Nagyon komoly megtakarítások érhetők el a virtualizációval

Nagyon komoly megtakarítások érhetők el a virtualizációval

2009. január 13. 23:08, Kedd
A virtualizáció a túlélés leghatékonyabb fegyvere a vállalati informatikában - jelentette ki a Napinak Radvánszki Gábor, a DNS Hungária Kft. virtualizációs üzletágvezetője, a piacvezető VMware-t Magyarországon képviselő disztribútor szakembere. Véleménye szerint ma a vállalatvezetők az informatikát gyakran csak egy "pénzszívó" kiadásnak tekintik.

Miért került az elmúlt egy-két évben a virtualizáció az informatika fősodrába?
- A virtualizáció elterjedése az utóbbi öt-hat évben nem kis mértékben köszönhető annak a ténynek, hogy a szervezetek informatikai költségvetése folyamatosan zsugorodik. A leghatékonyabb eszköz jelenleg az informatikai költségek racionalizálására, hiszen segítségével szinte "fájdalommentesen" lehet csökkenteni a kiszolgáló számítógépek, a szerverek számát, miközben a funkcionalitást, a rugalmasságot, az üzleti igényekhez való gyors alkalmazkodást ugyanolyan vagy magasabb szinten lehet kiszolgálni. Azaz úgy lehet költséget csökkenteni, hogy közben növelhető a rendelkezésre állás. A virtualizációnak ezt a szerverkonszolidációs hatását teszi teljessé az egyre jobban terjedő desktopvirtualizáció. A virtualizáció nagy előnye a költségcsökkentésen kívül, hogy segítségével új funkciók vezethetők be.

Ez nagyon szép, de ha egy vállalatnál már adott a szerverpark, és nem kívánnak, illetve nem tudnak újat beszerezni, akkor is segíthet a virtualizáció?
- Igen. Ennek a technológiának a segítségével a meglévő szerverparkot is hatékonyabban lehet kihasználni. A szerverek kihasználtsága, terheltsége általában nagyon alacsony, tipikusan öt-tíz százalék körüli. Az a tapasztalatunk, hogy az utóbbi két-három évben beszerzett szerverek teljesítménye alkalmas a virtualizációra, az ennél régebbieket sajnos valóban le kell cserélni, ám ezek többnyire amúgy is annyira elavultak és kicsi az üzembiztonságuk, hogy egyébként is érdemes, illetve inkább javasolt a lecserélésük.

Milyen költségekkel kell számolni egy bevezetésnél?
- Normál esetben, ha nem a nulláról indul a projekt, akkor a meglévő géppark esetleges frissítésével, a virtualizációs szoftver licencdíjával és a bevezető rendszerintegrátor díjával. A teljes összeg nyilván a szervezet méretétől függ, ám ami a konkrét számnál többet mondhat, az az, hogy a befektetés egy éven belül - extrém esetben akár fél év alatt - megtérül.

Konkrétan hol, hogyan jelentkeznek a megtakarítások?
- A fizikai szerverek "zabálják" az áramot, ezért evidens, hogy ha kevesebb "vasat" üzemeltetünk, akkor kisebb lesz az energiaköltség. A szerverfarmoknál ezzel akár a nyolcadára is csökkenthető az energiaigény, míg a desktop gépeknél még ennél is nagyobb arányban lehet spórolni, ha a szervezet áttér a normál asztali gépekről az úgynevezett vékony kliensek használatára. Érdemes azt is figyelembe venni, hogy az energiaköltségek évente tíz-húsz százalékkal növekednek. A szervezet méretétől függően évi néhány százezertől több millió forintos megtakarítás is elérhető. További tényező, hogy kevesebb fizikai helyre (felére-harmadára) van szükségük a szervereknek. Azok a cégek, amelyek bérlik az irodájukat, ezen további költséget spórolhatnak.

Ezeken kívül a virtualizációnak még számos indirekt költségcsökkentő hatása lehet. Az informatikát üzemeltető szakemberek üzemeltetésre, karbantartásra fordított idejét a korábbi 80 százalékkal szemben teljes munkaidejük 50 százaléka alá lehet szorítani, így az informatikusok több időt fordíthatnak például a fejlesztésre. Ma a vállalatvezetők az informatikát gyakran csak egy "pénzszívó" kiadásnak tekintik, de ha az informatikusok a lélekölő karbantartási munkák helyett az üzleti fejlesztésekre koncentrálhatnak, akkor tevékenységük bevételnövelővé válhat. Nem utolsósorban pedig a rendszergazdák terhelésén is lehet javítani, ugyanis ezek az informatikusok jellemzően rendszeres túlórázók, hiszen a napi normál felügyelet mellett sok feladatot csak a munkaidő után vagy hétvégén, offline időben lehet elvégezni. A virtualizáció segítségével a legtöbb ilyen feladat a normál munkaidőben elvégezhető.

Komolyan mondja, hogy az informatikusok szabadideje meghatja a cégvezetőket?
- Én már találkoztam olyan vezetővel, igaz nem sokkal, akinek ez szempont volt. Viszont nagyon sok szervezetnél valóban rendszeresen feszegetik a Munka törvénykönyvének szabályait a túlórák kifizetésével, illetve ki nem fizetésével, a maximális munkaidő be-, illetve be nem tartásával, a szabadságolások körüli anomáliákkal. E szervezeteknél nemcsak a korszerű technológiák bevezetése miatt érdemes elgondolkodni a virtualizáció bevezetésén, hanem a törvényes működés miatt is.

Milyen technológiai előnyöket kínálnak a VMware virtualizációs megoldásai?
- Például működés közben lehet az egyik fizikai vasról a másikra átmozgatni egy virtuális szervert úgy, hogy közben ez a virtuális szerver zavartalanul működik. A fizikai szerverek között a napi, heti, havi változó terhelést dinamikusan, az üzleti irányelvek (prioritások) alapján automatikus terheléselosztással képes a rendszer újrarendezni. Például egy-két órán belül komplett telephelyek közötti átállás lehetséges egy súlyos katasztrófahelyezetben, ráadásul teljesen automatizáltan. A hibás, problémás, régi alkalmazások izolálhatók, üzemeltetésük hosszú távon is biztosított a számukra kijelölt "kalitkában", de egy továbbra is homogén, korszerű infrastruktúrán.

A virtualizáció piacának mely cégek a főszereplői?
- Piaci részesedésben, technológiai szintben, megbízhatóságban, árbevételben, gyakorlatilag az összes aspektusban a korábban az EMC által felvásárolt, majd a tőzsdére bocsátott VMware a piacvezető. A "futottak még" kategória az utóbbi másfél-két évben nagyon felduzzadt. Például a piacra be szeretne törni a Microsoft. Magyarországon például elég komoly részesedést szereztek. Ezzel kapcsolatban azonban látni kell, hogy a VMware megoldásait az utóbbi négy évben az esetek 60-65 százalékában komoly, üzletkritikus helyeken, élesben használják a szervezetek, míg a Microsoftéit leginkább csak amolyan "homokozónak" tekintik, azaz inkább játszanak velük az informatikusok.

A VMware-nek négy-öt év technológiai előnye van a Microsofttal szemben, funkcionálisan ennek megfelelő előnnyel. Egyelőre nem értesültünk egyetlen olyan éles microsoftos bevezetésről sem Magyarországon, amilyenből a VMware százas nagyságrendben rendelkezik. Tudjuk, hogy ha a Microsoft beteszi a lábát egy piaci szegmensbe, akkor ott hamar az élbolyba kerül. Úgy látjuk, hogy ezen a területen ez csak három-négy év múlva lehetséges, és ezzel a vásárlók is tisztában vannak.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások