Kiváltanák az orosz rakétákat az amerikaiak

Kiváltanák az orosz rakétákat az amerikaiak

2014. május 17. 16:35, Szombat
Az oroszok korlátoznák a hozzáférést saját rakétáikhoz, de az amerikai fél is csökkentené függését.

Kevéssé ismert tény, hogy az Egyesült Államok az utóbbi években nemcsak az asztronauták ISS-re történő utaztatása, valamint a nemzetközi űrállomás utánpótlásának biztosítása terén függött az orosz féltől, de még saját kém-műholdjai fellövésében is az orosz fejlesztésű rakétákra támaszkodtak. Ez utóbbit egyik ország sem erőltetné a jövőben, így az egyetértés abban fedezhető fel, hogy ez így nem mehet tovább.

Orosz illetékesek a napokban közölték, hogy a jövőben nem biztosítanának szabad hozzáférést saját RD-180 típusú rakétáikhoz, amennyiben azokat az amerikai fél továbbra is a kém-műholdak fellövésére szeretné felhasználni. Ezzel tovább élesedik a viszony a két ország között, ám a tengerentúli partner sincs túlságosan kétségbeesve, hiszen amúgy is dolgoznak már ezen rakéták leváltásán. A jelenlegi készletek elmondásuk szerint mintegy két évig kitarthatnak, addigra pedig elkészülhetnek az új, hidrogén hajtású Delta rakéták, mégpedig az United Launch Alliance (ULA), vagyis a Boeing és a Lockheed Martin összefogásának jóvoltából, míg az alternatív változat szerint a jelenleg használt orosz rakéták módosított verzióját készítenék el.

Az ULA az utóbbi időben számos esetben nyerte el az egyes fellövésekre vonatkozó pályázatokat, ez azonban nem tetszik a riválisoknak. A zsíros szerződések iránt szintén érdeklődő SpaceX például beperelte a kormányzatot, szerintük az ULA-val kötött több évre szóló exkluzív együttműködés nem ad esélyt a versenytársaknak, márpedig ők készen állnak a fellövések biztosítására, támogatóik pedig a légierő tisztikarában is bőven akadnak. Az ULA elítélte a rivális lépését, de ez nem változtat a tényen, miszerint ők továbbra is kiemelt pozíciót élveznek a hivatalos féllel való együttműködésben.

A légierő egyébként korábban már hajlott a konkurens cég bevonására, ám a költségvetési lefaragások következtében a nyílt tenderen meghirdetett fellövések számát is vissza kellett fogni, ez az elkövetkező öt évben 14 helyett mindössze 7 esetben lesz lehetséges, bár idén decemberre (mintegy 100 fő és 60 millió dollár bevonásával) véglegesítenék a SpaceX engedélyezését. Hogy egyik vagy másik cég mennyiben lesz képes valóban kiváltani az orosz rakétákat, az majd csak az elkövetkező években derül ki.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások