz teljesítmény, főleg a premiert megelőző hét igen alacsony elvárásai után. Viszont, ha azt nézzük, hogy az ugyancsak görög mitológiával foglalkozó A titánok harca sokkal kisebb nevű főszereplővel 61 millió dollárral startolt, akkor máris más a leányzó fekvése, s arról nem is beszélve, hogy még a Halhatatlanoknak is sikerült 30 millió fölött kezdenie. (És az is elgondolkodtató, hogy a The Rock-filmek közül még mindig a 2002-es A Skorpiókirály érdekelte legjobban a közönséget a premier idején, hisze Múmia-spinoff anno 36 millió dolláros nyitóhétvégét produkált.)

A különbség a két nyitány kapcsán már csak azért is szembetűnő, mert a Lucy mindössze 40 millió dollárba került és 3173 moziban lett bemutatva Amerikában, míg a Herkules 100 milliós film volt és 3595 moziba került be. Persze utóbbi nemzetközileg jó eséllyel erősebb teljesítményt fog nyújtani. A két filmmel kapcsolatban még az is fontos infó lehet, hogy a kritikák mindkettőt agyatlan szórakozásként emlegetik, és meglepetésre egyiket sem fogadták túl rosszul. A hivatalos véleményeket összesítő RottenTomatoes alapján a Lucy 58%-os indexszel áll, míg a Herkules 61%-ossal - előbbiről cikkünk írásának pillanatában 77 kritikus nyilatkozott pozitívan, míg 56 negatívan, míg utóbbi esetében ez az arány 54/34.


Az egyszemélyes akciófilm műfaja nem egyszerű, éppen ezért nagy dolog, hogy Scarlett Johansson egymaga eladta a Lucy-t, s bár annak nyitánya nem ért fel a Wanted vagy az Elrabolva második részének 50 millió dollár körüli kezdésével, de például a Salt ügynök vagy A Bourne-hagyaték elég erős startját sikeresen felülmúlta - Stallone a retró akcióhőseivel pedig csak álmodhat egy ilyen startról. A két Angelina Jolie-akciófilmet, a Wantedet és a Salt ügynököt egyébként még azért is érdemes megemlíteni a Lucyvel kapcsolatban, mert nők esetében nagyon ritka, amikor egyetlen főszereplő ekkora közönséget mozgat meg - főleg az akciófilmes műfajban.

Aki egyébként azt hinné, hogy a Lucy a sikerét csak a nőknek köszönheti, az téved, hiszen a felmérések szerint az első hétvégén a nézők fele volt csak nő, ráadásul a fiatalokat sem annyira izgatta az alapsztori, ugyanis a közönségnek mindössze 35%-a volt 25 éven aluli. A Herkules esetében viszont a nézőknek csak 42%-a volt nő, és a 25 éven aluliak a Lucyhez hasonló arányban, 36%-ban képviselték magukat a jegyvásárlók között - annak ellenére, hogy The Rock filmje PG13-as, míg Scarlett Johanssoné szigorúbb, R-es korhatár-besorolást kapott.

Kíváncsian várjuk, hogy idehaza miképpen debütál a két akciófilm. A Herkules már bemutatásra került itthon és 36 ezer nézővel, valamint majdnem 60 millió forintos bevétellel korrektül nyitott. A Lucy esetében meglepetés lenne, ha ezt a kezdést túlszárnyalná, de a magyar mozis piacon azért elő-előfordulnak váratlan eredmények, elég csak arra gondolni, hogy a sok kommersz mozi, nagyköltségvetésű film és folytatás mellett A Wall Street farkasa lett a legsikeresebb, amire csak nálunk volt példa.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások