Spanyolországot is megfigyelték, a német ellenzék Snowden meghallgatását sürgeti

Spanyolországot is megfigyelték, a német ellenzék Snowden meghallgatását sürgeti

2013. október 29. 06:28, Kedd
Alig múlik el nap anélkül, hogy újabb részletek válnának ismertté az Amerikai Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Hivatalának lehallgatási programjáról. Ezúttal a spanyolországi akcióról és a japán visszautasításról hullott le a lepel.

Az információkat az El Mundo spanyol napilap szellőztette meg az Edward Snowden által kiadott dokumentumokra hivatkozva. Kiderült, hogy az NSA az elmúlt évek során átfogó ellenőrzéseket végzett, a hivatal többek között telefonbeszélgetéseket hallgatott le és internethozzáférések forgalmát figyelte meg. Tavaly december és idén január között az Amerikai Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Hivatala a Boundless Informant nevű adatbányász eszközt használta az információk összegyűjtésére. A megoldás segítségével több millió telefonvonalat figyeltek, a folyamat automatikus volt és még elemzőkre sem volt szükség a működtetéséhez.

A Spanyolország - az utolsó 30 nap című anyag bemutatja, hogy 2012. december 11. és 2013. január 8. között az NSA több mint 60 millió telefonvonal forgalmát figyelte meg. December 11-én ez a szám elérte a 3,5 milliót, míg 2012. december 30. és 2013. január 2. között nem voltak feljegyzések, alighanem az év végére tekintettel. Lehallgatások elvileg nem történtek, de minden esetben feljegyezték a mobil készülék sorozat- és telefonszámát, a beszélgetés időtartamát és helyét. Az adatok segítségével elkészíthető a hívó és a hívott fél mozgási profilja. Emellett összegyűjtötték a böngészési, e-mailezési és a közösségi tevékenységekre vonatkozó információkat. Az adatgyűjtésekkel az El Mundo álláspontja szerint a hivatal megsértette a hatályos spanyol törvényeket. A lakosság magánszféráját védő 2007-es jogszabály kimondja, hogy ezek az információk sem a nyilvános kommunikációs hálózatokból, sem az elektronikus adatforgalomból nem gyűjthetők össze.


A Japan Times arról számolt be, hogy Japán nem engedélyezte az amerikai titkosszolgálatnak az ázsiai és csendes-óceáni mélytengeri adatkábelhez való hozzáférést, mivel egy ilyen döntés ellenkezne a japán joggal, ami kimondja: még terrorizmus vagy annak gyanúja esetén sem hallgathatók le a távközlési hálózatok. (A szigetországnak egyébként sincs elegendő embere a lehallgatóállomások létrehozására és működtetésére.) Az Amerikai Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Hivatala elsősorban a Kínából kiinduló és az oda irányuló adatforgalomra volt kíváncsi, a beadott kereset még 2011-ből származik.

A német kormány szerint az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség körül kialakult megfigyelési botrány ellenére folytatni kell a tárgyalásokat az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti szabadkereskedelmi megállapodásról. "A transzatlanti szabadkereskedelmi övezet kialakítása továbbra is német érdek" - mondta Steffen Seibert kormányszóvivő hétfői tájékoztatóján, reagálva konzervatív és szociáldemokrata politikusok követelésére, hogy függesszék fel a tárgyalásokat a kancellár mobiltelefonjának feltételezett megfigyelése miatt. Angela Merkel kancellár ezt nem támogatja, a banki adatok cseréjéről szóló Swift-egyezmény felfüggesztésével kapcsolatban viszont nyitottabb - mondta a kormányszóvivő. Hangsúlyozta: súlyos törést okozna a német-amerikai viszonyban, ha beigazolódnának a kancellár mobiljának megfigyelésére vonatkozó feltételezések, de a német kormány derűlátó, úgy véli, hogy az elveszett bizalmat vissza lehet szerezni, és a megfigyelési ügy nem rontja tartósan a két ország barátságát.

Német sajtóértesülések szerint az NSA és a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) lehallgatásra szakosodott közös egysége a berlini kancellári hivataltól alig néhány száz méterre álló amerikai nagykövetség tetőterében üzemeltetett megfigyelő központot. Steffen Seibert ezzel kapcsolatban csak annyit mondott, hogy a német hatóságok "teljes erővel" vizsgálják az ügyet, és hamarosan Washingtonba utazik egy magas rangú küldöttség, amelynek tagjai között lesz a szövetségi alkotmányvédelmi hivatal (BfV) és a szövetségi hírszerző szolgálat (BND) - a belső elhárítás és a külföldi hírszerző szervezet - elnöke. A delegáció a Fehér Ház és az NSA képviselőivel is tárgyal.

A megfigyelési ügyről a Bundestag is tárgyal majd. A német törvényhozás alsóháza november 18-án rendkívüli ülésen foglalkozik az üggyel - közölte hétfőn a konzervatív CDU/CSU pártszövetség képviselőcsoportjának szóvivője. A rendkívüli ülés összehívását a konzervatívok a reménybeli koalíciós partnerrel, a szociáldemokratákkal együtt kezdeményezik, de a döntésbe bevonták a több parlamenti pártot is. Az ülésen várhatóan vizsgálóbizottságot alakítanak a német sajtóban MerkelPhone-afférnek is nevezett ügy feltárására. Az ellenzéki pártok, a Zöldek és a Baloldal szerint a bizottságnak meg kell hallgatnia Edward Snowdent is, ezért Németországnak menedéket kell biztosítania az NSA Ororszországban tartózkodó volt munkatársának, aki kiszivárogtatta az ügynökség titkos megfigyelési programjairól szóló dokumentumokat. A német kormány nem keresi a kapcsolatot Edward Snowdennel. "Ez a kérdés egyelőre nem merült fel" - reagált a kormányszóvivő az ellenzéki javaslatra.

A Der Spiegel nemrég arról írt, hogy az NSA feltörte a mexikói elnöki hivatal informatikai rendszerét és hozzáfért az államfő elektronikus leveleihez. A műveletet még 2010-ben, Felipe Calderón hivatali idején hajtották végre. Majd az is kiderült, hogy a hivatal Franciaországban sem tétlenkedett. Tavaly december 10. és idén január 8. között az NSA összesen 70,3 millió telefonvonalakkal kapcsolatos adatcsomagot regisztrált az európai uniós államban.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások