Romlott a munkaügyi helyzet az Apple kínai beszállítóinál

Romlott a munkaügyi helyzet az Apple kínai beszállítóinál

2013. július 29. 14:39, Hétfő
Ismét a kritikák kereszttüzébe került a kaliforniai társaság azután, hogy kiderült: rendkívüli mértékben romlottak a körülmények a kínai beszállítóinál. A Pegatronnál a legrosszabb a helyzet.

Az amerikai központú China Labor Watch (CLW) legújabb jelentése részletesen beszámol a - többek között az iPad és iPhone készülékeket gyártó - kínai üzemekben uralkodó munkakörülményekről. A dokumentum kiemeli, hogy a Foxconn gyáraiban több mint tízezer diák dolgozik, részben veszélyes körülmények között. A CLW álláspontja szerint az Apple beszállítóinak üzemei rendszeresen megsértik a kínai munkajogi előírásokat. A diákmunkásokat a tanáraik és az iskolák közvetítik ki a cégekhez, s cserébe a segítségükért megkapják a fiatal dolgozók bérének egy részét. Vannak olyan alkalmazottak, akiknek egész nap állniuk kell, miközben egy műszak gyakran több mint 12 órán át tart és nem ritka a havi 80 túlóra sem. A kiskorúak és a terhesek is kötelesek naponta több mint 8 órát dolgozni. Az alkalmazott rendszer gyakorlatilag szisztematikusan meghamisítja a feljegyzett, illetve elszámolt túlórák számát.

Nem megfelelőek a biztonsági tréningek, hiányoznak a menekülőutak és az orvosi csomagok. Sok fiatal munkás nem bírja a stresszt és kilép, azonban, aki kevesebb, mint 12 napot dolgozott, az semmilyen pénzre nem számíthat. Bár korábban a Foxconn volt a kritikák kereszttüzében, a Pegatron esetében még rosszabb a helyzet. A társaság a sanghaji és az onnan 120 kilométerre fekvő szucsői gyárában a dolgozókat rossz munka- és lakhatási körülmények között tartja, fizetés nélküli túlórára kényszeríti őket, és béreik visszatartásával, személyi okmányaik elkobzásával akadályozza meg, hogy munkát váltsanak. A vállalat ezzel nemcsak a kínai és a nemzetközi jogszabályokat sérti meg, hanem az Apple által írásba adott vállalati politikával is szembemegy - áll a jelentésben. A CLW május és július között titokban csaknem 200 interjút folytatott munkásokkal a gyártóegységek kapuin kívül, és erre alapozza megállapításait.


Az Apple hétfő reggel kiadott közleményében úgy fogalmaz, hogy teljes beszállítói láncát illetően elkötelezett a biztonságos és tisztességes munkakörülmények iránt. Az elmúlt hat évben az amerikai óriásvállalat 15 esetben vizsgálódott a Pegatron gyártóegységeiben, számos esetben előzetes bejelentés nélkül, és ezek során mintegy 130 ezer dolgozó munkakörülményeit ellenőrizték. Az Apple ígéretet tett a CLW vádjainak kivizsgálására és szükség esetén a hibás gyakorlat leállítására. A vállalat egyébként hónapok óta együttműködik a CLW-vel, és több hibát sikerült már kijavítani. A Pegatron szintén közleményben reagált a China Labor Watch jelentésére. Ebben a cég az ügy kivizsgálását és a helyzet javítását ígérte a kínai munkaügyi jogszabályoknak és vállalati előírásoknak megfelelően. Jason Cseng, a vállalat vezérigazgatója úgy fogalmazott, "nagyon komolyan" fogják venni a vádakat, a cég célja ugyanis az, hogy minden napot jobbá tegyen az előzőnél munkásai számára.

A Foxconn kapcsán a Fair Labour Association (FLA) tavaly áprilisban megállapította, hogy többszörösen megszegte a kínai munkaügyi szabályokat, a vizsgálatot az Apple kezdeményezte. A Foxconn tagadta, hogy a nála gyakorlaton lévő diákokat gyártósori munkára kényszeríti a kínai gyáraiban. Úgy tűnt, hogy a helyzet javult valamennyire, februárban például ismertté vált, hogy a munkásoknak engedélyezték a szakszervezetek megalapítását, de májusban már arról írtunk, hogy két újabb dolgozó lett öngyilkos a Foxconn egyik kínai üzemében.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások