Amikor jót tesz a háború

Amikor jót tesz a háború

2005. június 3. 12:57, Péntek
Egy brit tanulmány előzetes elemzése szerint a háború nem feltétlenül káros pszichológiai szempontból, annak ellenére, hogy sokáig olyan nyomasztó lélektani állapotokkal hozták összefüggésbe, mint például a harctéri idegsokk.

A kutatás - melyet a londoni King's College Katonai Orvosi Kutatóközpontjának csapata végzett el dr. Jamie Hacker Hughes vezetésével - több száz brit katona pszichológiai állapotát vizsgálta meg 2004. évi iraki szolgálatuk előtt és után. A 16. Légi Támadó Dandár 421 tagján elvégzett vizsgálatok nem kis meglepetésre jelentős mentális javulást mutattak ki.

A tanulmány szerzői szerint az iraki háborúról elhamarkodott lenne kijelenteni, hogy súlyos lélektani hatásai lettek volna a harcokban résztvevőkre, illetve azt próbálják ezzel megmagyarázni, hogy egyáltalán nem kell a vietnámi kudarc megismétlődésétől tartani. A tanulmány kiemeli, hogy ahol gondosan összeválogatott, jó morállal rendelkező erők harcolnak pozitív kimenetelű, jól kidolgozott hadműveletekben - bármi legyen is ezek politikai háttere - ott a részvétel nem feltétlenül tesz rosszat a katonák pszichológiai állapotának, illetve nem olyan mértékben, mint azt eddig feltételezték.

Egy kapcsolódó tanulmány szerint a katonáknál a harctérinél jóval erősebb a szeretteiktől való távollét okozta stressz. A kutatók az iraki háborúból 2003 októberétől egészen az elmúlt hónapokig hazaküldött katonákat vizsgálták. 2009 főből 178 tért vissza lélektani okokból, azonban közülük csak 3%-nál állapítottak meg harctéri stressz visszahatást. Döntő többségük a család vagy a barátok hiánya miatt vált lehangolttá, vagy egyszerűen képtelen volt alkalmazkodni az iraki környezethez.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások