A pályakezdők között az informatikusok a legjobban fizetettek

A pályakezdők között az informatikusok a legjobban fizetettek

2008. december 9. 08:09, Kedd
Egy diplomás pályakezdő munkába álláskor átlag 202 ezer forint bruttó kezdő bérre számíthat - derül ki az MKIK GVI felméréséből. Bár az informatikusok két év alatt csupán 14 százalékos (átlagos) béremelésre számíthatnak, ám ez is elég ahhoz, hogy pályájuk a legjobban fizetett munkakör maradjon.

Diplomás pályakezdőket inkább a nagyobb, külföldi tulajdonban lévő, a közép-magyarországi régióban lévő, külkereskedelmi tevékenységet folytató vállalatok alkalmaznak. A szektorokat tekintve elmondható, hogy a pénzügyi, építőipari, gazdasági szolgáltató és turisztikai ágazatokban vannak felülreprezentálva a friss diplomásokat alkalmazó vállalatok - derül ki a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Gazdaság- és Vállalkozáselemző Intézete (GVI) által készített felmérésből.

Az elemzés úgy találta, hogy az öt vizsgált vállalati jellemző (méret, régió, tulajdon, export és szektor) közül a foglalkoztatottak száma tekinthető a legfontosabb dimenziónak. Más szavakkal: e dimenzió szerint válik el leginkább, hogy egy vállalat alkalmaz-e friss diplomásokat. A finomelemzés azonban azt mutatta, hogy a cégméret mellett más jellemzők is fontos szerephez jutnak. A többségi külföldi tulajdonban lévő, pénzügyi, gazdasági szolgáltatási, turisztikai, kereskedelmi, építőipari és bányászati tevékenységet folytató közepes méretű (20-99 fő) vállalatok között például nagyobb arányban találhatóak friss diplomások (52 százalék), mint a 100-249 főt foglalkoztató vállalatok között (42 százalék).

Egy diplomás pályakezdő munkába álláskor átlag 202 ezer forint bruttó kezdő bérre számíthat. E szám mögött azonban nagy különbségek vannak. A kevésbé "szerencsés" egynegyed ugyanis legfeljebb 150 ezer forintot, míg a "szerencsés" negyed legalább 250 ezer forintot kap. A műszaki végzettséget igénylő munkakörökben átlagosan 35 ezer forinttal nagyobb a kezdő bruttó munkabér, mint a gazdasági és jogi végzettséget igénylő csoportoknál. Ennek megfelelően a legjobban fizetett három munkakör mindegyike műszaki végzettséget igényel.

Az informatikusok átlagosan bruttó 272 ezer, a vegyészmérnökök bruttó 227 ezer, a villamosmérnökök bruttó 221 ezer forint kezdő bérre számíthatnak. A gazdasági végzettséget igénylő munkakörök közül az átlagjövedelmek alapján a reklám-marketingben (220 ezer forint), a kereskedelemben (203 ezer forint) és a logisztikában (202 ezer forint) dolgozó kezdő diplomások számíthatnak a legmagasabb induló keresetre. A vizsgáltak közül a legrosszabbul fizetett szakmáknak a szakirányú végzettséget nem igénylő asszisztens, ügyintéző (142 ezer forint), a turisztikai és vendéglátó munkatárs (135 ezer forint) és a mezőgazdasági mérnök (130 ezer forint) számítanak.

Két év munkaviszony után átlagosan 21 százalékkal, 43 ezer forintot emelkedik a friss diplomások bére - ám itt is jelentősek az eltérések. A pályakezdők negyede azonban legfeljebb 20 ezer, fele legfeljebb 37 ezer forint bruttó emelésre számíthat. A fiatalok 10 százaléka azonban akár 75 ezer forint növekedést is tapasztalhat. Általánosságban a műszaki végzettséget igénylő munkakörökben a legmagasabb az emelkedés; a többi foglalkozási területhez képest +7 ezer forint. Foglalkozási csoporttól függően a friss diplomások fizetése 10 és 49 százalék közötti mértékben emelkedik két év után.

A műszaki végzettséget igénylő munkakörök közül az mezőgazdasági mérnökök számíthatnak a legnagyobb volumenű fizetésemelkedésre - csakhogy éppen ott a legalacsonyabb a kezdő bér, így a növekmény sem képes az agrármérnököt a jobban fizető mérnöki pozíciók közé emelni; a 64 ezer forintos jövedelememelkedés inkább csak felzárkóztatja a mezőny alsó részéhez. Bár az informatikusok átlagosan csupán 14 százalékos emelésre számíthatnak, ám ez is elég ahhoz, hogy pályájuk két év munkaviszony után is a legjobban fizetett vizsgált munkakör maradjon (323 ezer forint).

Az összesítés szerint 2008 egészében a mintában szereplő vállalatok 19 százalékánál növekszik a diplomások és 16 százalékánál a diplomás pályakezdők létszáma. A diplomás kezdők felvételére a pénzügyi szektorban lehet a legnagyobb arányban számítani, az oda tartozó vállalatok több mint harmada jelezte ilyen szándékát. A diplomával rendelkező fiatalokat foglalkoztató cégek száma 2008-ban mintegy 11 százalékponttal növekszik, ám ezzel együtt a diplomás pályakezdők felvételére vonatkozó szándékok némileg visszafogottabbakká váltak. A gazdasági végzettségűek esélyei némileg romlottak tavalyhoz képest, de még mindig a stabil kereslet jellemzi a diplomások munkaerőpiacát.

A felmérésben részt vevő cégek 14 százaléka, a diplomás pályakezdőket jelenleg is foglalkoztató vállalatok 38 százaléka nyilatkozott úgy, hogy az elmúlt egy-két évben a 18 vizsgált foglalkozási terület legalább egyike esetében nehezen talált diplomás pályakezdőt egy meghirdetett pozícióra. Leggyakrabban a gépészmérnök, villamosmérnök, informatikus, a gazdasági végzettséget igénylő munkakörük közül a könyvelő, számviteli munkatárs voltak a leggyakrabban hiányterületként megjelölt munkakörök.

A toborzási problémákkal szembesülő vállalatok leggyakrabban a magas bérigényben és az elégtelen számú jelentkezőben látják a probléma gyökerét. A pályakezdőkkel szemben támasztott legfontosabb elvárások közé a versenyszféra a precizitást, az önálló munkavégzés készségét, az új készségek elsajátításának képességét, a nagy munkabírást és a számítógépes ismereteket sorolta. Ehhez képest a cégek véleménye alapján a friss diplomások egyedül a társadalmi kérdésekben való jártasságnál teljesítenek jobban, mint ahogyan az elvárják. Az elvárás és a realitás között a legnagyobb különbség az önálló és precíz munkavégzésnél, valamint a szakmai gyakorlati jártasságnál szembeötlő.

A reprezentatív elemzéshez 2008 februárjában 3010, majd 2008. júniusban további 257 személyzeti ügyekért vagy - kisebb cégek esetében - általános vállalati vezetőt kérdeztek meg. A vállalati surveyt 60 szakértői interjúval egészítették ki - ezek zöme vezető fővárosi és vidéki fejvadász és hr-cégek tanácsadóival készült. A kutatás során felkeresték az ÁFSZ által koordinált olyan programok vezetőit, akik munkájuk során friss diplomásokkal kerülnek kapcsolatba. Emellett interjút készítettek néhány olyan, multinacionális vállalat személyi ügyekért felelős vezetőjével, ahol a nagy számban alkalmaznak diplomás pályakezdőket.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások