Jumurdzsák Gyûrûje - Kaland Egerbõl

Jumurdzsák Gyûrûje - Kaland Egerbõl

2007. április 13. 17:29, Péntek
A karakterek szinte egytől-egyig színházi színészek, a főszerepben például Görög Laci, Julit Jordán Adél alakítja, Jámbor Mihályt Bárdy György, a rosszfiú szerepében pedig az ügyeletes rapperünk, Ganxsta Zolee. A további kisebb szerepekben az egri Gárdonyi Géza Színház társulatának tagjai tűnnek fel. Ennek megfelelően a legtöbb párbeszéd távol áll a filmestől, gyakran affektálós, mű beszélgetéseket láthatunk, amik kicsit komolytalanná, életszerűtlenné teszik az eseményeket, bár hozzá kell tenni, hogy számítógépes játékokban ennél jobb alakításokat nem nagyon láttam még.

Elég csak a múlt heti tesztünkben (Command and Conquer 3) játszott átvezető videókra gondolni, amiben a színészi munka a Barátok Közt első 20 epizódjára emlékeztet. A városi séták közben Görög László által mormolt monológok viszont nagyon megkapóak. Játék közben a szövegek, párbeszédek és a helyszínek teljesen el tudják varázsolni a játékost, tipikusan "beleélős" történetről van szó, amit előfordulhat, hogy valaki elsőre, megszakítás nélkül képes végigvinni. A rejtvények között már az elején feladja a leckét a program a titkosírás fejtéssel, de az a néhány (kevesebb mint 10 komolyabb) feladat okoz majd némi fejtörést.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!

Egyébként, aki játszott már kalandjátékokkal, annak nem jelenthet problémát az előrehaladás. Új helyszínre érkezve, új embert megismerve mindig figyelni kell a részletekre, meg kell tudni minél több dolgot, és nem árt emlékezni a korábbi részletekre, amiket kombinálva lépésről-lépésre haladhatunk a megoldás felé. A nálunk lévő tárgyakat alkalomadtán illik is használni, a leggyakoribb például az öreg Jámbor lakáskulcsa lesz, oda többször visszatérünk majd. Ha valaki úgy érzi, hogy elakadt, akkor érdemes a korábbi helyszínek közül ellátogatni oda, ahol találhatunk valakit, aki segít vagy az azóta eltelt időben új információval gazdagodott. A legvégső esetben bárki felkeresheti a játék weboldalán a végigjátszás menüpontot, ahol minden részhez rávezető segítségeket találhat.

A navigáció egyébként viszonylag egyszerű. A panorámaképen pöröghetünk, mint a ringlispil, amint valami érdekes rész felé ért a kurzor, akkor megváltozik. A három pontos buborék azt jelenti beszélhetünk az adott karakterhez, a fogaskerék jelzi az interakció lehetőségét a tárggyal, ha pedig a kurzor inverz színre vált, akkor abba az irányba tovább haladhatunk. A városban mászkálva viszonylag sokfelé mehetünk és egész részletesen be lehet járni a helyszíneket, a Dobó tér például legalább 10 panoráma képből áll. Összesen 600 ilyen szpot van a teljes játékban.

Szerencsére nem kell minden alkalommal végigklikkelni a várost, hanem a térkép menüből lehet ugrálni a már megismert helyszínek között. A rózsaszín szolgáltatónál vásárolt mobiltelefonjával Hunt tud telefonálni, SMS-ezni és videotelefonálni is, a jegyzetfüzetébe pedig minden korábbi beszélgetést meg is örökít, ha esetleg egy később valamit elfelejtenénk. Az Agon kalandjáték motor funkcióit egyébként némileg kibővítették a programozók (többek közt az előbb említett térképen ugrálós funkcióval), így bekerült az Eszterházy Károly Főiskola főépületének tornyában található Camera Obscura is, amivel a valóságban is lehet kémkedni a város életéről, így a játékban is lepillanthatunk a helyszínekre anélkül, hogy odasétálnánk.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!

Az interaktív film a történeten túl számos ismeretterjesztő elemet is kínál, egyfajta kedvcsináló minden játékosnak, hogy személyesen is tiszteletét tegye Egerben. Korábbi interjúnkból kiderült, hogy Pierrot pár évvel ezelőtt teljesen beleszeretett a hevesi megyeszékhelybe, amikor ideje engedi, már rohan is Pestről ott tölteni a szabadidejét, ami egyébként e sorok írójára is jellemző egyben. A játék enciklopédiája más játékokhoz hasonlóan nem a történet megoldásához szükséges információkat tartalmazza, hanem megismerteti az olvasóval Eger történetét, bemutatja a híres egrieket, sok-sok pluszt adva.

A játék egyértelmű város-PR is egyben, ami nem rossz ötlet egy majdnem-Európa kulturális fővárosától. Személy szerint bízom benne, hogy ez a produkció megihlet más kreatívokat is, hogy más magyarországi helyszínekről is készítsenek hasonló dolgokat.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások