Az EU-nak nincs szüksége Edward Snowdenre

Az EU-nak nincs szüksége Edward Snowdenre

2013. november 12. 19:37, Kedd
Az Európai Bizottság digitális területért felelős alelnöke szerint az Európai Uniónak nincs szüksége Edward Snowden segítségére a kémkedés elleni védekezésben. Ügyvéde szerint ő sohasem kereskedett a tudomására jutott titkos adatokkal.

Neelie Kroes szerint semmi sem indokolja, hogy bármely uniós tagország befogadja az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) lehallgatási botrányaihoz vezető dokumentumokat kiszivárogtató informatikust. "Nem kell idejönnie, hogy megoldja a gondjainkat. Tudunk mi eleget ahhoz, hogy megtegyük a szükséges lépéseket" - idézték német lapok kedden az uniós biztost, aki egy számítástechnikai biztonsággal foglalkozó bonni konferencián szólalt fel. Kroes egy Németországban élő amerikai informatikai szakértő, Jacob Appelbaum kérésére reagált. A WikiLeaks munkatársa, aki kapcsolatban áll Snowdennel, a Deutsche Telekom konferenciáján azt mondta: politikai menedékjogot kell adni Snowdennek, hogy közreműködhessen az amerikai és a brit titkosszolgálatok adatgyűjtési ügyeinek feltárásában.


Az EU-nak azonban nem csak ezért kellene befogadnia az NSA volt alkalmazottját. "Meg kell menteni ennek a fiatalembernek az életét. A befogadásával Európa megszerezheti azt az erkölcsi tekintélyt, amelyet a hazám elveszített" - mondta Appelbaum, aki egy korábbi nyilatkozata szerint úgy véli, hogy az amerikai szolgálatok megfigyelési programjai miatt jobb bevándorlónak lenni Németországban, mint állampolgárnak az Egyesült Államokban. Neelie Kroes válaszában hangsúlyozta, együtt érez Snowdennel, de nem tartja szükségesnek jelenlétét. "Nálunk sem hülyék dolgoznak a titkosszolgálatoknál" - vágott vissza Appelbaum megjegyzésére, miszerint az EU a Snowden-féle iratokból tudta meg, hogy az amerikai és a brit szolgálatok az uniós szövetségesek ellen is kémkednek.

Edward Snowden egy évre ideiglenes menedékjogot nyert Oroszországban. Hajlandó közreműködni az NSA Németországot érintő megfigyelési ügyeinek feltárásában, de a segítségért cserébe tartózkodási engedélyt kér, és biztosítékot arra, hogy nem adják ki az Egyesült Államoknak, ahol bíróság elé akarják állítani. Németországban két ellenzéki párt, a Zöldek és a Baloldal követeli, hogy adjanak menedékjogot az amerikai informatikusnak és hallgassák meg személyesen a parlamentben. A kormány szerint Edward Snowden nem politikai üldözött, ezért nem illeti meg a politikai menedékjog.

Edward Snowden sohasem kereskedett a tudomására jutott titkos adatokkal - nyilatkozta Anatolij Kucserena, az amerikai informatikust segítő orosz ügyvéd a Rosszijszkaja Gazeta című orosz kormánylap keddi számában. A Németországgal, Franciaországgal és más európai államokkal kapcsolatos megfigyelési adatokat azoknak az anyagoknak alapján közlik az újságok, amelyeket Snowden, az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) korábbi, szerződéses munkatársa még Hongkongban adott át újságíróknak - hangoztatta az orosz ügyvéd. Elmondta, hogy az Oroszországban egy évre ideiglenes menedékjogot nyert amerikai férfival megvitatták az orosz államfő korábbi figyelmeztetését, miszerint Snowden csak akkor maradhat az országban, ha beszünteti Amerika-ellenes tevékenységét. A volt NSA alkalmazott erre úgy reagált, hogy bár megérti Vlagyimir Putyin álláspontját, már nem tudja visszaszerezni az anyagokat, és még ha vissza is kéri azokat, akkor is ott maradnak a másolatok.

Az orosz ügyvéd szerint Snowdent csakis tanúként hallgathatnák meg Németországban, amennyiben az ottani hatóságok büntetőeljárást indítottak Angela Merkel kancellár és más politikai, társadalmi tényezők feltételezett lehallgatása okán. Minthogy azonban egy kémkedés elleni egyezmény alapján Németország átadhatja Snowdent az USA-nak, Kucserena szerint a meghallgatást Moszkvában is meg lehet tartani. Anatolij Kucserena, aki az állampolgárok érdekeinek és jogainak védelmét az orosz végrehajtó hatalomban biztosítani hivatott Társadalmi Kamara egyik bizottságát vezeti, emlékeztetett rá, hogy az amerikai férfinak csak az útlevelét érvénytelenítették az USA hatóságai, de nem fosztották meg állampolgárságától. Ezt ugyanis egy meglehetősen szigorú folyamatnak kell megelőznie.

Kucserena arról is beszámolt az orosz kormánylapban, hogy az Egyesült Államok moszkvai nagykövetségének munkatársai mindenáron találkozni akartak Edward Snowdennel, és közölték, hogy meg tudják újítani az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) korábbi, szerződéses munkatársának az útlevelét, de ő azzal csak az USA-ba utazhatna. "Megbízómnak azonban ez nem felelt meg" - mondta az orosz ügyvéd.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások