3D-nyomtatású koponyát ültettek be 

3D-nyomtatású koponyát ültettek be 

2014. március 31. 08:07, Hétfő
Egy női páciens ritka betegsége miatt koponyájának nagy részét 3D-nyomtatású másolattal cserélték le.

Mintegy három hónappal ezelőtt került sor az Utrechti Egyetem klinikáján arra a speciális műtétre, amely még az erre szakosodott osztályon is kivételesnek számít. Korábban ugyanis már végrehajtottak hasonló operációkat, ám egyetlen beteg esetében sem váltották ki a koponya ilyen nagy részét egy mesterségesen előállított másolattal.

A szóban forgó női páciens egy ritka betegségben szenved, amelynek eredményeként koponyája lassan, fokozatosan vastagodik. Emiatt egyre komolyabb fejfájásban szenvedett, látása is veszélybe került, és felmerült a közvetlen életveszély lehetősége is. Az idegsebészet szakemberei ezért úgy döntöttek, hogy az immár 5 cm vastag csontot egy 3D-nyomtatással készülő implantátummal váltják fel, amely nagyban hasonlít a koponya eredeti formájára, így reményeik szerint jelentős mértékben csökkenti, netán teljesen el is tünteti a tüneteket. A 23 órán át tartó műtét sikeres volt, a 22 éves beteg pedig azóta tünetmentesen éli életét.


Maga az implantátum egy közelebbről meg nem határozott műanyag másolat, azt nem tudni, hogy a későbbiekben szükséges lesz-e ennek cseréje, avagy egy életre szól. Az orvosok elmondása szerint szinte lehetetlen megmondani, hogy a páciens műtéten esett át, ami talán annak is köszönhető, hogy volt már tapasztalatuk 3D-nyomtatású implantátumok beültetésével, bár nem ekkora méretekben.

Az ilyen irányú kutatások időközben tovább folynak, egyre több helyen fordul elő, hogy hasonló módon előállított komponenseket ültetnek be a betegekbe, bár ez nyilván speciális engedélyeket és hatósági hozzájárulást igényel. Egy hatvanas éveiben járó brit férfi például medencéjét "kapta vissza" titán másolat formájában, ennek köszönhetően ma már bottal jár. 2011-ben egy belga beteg állkapocscsontját váltották ki 3D-nyomtatású példánnyal, amely akkor szintén az első ilyen műtét volt. A kutatók azt remélik, hogy a csontok után az egyéb szöveteket is kiválhatjuk majd 3D-nyomtatású másolatokkal, bár ez még komoly munkát igényel, hiszen az ehhez szükséges technológia jelenleg nem áll rendelkezésre.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások