Kínai IT-üzemek - rosszak a munkakörülmények

Kínai IT-üzemek - rosszak a munkakörülmények

2008. december 19. 05:39, Péntek
Napjainkban az asztali és a hordozható számítógépek, valamint más elektronikai készülékek többsége Kínában készül, néha embertelen munkakörülmények között.

A Dell és a Fujitsu Siemens csak néhány a kínai partnerekkel együttműködő konszernek közül, de ugyanígy említhető a hazai versenyzőnek számító Lenovo is. A Students and Scholars Against Corporate Misbehavior (Sacom) hongkongi emberi jogi csoport és a Weed (Világgazdaság, Ökológia és Fejlesztés) német szervezet által közösen készített és a napokban nyilvánosságra hozott The Dark Side of Cyberspace című tanulmányból kiderült, hogy általános jelenségnek számít a kínai gyárakban az egészségügyi kockázatok és a kényszertúlmunka.

A Sacom és a Weed tagjai azért ismertették a felmérésük eredményeit, hogy az európaiak tisztában legyenek azzal, milyen körülmények között is készülnek az általuk megvásárolt és használt termékek. A tanulmányban szerepel többek között a Dell és a Lenovo beszállítójaként dolgozó Compeq Technology és a Fujitsu Siemens egyik partnere, az Excelsior Electronics. Utóbbi cég elsősorban alaplapokat és grafikus kártyákat gyárt az FSC-nek. Mindkét vállalat üzeme a Gyöngy-folyó deltájában, Kína egyik gazdaságilag növekvő térségében található.

A gyárakban dolgozó munkásoknak minden nap 10 órát kell robotolniuk. Munkaszerződéseik vannak, de azokat sosem kapják kézhez. Gyakorlatilag nincs szünet, emiatt sok nő arról számolt be, hogy a fáradtságtól egyszerűen munka közben aludtak el. Ez viszont drasztikus büntetést von maga után. A Compeq havonta körülbelül 565 jüant fizet az embereknek, holott a helyi hatóságok által meghatározott minimálbér 580 jüan. A kínai munkajog szerint a minimálbér soha, semmilyen körülmények között nem múlható alul.

Sok alkalmazottnak komoly szemproblémái voltak, rendszeresen veszélyes vegyianyagokkal, például rézszulfáttal, salétrommal és ipari alkohollal kerülnek kapcsolatba, anélkül, hogy bármilyen védőruhát vagy -felszerelést kapnának. A tanulmány készítői rámutattak, hogy ezek a dolgok nemcsak a helyi és a kínai, de a nemzetközi munkaügyi jogszabályokat, többek között a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) konvencióit és maguknak a konszerneknek a viselkedési kódexét is megsértik.

"A munkások elképesztő stressznek vannak kitéve. A Compeqnél még azt is előírják, hogy egy alkalmazott miként mozoghat az üzem területén és hogyan hordja a haját" - jelentette ki Charles Ho, a Sacom egyik tagja. "A nagy vállalatok magatartása egyszerűen szégyenletes. Általában megpróbálnak a problémáról tudomást sem venni vagy azt egyszerűen a szőnyeg alá söpörni. Eddig még a vizsgált cégek egyike sem jelentette be a munkakörülményeket javító intézkedéseket" - tette hozzá Sarah Bormann, a WEED munkatársa.

A két szervezet azt követeli az érintett társaságoktól, hogy minden eddiginél gyakrabban és szigorúbban ellenőrizzék kínai partnereiket. Ezenkívül a Sacom és a Weed ProcureITfair címmel európai kampányt indít, hogy a kontinens lakói megtudják, milyen körülmények között készülnek az általuk megvett és használt eszközök.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások