Gyerek­koruktól kép­zik Izrael leendő kiber­harcosait

Gyerek­koruktól kép­zik Izrael leendő kiber­harcosait

2014. június 30. 11:14, Hétfő
A jövő háborúinak jelentős része a virtuális világban zajlik majd. A közel-keleti ország komoly erőforrásokat szán kiberharcosainak kiképzésére.

Maria az izraeli hadsereg kiberharcosa akar lenni. A 16 éves lány már két éve részt vesz abban a programban, amelyben az iskolásokat a virtuális világban zajló harcokra készítik fel. "Tényleg nagyon érdekes, amit közben tanulunk" - mondta a tanuló. Jelenleg a Magsimim projektre jelentkezők körülbelül 15 százaléka lány. Ezen a területen még mindig inkább a férfiak vannak jelen, sok nőt elriaszt ez a világ. Izrael egyre több erőforrást áldoz a jövőbeli kiberharcosok kiképzésére és a program vezetői egyre gyakrabban keresik fel az iskolákat, azért, hogy érdeklődő fiatalokat nyerjenek meg az ügynek. A Gevahim IDF Cyber Training Program már Facebook-oldallal is rendelkezik.

Sagi főhadnagy az izraeli katonai titkosszolgálatnál dolgozik és a kibertérrel kapcsolatos képzésért felel. Elmondta, hogy ez a terület az izraeli hadsereg legfontosabb prioritásai közé tartozik, a részlegük éppen ezért folyamatosan bővül, rendkívüli mértékben nő az ide jelentkezők száma. "Amennyire tudom, Izrael a világ első országa, ahol a kiberbiztonsági tanulmányokat már az iskolában oktatják" - tette hozzá. A jövő harcterein sokkal inkább az intellektuális képességek fognak számítani, mint a nyers erő. Sagi munkájának része az is, hogy az iskolákban felkutassa a fiatal tehetségeket és felkészítse őket a kiberegységekbe való belépésre, emellett segít az új generáció tagjainak kiképzésében.


Az izraeli hadsereg jelenleg két programot kínál a helyi diákoknak. Az első a Gevahim, amire még az iskolai idő alatt kerül sor, míg a Magsimimre a tanítás után és elsősorban a peremvidékeken. A Gevahimban tíz gimnázium és 400 diák vesz részt, jövőre már húsz iskola csatlakozik, míg hosszú távon már 100 fog. A hadsereg biztosítja a tantervet, a könyveket és egyúttal vállalja a tanárok felkészítését, képzését is. A programban 900 óra szerepel, ezt osztják szét a 10., a 11. és a 12. osztályok között.

A diákok megtanulják az Assembly, a Python és a C programozási nyelveket, valamint a számítógép-tudományok és a kiberharc kombinációját, de mindenekelőtt egy újfajta gondolkodásmódot sajátítanak el. Mindehhez nagyon magas szintű tudásra van szükség. Sagi szerint a magasan képzett kiberharcos legfontosabb jellemzője, hogy képes önállóan tanulni. A furfangos feladatok megoldása során erős akarattal kell rendelkezniük, hogy feltörjék a rendszereket és kitartóak legyenek. A kiberszakértőknek különleges szenvedéllyel kell rendelkezniük a problémák megoldásához.

Idén a Gevahim-programban résztvevők közül nyolcvanan érettségiznek, 50-60 százalékukat veszik majd fel a hadsereg kiberegységébe. Izraelben a férfiaknak három, a nőknek két évet kell szolgálniuk a fegyveres erőknél, sokaknak emellett később évente egy hónapot tartalékosként is szolgálniuk kell. A titkosszolgálati, ezen belül is a kiberegységek komoly ugródeszkát jelentenek a későbbi karrier szempontjából. Sok vállalkozó kezdte programozóként a kiberegységben.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások