Xiaomi Redmi 4 - manapság kicsinek számít

Xiaomi Redmi 4 - manapság kicsinek számít

2016. december 22. 21:33, Csütörtök
Manapság ritka a középkategóriát célzó telefon, mely gyors processzorral 5 collos méretben érkezik, ráadásul ára is megfizethető.

Novemberben jelent meg a kínai Xiaomi legújabb terméke, a Redmi 4, mely elődei egyenes folytatásának tekinthető. Tesztpéldányunkat a Gearbest webshop küldte, egy fehér, tetején halovány 4-es számot tartalmazó dobozban. Már első pillantásra remek készülék, dizájnja halványan a Huawei Mate modelljeire emlékeztet. Arany, ezüst és szürke színben kapható, a miénk szürke volt. 14 x 7 centis mérete és 156 grammos tömege napjainkban ritkaság, hiszen minden gyártó felfelé tolja ki a határokat, az átlag ma már inkább az 5,5 collos képátló, de a 6 coll sem megdöbbentően nagy, köszönhetően a kijelzők körüli keretek észrevétlenné válásának, no meg persze ingerküszöbünk kitolódásának.


Nagyon kompakt, könnyen megfogható egy kézzel, tapintása kellemes érzetet kelt. A fém felülete nem fényes, így ujjlenyomataink nem láthatók rajta. Kezelőszerveinek elrendezése teljesen szokványos: jobb oldalra a bekapcsoló- és hangerőgombok, a kijelző fölé a hangszóró, az 5 megapixeles kamera és az értesítésjelző LED, míg az aljára a kapacitív gombok kerültek, sajnos háttérvilágítás nélkül. A SIM kártyák hibrid tálcája a bal oldalon dugható be, az egyik opcionálisan akár egy 128 gigás microSD memóriakártya is lehet. A tetején három nyílást találunk, egyik a másodlagos mikrofoné, a középső az infra, míg a legnagyobb a 3,5 mm-es fülhallgató csatlakozása.


Az alján manapság már kicsit meglepő módon nem USB Type-C, hanem hagyományos microUSB port van, mellé szimmetrikusan a hangszóró és a mikrofon nyílásai kerültek. A hátulján, a LED-es vakuval megtámogatott 13 megapixeles kamera enyhén be van süllyesztve, hogy védve legyen, alatta van a kör alakú ujjlenyomatolvasó. A hideg alumínium házat csak az alján és a kamera felett lévő, a jobb vétel miatti keskeny polikarbonát csík töri meg. A két réteg közötti átmenet észrevétlen, az összeszerelés minősége kiváló.


Kijelzője Full HD felbontású, kifejezetten remek képe van, de persze nem éri el a méregdrága AMOLED-ek minőségét. A 441 pixel/inch finomság nagyon jónak számít, a színek pontosak, kontrasztaránya kiváló. A mostani téli napfényben ugyan nincs problémája, de nyáron valószínűleg kevés lesz a fényereje. A karcolásoktól Gorilla Glass réteg védi. Processzora kellően erős, a Qualcomm Snapdragon 625-ös típus 2 GHz-en fut, 3 GB memóriát és 32 GB tárhelyet használhat. Teljesítménye az Antutu tesztprogramban 61 842 pont (kb. ugyanennyi az iPhone 5S is), azaz a mai igényeknek bőven megfelel, csak a leginkább grafikaéhes játékoknál kell aggódnunk.


Mindkét kamera f/2.2 fényerejű, 13, illetve 5 megapixelesek. Képminőségük jó, de azért nem kiemelkedő. A napfényben készült fényképek kissé alulexponáltak, viszont dinamikatartományuk megfelelő. A fotók egyébként részletesek, kis távolságon kifejezetten jók. Kevés fénynél viszont nagyon nehezen tud fókuszálni, ilyenkor stabil kézre van szükség, és ne lepődjünk meg a zaj és szemcsézettség megszaporodásán. Előlapi kamerája átlagos, szelfikhez és videótelefonáláshoz bőven elég - jó fényeknél jó képet ad, gyenge fénynél gyengét. Videókat Full HD-ban rögzíthetünk, minőségük megfelelő, viszont a hangjuk nagyon gyenge, és mint a fotóknál, kevés fénynél a felvétel nagyon zajos. Audió téren egyébként is átlagon aluli, ne az egyetlen aprócska hangkeltőjét akarjuk zenehallgatásra használni, ereje ehhez nem elég, basszusról pedig egyáltalán nem beszélhetünk.

A gyártótól már megszokottan, az Android 6.0 Marshmallow operációs rendszert saját kezelőfelületükkel, a MIUI 8-as verziójával egészítették ki. Az európai piacra szánt változatot kaptuk, így benne volt a Google alkalmazásboltja és a Gmail szoftvere, de ezen kívül szinte semmi nem foglalja a helyet: 24,7 GB-tal gazdálkodhatunk. Azt is gyorsan észrevehetjük, hogy a MIUI-ban olyan csemegék vannak, mint a készülék bekapcsolásakor elinduló alkalmazások letiltása, egy második asztal aktiválása (mintha két telefonunk lenne) vagy azonos szoftverek párhuzamos futtatása, azaz akár két külön néven is használhatjuk kedvenc csevegőprogramunkat.

A telefon általános használata nagyon gyors, akadásmentes. A képernyők közötti ugrálás, alkalmazások megnyitása és bezárása nagyon gyorsan megtörténik. A hátulján lévő ujjlenyomatolvasó szenzor jól eltalált helyen van, pontosan dolgozik. Persze az előlapon mégiscsak jobb lenne, ahogy a legnagyobb gyártóknál is van, de majd a következő verzióban...


A Xiaomi elsődlegesen a kínai piacra gyártja készülékeit, így kapcsolódás tekintetében a megszokott WiFi 802.11 a/b/g/n és Bluetooth 4 mellett ugyan ott van a 4G LTE, de B20 nélkül, azaz nem tud a magyarországi 800 MHz-es hálózatra kapcsolódni, így vidéken, kisebb falvakban lehet, hogy csak 3G/EDGE hálózatokat használva tudunk mobilnetezni. (Budapesten nem fogjuk érezni a B20 hiányát.) Az infravörös port az előre installált MiRemote szoftverrel bármilyen távirányító helyettesítésére használható, a képernyő másolására készült Miracastot is támogatja.

Akkumulátora méretéhez képest meglepően nagy, 4100 mAh kapacitású. Más cégek simán raknak jóval többet fogyasztó 5,5 collos készülékekbe ennél kisebbet, azaz ezen a téren kimondottan jól teljesít: ritka, hogy nyugodtan leírható a spórolás nélküli két napos üzemidő. Egyértelműen ez a telefon legerősebb pontja.


A fentiek értékeléséhez és az említett hibák kontextusba helyezéséhez fontos szempont az ár, mely a Gearbestnél mindössze 48 ezer forint (163 dollár). Ha telefonvásárlás előtt állunk, ennyiért nagyon megfontolandó ajánlat, minőségben és teljesítményben nagyon sokat kapunk a pénzünkért. A pozitívumok a szép külsővel, a fém házzal kezdődnek, a remek kijelzővel folytatódnak, és a nagyon hosszú üzemidővel tetőznek. Legnagyobb hátránya - a középkategóriás telefonoknál mondhatnánk, hogy szokás szerint - a kamera, mely téren úgy látszik hiába a legnagyobb gyártóktól vásárolt modulok, a kínaiak borzasztó nehezen tudnak kiemelkedőt produkálni. Ha ezen, és a 4G LTE kapcsolódási hiányosságon túl tudunk lépni, feltétlenül számoljunk a Xiaomi termékével, mert ebben a telefonban kiváló egyensúlyt képez az ár, a tudás és a felhasználói élmény.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások