Még szigorúbban ellenőriznék az orosz internetet

Még szigorúbban ellenőriznék az orosz internetet

2014. május 21. 09:08, Szerda
A Twittert hamarosan blokád alá vehetik, míg a bloggerekre a jövőben szigorúbb szabályok vonatkoznának. A törvénytervezetet, még a Kreml-barát politikusok is bírálták.

Az orosz internetfelügyelet valószínűnek tartja, hogy az országban betiltják a Twittert. Maxim Kszenov, a ROSKOMNADSOR vezetője azt mondta, hogy gyakorlatilag elkerülhetetlennek tűnik a szolgáltatás blokkolása, mivel a cég túl kevés hajlandóságot mutat az orosz hatóságokkal való együttműködésre, például a helyi törvényeket megsértő tartalmak blokkolására. Kszenov ugyanakkor gyakorlatilag azzal is megvádolta a Twittert, hogy az amerikai kormány érdekeit szem előtt tartva tevékenykedik, ráadásul az egyik munkatársa korábban az amerikai energiaügyi miniszter korábbi tanácsadója volt. Szerinte az oldal megpróbálja érvényre juttatni az Amerikai Egyesült Államok politikáját.

Az Izvesztyija orosz napilap Kreml-közelinek számít és a címlapján hozta le a Kszenov-interjút. Oroszországban 5 millió embernek van Twitter-fiókja, ezzel a nyolcadik a rangsorban. Az ellenzéki politikusok közül sokan használják a platformot, Alekszej Navalnyij ellenzéki vezetőnek például 650 000 követője van, de Dmitrij Medvegyev miniszterelnök is rendszeresen használja a mikroblogot.

Az orosz parlament szeretné szigorúbban ellenőrizni a bloggereket is, akik rendszeresen tudósítanak tüntetésekről, korrupcióról és visszásságokról. Rusztem Adagamovnak és Ilja Varlamovnak például egyaránt több százezer olvasója van. Augusztustól viszont változhat a helyzet, akkor lép ugyanis hatályba az az új törvény, aminek az értelmében minden olyan blog sajtóorgánumnak minősül, aminek naponta több mint 3000 olvasója van. A bloggereknek a jövőben minden információt ellenőrizniük kell a megjelentetés előtt és minden felelősség az övék lesz. A maximális büntetés akár 30 000 rubel is lehet, ez majdnem annyi, mint az orosz havi átlagjövedelem. A The Moscow Times úgy kommentálta a terveket, hogy a megvalósításuk katasztrofális következményekkel járhat az orosz blogoszférára nézve.


Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) szerint a törvénytervezet kísérlet a véleményszabadság korlátozására. Már a jogszabály kidolgozásának körülményei is meglehetősen érdekesek, ugyanis a törvény az orosz parlament terrorizmus elleni csomagjának a része. A bloggereknek a jövőben tiltanák azt, hogy a polgárok magánéletével kapcsolatos információkat terjesszenek. Védenék az emberek és a szervezetek érdekeit, a becsületüket, a méltóságukat és a cégek hírnevét. A kidolgozók egyike Irina Jarovaja, az Egységes Oroszország párt (JeR) parlamenti képviselője, akivel kapcsolatban egy évvel ezelőtt Alekszej Navalnyij a blogjában azt írta, hogy meglehetősen érdekesen tett szert a 3 millió dolláros moszkvai luxuslakására.

A jogszabály megítélése még a JeR-en belül sem egységes. Robert Schlegel parlamenti képviselő, aki korábban éveken át a szigorúbb szabályozásért lobbizott, most azt mondta, hogy az egész dolog "nagyon amatőr". A blogoszféra újraszabályozását a terrorizmus elleni törvényekkel hozták összhangba és senkivel sem egyeztettek ezzel kapcsolatban, a kész szöveg pedig "éretlen". Schlegel fontosnak tartja a terület szabályozását, de szerinte nem tiszta, hogy mindez hogyan valósulhat meg. A törvény rosszul van előkészítve, túl általánosan fogalmaz és nincs benne túl sok konkrétum, például azt sem lehet egyelőre tudni, hogy miként mérnék a napi látogatók számát.

Az orosz internetes cégek dacos engedetlenséggel reagáltak az elképzelésre. A Yandex például azonnali hatállyal leállította a blogokat rangsoroló szolgáltatását és hasonlóan döntött a Livejournal blogplatform is. Az egyébként már januárban kiszivárgott, hogy az orosz kormányőrség figyeli a bloggerek tevékenységét is és adatbázist hoz létre azokról, akik a hatalommal szemben ellenséges vagy szélsőséges véleményt fogalmaznak meg internetes bejegyzéseikben.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások