Gyengülhet Kína monopol­helyzete a ritka­földfémek terén

Gyengülhet Kína monopol­helyzete a ritka­földfémek terén

2014. május 9. 15:17, Péntek
Az ázsiai állam az évtized végére elveszítheti a monopolhelyzetét a ritkaföldfémek piacán - állítja legújabb elemzésében az Európai Gazdaságkutató Központ (ZEW).

A szervezet az újonnan kifejlesztett fémpiaci modellje segítségével mutatta ki, hogy a piacon hamarosan új szereplők jelenhetnek meg. Mindez oda vezethet, hogy el fog tűnni Kína monopolhelyzete és az abból adódó világpiaci árbefolyásoló szerepe. A következő három évben jelentős mértékben csökkenhet az úgynevezett könnyű ritkaföldfémek világpiaci ára.

A nehéz ritkaföldfémeknél Kína az évtized végéig megőrizheti a monopolhelyzetét. Kína jelenleg az évente kitermelt 110 000 tonna ritkaföldfém 90 százalékára tart igényt. A kiviteli korlátozások miatt az ázsiai ország befolyásolhatja a ritkaföldfémek világpiaci árát. A helyzetet súlyosbítja, hogy egyre nagyobb a globális kereslet a ritkaföldfémek iránt. Az Amerikai Egyesült Államok, Ausztrália és Kanada ugyanakkor szeretné megváltoztatni a jelenlegi helyzetet. Az új szereplőknek köszönhetően 2020-ra 140 000 tonnára nőhet a Kínán kívüli ritkaföldfém-termelés. Ez az összes mennyiség körülbelül fele lehet.

A folyamatot lassítja, hogy egy ritkaföldfémet termelő bánya megnyitása és termelőkapacitásának felfuttatása 10-15 évig is eltarthat, vagyis csak hosszú távon lehet számítani diverzifikációra. Szintén változást hozhat, hogy előtérbe kerül a ritkaföldfémek újrafeldolgozása. Ehhez szükség van megfelelő technológiákra, illetve arra is, hogy azok kiforrottá váljanak. Néhány cég ugyanakkor nem tud vagy akar éveket várni és már most keresni kezdték az alternatív nyersanyagokat.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások