Az Opera is bírálta a YouTube-ot

Az Opera is bírálta a YouTube-ot

2010. január 27. 18:09, Szerda
A Mozilla és a Chrome után a norvég fejlesztőcsapat is kritizálta a YouTube és a Vimeo döntését. Évente több millió dolláros licencdíjról van szó, ráadásul a felhasználókat magukat is fizetésre lehet kötelezni.

"Az Opera meggyőződése, hogy a webnek nyílt szabványokra kell épülnie. A H.264-es kodek használatát a HTML5-ben éppen ezért ellenezzük" - nyilatkozta Bruce Lawson, a norvég cég képviselője. A szakember Tristan Nitothoz, a Mozilla Europe elnökéhez hasonlóan a Theora és az Ogg kodekek alkalmazása mellett érvelt, mondván azok technikai szempontból legalább olyan jók, mint a H.264, azonban a nyílt forráskódjuk miatt jóval több lehetőséget kínálnak.

Ráadásul amennyiben az Opera a H.264 kodeket támogatná, akkor ez éves szinten 5 millió dollárba kerülne. "A Mozilla és a mi számunkra is a böngésző, illetve annak fejlesztése jelenti a fő üzletet. Egy ekkora mértékű összeg kifizetését éppen ezért sokkal inkább megérezzük, mint a Google, az Apple vagy a Microsoft" - tette hozzá Lawson.


Ezenkívül elhangzott még számos érv. Az első, hogy a H.264 szabvány böngészőbe integrált kodekként való elfogadása gyakorlatilag megoldhatatlan feladatok elé állítaná a később a piacon megjelenő böngésző- vagy alkalmazásfejlesztőket. A második igencsak érdekes felvetés, hogy nincs tisztázva a H.264 licencdíjak hosszú távú sorsa. Lawson szerint ugyanis egyre több jel mutat arra, hogy 2011-től a H.264 kodekkel készülő felvételek, illetve azok megjelentetése után is licencdíjat kell majd fizetni. Különösen az utóbbi felidézi az 1990-es években a GIF képformátum kapcsán kirobbant vitát, ami elbizonytalanította a honlapüzemeltetőket.

A szakemberek úgy gondolják, hogy nehéz lenne a H.264-es kodek segítségével felvételeket készítő összes felhasználót licencdíj fizetésére kötelezni. Jelenleg a Google Chrome az egyetlen olyan böngésző, amely egyaránt támogatja a HTML5-ben a H.264 és a Theora kodek felhasználását. Az egyik oldalon tehát az Apple, a Microsoft, a Vimeo és a YouTube, míg a másikon a Mozilla, a Chrome, az Opera és a Dailymotion található. Az már csak külön érdekesség, hogy a Google mindkét oldalon képviselteti magát.

Lawson egyébként elszomorítja az, hogy a mostani vita kapcsán a lényeg szorul háttérbe: ez pedig a böngészőkön belüli videolejátszás, amiben óriási lehetőségek rejlenek és ezekből minden felhasználónak profitálnia kellene.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások